İLK KONUK POLAT OLDU
"Kur´an-ı Hayata İndiren Bir Müfessir Olarak Seyyid Kutub” adlı bir sunum gerçekleştiren Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, konuşmasında, Seyyid Kutub´un hayatının 5 dönem halinde incelenebileceğini ifade etti.
Tarih: 14.10.2016 07:11:35/ 406okunma / 0yorum

 

 

“İlim Çeşmesinden Bir Damla” sözü ile dönem seminerlerine başlayan MŞÜ İslami İlimler Fakültesi´nin ilk hafta konuğu Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat oldu.  “Kur´an-ı Hayata İndiren Bir Müfessir Olarak Seyyid Kutub” semineri veren Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üçüncü döneminin dini konularda şüphe dönemi olduğunu ve Kutub´un bu şüphelerinden yola çıkarak okumalar ve araştırmalar yaptığını aktardı.  

Seminerde "Kur´an-ı Hayata İndiren Bir Müfessir Olarak Seyyid Kutub” adlı bir sunum gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Polat konuşmasında, Seyyid Kutub´un hayatının 5 dönem halinde incelenebileceğini ifade etti. İlk dönem olan çocukluk döneminin Seyyid Kutub´un bütün hayatını etkilediğini ve Kutub´un çocukluk dönemine ait aktardığı hatıralarında yaptığı eleştiriler ile olgunluk döneminde hazırladığı Fi Zilal´il Kur´an adlı tefsirinde yer alan eleştirilerin özünde aynı ruh dünyasının yansıması olduğunu belirten Rektör Polat, Kutub´un ikinci dönemini Kahire´de geçirdiğini ve bu dönemin Kutub´un dini inancında zayıflıkları olduğuna dair belirtiler olduğunu ve dini değerleri eleştirdiği bir dönem olma özelliği taşıdığını aktardı.

Üçüncü döneminin dini konularda şüphe dönemi olduğunu ve Kutub´un bu şüphelerinden yola çıkarak okumalar ve araştırmalar yaptığını aktaran Rektör Prof. Dr. Polat, hassasiyetle ele alınması gereken dördüncü dönemde ise aile yapısından ve yetiştiği topraklardan edindiği bir alt yapı nedeniyle dile, estetiğe ve sanata meylettiğini; bu meylin bir doğal yansıması olarak Kur´an´ı edebi bir bakış açısı ile incelemeye başladığını söyledi. Erken dönemlerinde Mısır-Arap milliyetçiliğine sıkı bağlılığı dikkat çeken Kutub´un böylesine köklü ve derin izleri olan vakıadan büyük bir dönüşüm yaşayarak ümmetçi dile dönmesinin onu özel kıldığını vurguladı. Kutub´un Kur´an´ın dil mucizesinden bu dönemde etkilendiğini ileten Polat, beşinci dönemin ise Kur´an´ın etkisiyle ümmetin neferi olarak İslam´a kendisini veren ve ümmete bağlılığın bedelini hayatı ile ödeyen bir mütefekkir aşamasına geçtiğini belirtti.

“Salt Eserleri Üzerinden Anlaşılmasının Zor Olduğunu Belirtti”

Rektör Prof. Dr. Polat konuşmasının devamında; Kutub´u kör bir radikalizme ve tutucu bir fanatizme kurban etmememiz gerektiğini, tekfirci ve şiddet yanlısı bir sahiplenmenin Kutub´un fikirlerini kadük hale getireceğini belirtti. Konuşmasının sonunda Seyyid Kutub´un güncel meseleler hakkında çok farklı nitelikte eserler vermiş olduğuna dikkat çeken ve hapishanede iken Kur´an´ı anlama aşamalarına değinen Rektör Polat, tefsir nosyonu itibarı ile Kutub´un ıslahatçı ekolün temsilcisi olarak görülebileceğini, bu asrın önemli sorunlarına da ıslahatçı bir perspektif geliştirdiğini belirti. hayatının her safhasını samimiyet ve idealist bir evrensel davanın etrafında şekillendiren Kutub´un hayatı hakkında bilgi edinmeden salt eserleri üzerinden anlaşılmasının zor olduğunu belirtti ve Kutub´un yazdığının bedelini ödeyen, söylediği ile yaşadığı örtüşen bir müfessir olarak farklı bir yerde durduğuna işaret ederek sözlerini tamamladı. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KONUK POLAT OLDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.6919
EURO
6.2979
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar