KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
Tarih: 24.2.2017 06:18:55/ 934okunma / 0yorum

‘Korkut´un Geleceği Kitapla Gelecek´ sloganıyla başlatılan kitap okuma yarışmasında amaç; öğrencilere kitap okumayı sevdirerek kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, öğrencilerin sosyal ve kültürel yönden gelişimlerine katkı sağlayarak onların hem konuşma hem de okuma becerilerini geliştirmek, okuduğunu anlayan, anladığını ise yorumlayıp eleştirebilen bir nesil yetişmesine katkıda bulunmaktır.   Yapılacak bu yarışma için, Korkut İlçesi´nde görev yapan Türkçe öğretmenlerinden oluşan beş kişilik bir komisyon, Türk ve Dünya Edebiyatın seçkin eserlerinden dört kitap belirlediler. Yarışma kapsamında ilçedeki tüm okullar öncelikle kendi içlerinde bir yarışma düzenleyip 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda birer birinci belirleyecekler. Ardından belirlenen bu öğrenciler, ilçedeki diğer okullarla yarışacaklar. Dereceye giren öğrenciler, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce ödüllendirilecek. Yarışmayla ilgili bir değerlendirmede bulunan Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak, şunları söyledi: “Bir toplumun ayakta kalabilmesi, okuyan, okuduğunu anlayan nesiller yetiştirmesiyle doğru orantılıdır. İşte bizler de okumanın bir toplumu ayakta tutan en elzem uğraşlardan biri olduğunu bildiğimiz için, ilçemiz çapında böyle bir yarışma düzenlemeye karar verdik ve slogan olarak da ‘Korkut´un Geleceği Kitapla Gelecek´ ifadesini belirledik. Okumanın ne denli önemli bir uğraş olduğunu anlamak için Kur´an-ı Kerim´in ilk inen ayetine bakmamız yeterlidir aslında. “Oku!” der ilk inen ayette Allah. Bu ayet bize açık bir şekilde göstermektedir ki okumak her şeyin başıdır. Yarışmaya katılacak öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyoruz” dedi.

Yarışmanın Amacı

Korkut İlçesindeki Ortaokullarda düzenlenecek kitap okumanın yarışmasının temel amaçları şunları: “Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak. Öğrencilerin kendini ifade etmelerinin, iletişim ve sosyal becerilerinin gelişmesini desteklemek. Toplumsal duyarlılık ile yorumlama bilgi ve becerisi kazandırmaktır. Bir öğrencinin en azından ayda bir kitap okumasını ya da bir günde kitap okumak için en azından on beş dakikasını ayırmasını sağlamaktır. Ortaokullarda okuyan öğrenciler ile bu okullarda görev yapan yönetici ve öğretmenler arasında okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak. Öğrencilerin dünyaya, olaylara, insanlara farklı açıdan bakma alışkanlığı kazandırarak, kavrama güçlerini geliştirmek. Öğrencilere etkili düşünebilme, yazabilme, problem çözme ve sözlü iletişim becerileri kazandırmak. “Maddi yetersizliği”, kitap okumamak için mazeret olmaktan çıkarmak. Kitaplara daha kolay ulaşılması için olanak sağlamak,

Hedef Kitle

Korkut ilçesindeki ortaokullarda bulunan 5. 6. 7. ve 8. sınıf öğrencileri.

Kitap Temini

Okullar çeşitli edebi türlerde ve seviyelerde seçilen 4 kitabın tedariki konusunda öğrencilere gerekli yardımda bulunacaktır. Okul Kütüphanesi bulunan okullarda kütüphanesinden, sınıf kitaplıklarından; kütüphanesi olmayan okullarda ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından temin edilen kitaplardan yararlanacaktır.

Projenin Etkinlikleri

Velilerin kitap okuma alışkanlığında bilinçlendirilmesi, veli toplantılarında veliler bilgilendirilecek ve böylece öğrenci, öğretmen veli işbirliği sağlanacaktır.

Okullarda Kitap Okuma Saati

Öğleden sonraki ilk ders saatinin ilk 15 dakikası “Kitap Okuma Saati” olacak ya da haftanın tüm günlerinde değişik saatlerde ve kitap okumaya uygun derslerin olduğu zamanlarda uygulanacak.

Değerlendirme

Her okul kendi bünyesinde yaptığı değerlendirme sonucunda her sınıf düzeyinden 1. olarak seçtiği toplamda 4 öğrencinin isimlerini resmi yazı ile 14.04. 2017 tarihinde İlçe MEM´e bildirecektir. 24.04.2017 tarihinde İlçe Komisyonu tarafından hazırlanan sorularca tüm okulların belirlediği öğrencilerin katıldığı, bilgi yarışması konseptinde bir yarışma yapılacaktır. Yarışma sonucunda ilk 3´e giren okullar belirlenecek ve bu okullar Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ödüllendirilecektir.

Ödüllendirme

Sınav sonuçlarına göre ilk üçe giren okullara sırasıyla; birinciye tablet, ikinciye MP3 çalar ve üçüncüye saat verilecek. Ayrıca tüm okullara Katılım Belgesi ve baskılı tshirt armağan edilecektir.

BAŞVURU TARİHİ

 Her okul kendi bünyesinde yaptığı değerlendirme sonucunda her sınıf düzeyinde 1. seçilen öğrencilerin isimlerini resmi yazı ile İlçe MEM´e bildirilecektir. Yarışma tarihi

24.04.2017 yarışma belirtilen tarihte saat: 12.00´de Korkut Kız YBO Konferans Salonu´nda yapılacaktır. İlçe Komisyonu tarafından hazırlanan sorularca yapılan yarışma sonucunda ilk üç okul belirlenecektir.

Yarışmada Okunacak Kitaplar Kaşağı – Ömer Seyfettin,Hayat Güzeldir-Mustafa Kutlu,

Serçe Kuş-  Cahit zarifoğlu ve Sol Ayağım- Christy Brown. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KORKUT GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
DAĞ KAYAĞI TEMEL EĞİTİMİ SONA ERDİ
DAĞ KAYAĞI TEMEL EĞİTİMİ SONA ERDİ
Türkiye Dağcılık Federasyonu 2017 yılı faaliyet programında yer alan ve 4 gün süren Dağ Kayağı Temel Eğitimi sona erdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
8.4975
EURO
10.0862
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar