İl Meclisi, Çocuk Yaş Evliliğin Nedenlerini Açıkladı
İl Genel Meclisi,2016 Eylül ayı meclis toplantılarını sürdürdü. Muş İl Genel Meclisi, erken yaşta evliliğin nedenleri ve sonuçları ile ilgili daha önce görevlendirdiği Kadın-Erkek İhtisas Komisyonu´nun raporunu açıkladı.
Tarih: 8.9.2016 07:17:07/ 254okunma / 0yorum

 

 

 

 

Muş İl Genel Meclisi, 2016 yılı yatırım programı eylül ayı son toplantısını yaptı. Meclis Başkanı Ömer Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda, 10 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yoklama ve önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda, daha önce görevlendirilen Kadın-Erkek İhtisas Komisyonu´nun raporu gündeme getirildi. İhtisas Komisyonu Başkanı Müşerref Dağ tarafından okundu. Dağ okuduğu raporda şunları aktardı: “İl Genel Meclisi´nin 05.08.2016 tarih ve 118 sayılı kararı ile görevlendirilen Kadın-Erkek İhtisas Komisyonumuzca erken yaş evlilikleri üzerinde gerekli inceleme ve çalışmaları yaparak, erken yaş evliliklerinin nedenlerini, sonuçlarını, toplumda yaratmış olduğu tahribatları ve bunların iyileştirilmesi için neler yapılabileceğine değinerek aşağıda olduğu üzere gerekli tespitleri belirlemiştir. Erken yaşta evlilikler dünyanın her bölgesinde gözlenmekle beraber özelikle az gelişmiş ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın ve yoğun olarak yaşanan toplumların kanayan bir yarasıdır. 18 yaş altı çocuk ve bu yaştan önce yapılan evlilikleri de erken evlilik olarak değerlendirmektedir. Türk Medeni Kanunun 124. maddesi evlenme ehliyeti için 17 yaş sınırını belirlemiş olmakla beraber “erken yaşta evlilikler terimi” 18 yaşın altında yapılan evlilikler anlamına gelmektedir. Erken yaşta evlilik halk arasında çocuk yaşta evlilik diye bilinir.”

“Çocuk Evliliği İlimizde Ciddi Boyutta”

Türkiye geneline bakıldığında her dört evlilikten birinin, ilimizde de her üç evlilikten birinin çocuk evliliği olduğunu ifade eden Dağ, Ülkemizde çocuk yaşta evliliklerin uzun yıllardan beri var olduğunu ve toplum tarafından bir sorun olarak görülmemekte olduğunu söyledi. Dağ, okuduğu raporda şunları aktardı: “Ülkemizde de çocuk yaş´ta evlilikler uzun yıllardan beri var olan ve toplum tarafından bir sorun olarak görülmemektedir. Türkiye geneline baktığımızda her dört evlilikten birinin, ilimizde de her üç evlilikten birinin çocuk evliliği olduğunu görmekteyiz; yaptığımız mahalle çalışmaları ve kadın çalışmalarının sonuçları açısından bir değerlendirme yapınca bu sorunun ilimizde gerçekten ciddi boyutta olduğunu ve bunun ciddi neden ve sonuçlarının, olumsuzluklarının olduğunu gördük.”

Dağ, Çocuk Yaş Evliliğin Nedenlerini 6 Madde de Sıraladı

Dağ, çocuk yaş evliliğin nedenlerini şu şekilde sıraladı: “Bütün bunların sonucunda ilimizde ve genel olarak çocuk yaş evliliklerinin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz; 1-Ekonomik yetersizlikler. 2-Yanlış ve eksik bilgiden kaynaklı geleneksel ve dini inançlar. 3-Eğitimsizlik. 4-Aile içi şiddet. 5-Kuşaklar arası çatışma ve toplumsal baskı. 6-Kanun önünde eşit sayılmasına rağmen ülkemizde kamu kurumları ve kuruluşlarınca hala Kadınlar ikinci sınıf olarak görülmektedir.”.

“Bu Konu Toplumun Kanayan Yarasıdır”

 Hedeflerinin toplumda farkındalık yaratmak olduğunu ifade eden Dağ, normalleşen ve meşrulaştırılan bu evliliklerin sağlıksız yapısını kamoyu ile paylaşmak ve konu ile ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşların harekete geçmesini konu ile ilgili sorumluluklarını yerine getirilmesini sağlamak olduğunu belirtti. Dağ, konuşmasının devamında şunları aktardı: “Bu konuya dair gerek meclisimiz gerekse de komisyonumuz tarafından yapılan çalışmaları raporlaştırırken hedeflediğimiz amaç toplumda farkındalık yaratmak, normalleşen ve meşrulaştırılan bu evliliklerin sağlıksız yapısını kamoyu ile paylaşmak ve konu ile ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşların harekete geçmesini konu ile ilgili sorumluluklarını yerine getirilmesini sağlamak olmuştur. Bu anlamda konunun gerçekten toplumun kanayan yarası olduğunu ve bu yaranın doğurduğu sonuçları bir nebzede olsa ortaya koymak istedik. Komisyon olarak ilimizdeki mevcut ilgili kamu kurum ve kuruluşlarla beraber hareket edip ortaklaşa çalışmalar yapılması gerekmektedir” 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7573
EURO
6.3395
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar