KIZILAY MŞÜ´DE KAN TOPLADI
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) Kan bağışı için stand açan Muş Kızılay Kan Bağışı Merkezi 3 günde 180 ünite kan topladı.
Tarih: 6.12.2016 06:43:33/ 259okunma / 0yorum

 

 

 

Muş Kızılay Kan Bağış Merkezi Üniversitede stand açtı.

Muş Alparslan Üniversitesi Kampüsünde stand açan Kızılay Kan Merkezine öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. 3 gün boyunca üniversitede kan bağışı standına ilgi gösteren öğrencilerden 180 ünite kan topladıklarını belirten Kızılay Ekip başkanı Doktor Ahmet Kotan, öğrencilerin kan bağışına karşı duyarlı davrandığını, gelecek ay hedefledikleri miktara ulaşmaya planladıklarını söyledi.

“Bu Yıl 8 Bin Ünite Kan Toplama Hedefimiz Vardı”

Muş Kızılay olarak hedeflerinin biraz gerisinde olduklarını belirten Kızılay Ekip Başkanı Dr. Ahmet Kotan, şuana kadar 6 bin 500 ünite kan topladıklarını, yılsonuna kadar 8 bin ünite kan toplamayı hedeflediklerini söyledi. Dr. Kotan, açıklamasında; “3 gündür üniversitede stant açmışız kan bağışı kampanyası başlattık. Üniversitede Kan bağış oranımız yüksek 3 günde yaklaşık 180 ünite kan aldık. Bölge hedeflerimizin biraz gerisindeyiz. Önümüzdeki aylarda daha yoğun çalışıp hedefimize ulaşmaya çalışacağız. Bu yıl 8 bin ünite kan toplama hedefimiz vardı. Şuan itibari ile 6 bin 500 üniteye ulaşmış durumdayız. Yılsonuna kadar yüzde 90 hedefine ulaşabiliriz. Öğrencilerimizin kan vermeye karşı duyarlılıkları iyi ancak daha da iyi olması gerekiyor. Genel olarak vatandaşlarımızı duyarlı olamaya çağırıyorum. Herkesin yarın kana ihtiyacı olabilir. Onun için mutlaka 3 ayda bir kan bağışı yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

“3 Ay Da Bir Kan Bağışında Bulunacağım”

Muş Alparslan Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Adem Ak ise, ilk defa kan verdiğini, bundan böyle 3 ayda bir kan vereeğini belirtti. Ak, açıklamasında; “ilk defa kan bağışında bulundum. Kanımın yarın başkasının hayatını kurtaracağını bilmek çok güzel bir duygu. Daha geniş kitlelere ulaşmak için farkındalık çalışmaları artırılmalı. Kızılayın kanları sattığına dair vatandaşlar arasında yayılmış bir dedi kodu var bunun asılsız olduğu biliyorum. Kızılay bu konuda daha önemli çalışmalar yapmalı neden kan vermeliyiz sorusuna herkesin mantıklı bir cevap bulması kan bağışlarını daha da çok artacağına inanıyorum. Kan bağışında bulunduğum için mutluyum. Kan bağışı hayat kurtarıyor bundan sonra bu bilinç ile hareket edeceğim. En az 3 ay da bir kan bağışında bulunacağım” ifadelerini kullandı. 

“Hepimiz Yarın Bir Ünite Kana Muhtaç Olabiliriz”

Muş Alparslan Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Şafi Tüyyıldız ise yarın herkesin bir ünite kana ihtiyaç olacağını belirterek, bu yüzden duyarlı davaranılması gerektiğini söyledi.  Tüyyıldız, açıklamasında; “Kızılay´a bir ünite kan bağışında bulundum. İlk kan bağışım oldu. Umarım bu bağışladığım kan başka hayatlara faydalı olur. İğneden korkanlara şunu söylemek istiyorum hepimiz yarın bir ünite kana muhtaç olabiliriz. Aslında birazda kendimizi de düşünerek kan bağışı yapalım. Bu hem bizim sağlığımız için önemli hem de başkalarının sağlığı için önem arz ediyor. Bunun için kan bağışı yapalım hayatların kurtulmasına vesile olalım. Bana göre Kan Bağışı Yaşam İçin Yapılan Bir Armağandır. Kan ihtiyaç çoğunlukla hastaların yakınlarından ve acil durumda sağlanıyor. Kan, üretilemeyen bir doku olduğunu biliyorum. Tek çare herkesin bağış yapması olduğunu düşünüyorum. Böylelikle birçok insanın hayatı kurtarılabilir” ifadelerini kullandı.

“Herkesi Kan Bağışı Yapmaya Davet Ediyorum”

Muş Alparslan Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Meram Önder ise, “Bana göre her şeyin ötesinde eşsiz bir bağış olan kan bağışı hastalar için yerine başka bir şey konulmayan bir hediyedir, bizler de bağış yaparak bu hastalarımıza hediye verdik.  Tabi bağışçı olmadan önce çok kapsamlı bir sorgulama uygulandı. Bu sorular sonunda kan vermeniz uygun bulunmayabilir, yâda uygun görülebilir. Ancak düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısı çok azdır. Burada ki doktorlar Yılda üç kez kan bağışı yapabileceğimizi belirterek Sağlıklı kişilerin ise yılda en az 2 kez bağışı yapmasıyla ülke ihtiyacı karşılanabileceğini söylediler. Herkesi kan bağışı yapmaya davet ediyorum. Bugün özel bir şey yapın, kan bağışlayın, yaşam armağan edin” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KIZILAY TOPLADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar