KADINLAR LEZZETLİ YEMEK TARİFLERİNİ ÖĞRENİYORLAR
Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nün uygulamaya koyduğu “Değerler Değişiyor Kadınlar Üretiyor” projesi kapsamında açılan aşçılık kursuna yoğun ilgi var.
Tarih: 19.1.2017 06:57:40/ 292okunma / 0yorum

Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nün uygulamaya koyduğu ve geçtiğimiz gün tanıtımı yaptığı “Değerler Değişiyor Kadınlar Üretiyor” projesi kapsamında merkezin dersliklerinde açılan aşçılık kursuna 15 kursiyer katılıyor.  Yemek yapmayı bilmeyen genç kızlar ve kadınlar, burada aldıkları eğitimle lezzetli yemeklerin nasıl yapıldığını öğreniyorlar. Lezzetli yemeklerin nasıl yapıldığının yanı sıra birbirleriyle kaynaşan ve sosyalleşen kadınlar ve genç kızlar, gün boyunca iki-üç çeşit yemek veya pasta çeşitlerini öğreniyorlar. “Değerler Değişiyor Kadınlar Üretiyor” projesi kapsamında Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nde açılan aşçılık kursu Öznur Subaşı tarafından eğitimler veriliyor.  Kursta yaptıkları faaliyetlerle ilgili bir açıklamada bulunan Şubaşı, 15 kursiyerin kursa katıldığını ve kursa katılan kadın ve genç kızların, kursa başladıklarında yemek yapmasını bilmediklerini ancak aldıkları eğitimle şuan lezzetli yemekleri yapamaya başladıklarını söyledi. Kursa katılan kursiyerlerin kurs sonunda aldıkları sertifika ile ileride iş sahibi olabileceklerini veya başka yerlerde çalışma imkanını bulabileceklerini ifade eden Şubaşı, kursların eğlenceli geçtiğini belirterek, kursa katılan genç kızların ve kadınların burada kaynaşıp, sosyalleştiğini de kaydetti. Kursa 19 Aralık 2016´da başladıklarını ve kursun 20 Şubat 2017´ye kadar devam edeceğinin altını çizen Şubaşı, kurs hakkında şunları aktardı: “Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nün uygulamaya koyduğu “Değerler Değişiyor Kadınlar Üretiyor” projesi kapsamında açılan aşçılık kursunun eğitmeniyim. Projemizin adı “Değerler Değişiyor Kadınlar Üretiyor” projesi. Burada yemek yapmayı bilmeyen kadınlarımıza ve genç kızlarımıza yemeklerin nasıl yapıldığını ilgili bilgiler veriyorum. 15 öğrencim var. Her gün iki öğrencim ile yemek ve pasta tarzı yemekler yapıyoruz. Yani bilmedikleri çoğu şeyi öğretiyorum. Burada aldıkları sertifika ile ileride çalışabilirler, iş bulabilirler. Kurs sonunda alacakları sertifikaları daha iyi değerlendirme fırsatları olabilir. Daha çok kurslara gidip benim gibi usta öğretici de olabilirler. Aşçılık kursumuz kadınlarımıza ve genç kızlarımıza çok faydalı bir kurs. Yemek yapmayı bilmeyen kadınlar evlerinde yapabilecekleri birçok yemeği burada öğreniyorlar. Kursumuzun süresi 272 saat ve 20 Şubat 2017´de kursumuz sona eriyor. Kursumuza yaklaşık üç hafta yani 19 Aralık 2016´da başlamıştık. Kursa katılan kursiyerlerimiz burada hem meslek sahibi oluyorlar hem de kaynaşıp, sosyalleşiyorlar. Kursumuz çok eğlenceli ve verimli geçiyor. Proje kapsamında bizlere bu desteği sağlayan herkese teşekkür ederiz” dedi.

“Yemeğin Nasıl Yapıldığını Burada Öğrendim”

Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nün uygulamaya koyduğu ve Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen “Değerler Değişiyor Kadınlar Üretiyor” projesi kapsamında aşçılık kursuna katılan kursiyerlerden Betül Oğlağo ise, daha önceleri hiç yemek yapmayı bilmediğini, kurs sayesinde şuan birçok yemek ve pasta çeşidini öğrendiğini söyledi. Burada arkadaşlarıyla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Oğlağo, kursta hem lezzetli yemekleri yapmayı öğrendiklerini hem de kursa katılan arkadaşlarıyla kaynaşıp sosyalleştiğini vurguladı. Oğlağo: “Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nün uygulamaya koyduğu ve Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen “Değerler Değişiyor Kadınlar Üretiyor” projesi kapsamında açılan aşçılık kursuna katılıyorum. Burada yemek yapıyoruz. Ben hiç yemek yapmayı bilmiyordum, burada yemek yapmayı öğrendim sağ olsun hocamızın sayesinde. Ben evde yemek yapamıyordum, ama buraya geldim şimdi yemek yapabiliyorum ve çok mutluyum. Arkadaşlarımla birlikte günde iki-üç çeşit yemek veya pasta çeşidini öğreniyoruz. Öğrendiklerimizi de evde uyguluyoruz. Bu da bizleri sevindiriyor. Burada hem meslek öğreniyoruz hem de sosyalleşiyoruz. Bize bu eğimleri veren hocamıza ve kursu bize açan herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

“Pratik ve Güzel Bir İşleyiş İçinde Öğreniyoruz”

Kurs katılan bir diğer kursiyer Münevver Demir ise, kursta pratik ve güzel bir işleyiş ile lezzetli yemekleri öğrendiklerini söyledi. Demir: “Öznur hocamız sayesinde bu projeden çok çok memnunuz, hocamızdan da aldığımız eğitimden de. Burada bilmediğimiz birçok şeyi öğreniyoruz. Her şeyi çok pratik ve güzel bir işleyiş içinde öğreniyoruz. Hijyenik ve güzel bir çalışma alanımız var. Bilmediğim birden çok yemeği, pastayı burada öğrendim ve şuan kendim çok pratik ve güzel bir şekilde yapıyorum. Hocamıza verdiği eğitimden dolayı teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.  
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar