İL GENEL MECLİSİ TOPLANTILARINA DEVAM ETTİ
Muş İl Genel Meclisi, Meclis Başkan Vekili Müşerref Dağ başkanlığında 2017 yılı Ocak ayı üçüncü oturumunu gerçekleştirdi.
Tarih: 5.1.2017 08:16:54/ 244okunma / 0yorum

Bir önceki yılın gelir ve giderleri ile hesap ve işlemlerin denetiminin yapılması için gizli oylama denetim komisyonu üyelerini seçen Muş İl Genel Meclisi, Meclis Başkan Vekili Müşerref Dağ başkanlığında 2017 yılı yatırım programı ocak ayı 3´üncü toplantısını yaptı. Meclis toplantısı açılış, yoklama ve önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam etti. 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu´nun 17. maddesi gereğince İl Genel Meclisi bir önceki yılın gelir ve giderleri ile hesap ve işlemlerin denetiminin yapılmak üzere gizli oyla üye seçiminin yapılmasını görüşerek karara bağladı. Yapılan gizli oylamada Ümit Sakık, Asım Çetinkaya, Rıfat Erol, Ömer Altay ve Mehmet Emin Bitim üyeliğe seçildi. Üye seçiminin ardından dilek ve temenni bölümünde Başkan Vekili Dağ´dan söz alan bulunan DBP Meclis üyesi Alparslan Kardan, siyasilere yapılan gözaltı ve tutuklamalara yönelik açıklamalarla ilgili konuştu. Meclis üyelerinin halkın hür iradesi ile seçildiklerini ifade eden Kardan, meclis üyelerinin gözaltına alınması ve tutuklanmasının doğru olmadığını belirterek, şunları söyledi:  “Barışı iki güç götürüyor ama ne yazık ki şuan bakıyoruz kimin ne yaptığı belli olmuyor. Şimdi Alparslan´ı diyor alın, getirin. Alparslan ne yapmış, evi belli memleketi belli, yuvası belli, ailesi belli ve siyasetçidir. 20 bin oy almış. Alparslan ne ile terör örgütünden dolayı yargılanıyor. Ya da Alparslan cezaevine girse rütbesi mi azalacak, gittikçe Alparslan´ın rütbesi yükselecek. Ben örnek vereyim; başbakan, belediye başkanı iken içeriye girdi diye nereye kadar geldi, Cumhurbaşkanlığına geldi. Yani zannediyorlar ki Selahattin Demirtaş veya milletvekillerimiz, rütbe kaybedecek. Allah´ın izniyle 2019´da yine oylarımız % 16´nın üstü olacak. Belediyelerimiz de yüzde 100 olacak. Belediye başkanlıkları da 150 belediye olacak. Ve kimse kendi onurundan ve şerefinden taviz vermeyecek” dedi.

“Biz Halkın İradesini Taşıyoruz”

“Biz halkın iradesini taşıyoruz” diyen Kardan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz cezaevine de düşsek yakalanabiliriz de hiçbir sıkıntı yok, eğer bir suç işlemişsek girerim. Ben açık net diyorum; benim suçum varsa, ben suç işlemişsem girip kendi cezamı çekeyim. Ben hiçbir gam yemem, ama suçsuz yere de 5-6 kişi telefon açacak Alparslan suç işlemiş, eğer Alparslan gidip cezaevine yatacaksa yazıklar olsun. Ben suçu kabul etmiyorum işte. Ben eğer Muş Valisi ile 3200 sayılı yasa ile burada iş yapıyorsam; burada Alparslan yakalanacaksa o zaman iki grup da, gerekli kurumlarımız, valimiz neyse o da o suçu işlemiş olur. Çünkü ben aynı yasada çalışıyorum. Ben farklı bir iş yapmamışım. İdare getiriyor önüme, diyor arkadaş bunu yap diyor. Vali gönderiyor bunu yapın diyor. Yapmadığın zaman bunu alın. Böyle bir tehdit var mı, böyle vali, böyle bir siyaset olabilir mi? İstifa edelim evimize gidelim. Yani ben bunu açık net diyorum her iki gruba da diyorum; yani bunu Vali Bey´le görüşmeleri lazım. Tehdit var ile olmaz bu süreç. Kendi paramıza döneriz. İl Genel Meclis üyeliğini de bırakabiliriz. Yani o kadar da önemli değil. Biz halkın iradesini taşıyoruz burada. Bütün arkadaşlara da saygılarımı da sunuyorum. Ömer Çetinkaya bir siyasetçidir. Haksız yere de yargılanmıştır. Bu memleket, bütün Muş´ta onu tanıyor. Hatta Vali Bey´le de görüşebilirleriz” dedi.

“Meclis Başkanımızın Suçsuz Olduğuna Dair Umutluyuz”

Dilek ve temenni bölümünde söz alan DBP Grup Başkanı Mehmet Şakir Tuğrul ise: “İl Özel İdare çalışanlarından önce meclisi açan, onlardan sonra daireyi kapatan bir başkandan bahsediyoruz. Gerçekten emeğiyle, çalışmalarıyla, meclisin selameti açısından. Tabi ki burada üzüntülüyüz. Fakat bir o kadar da umutluyuz meclis başkanımızın suçsuz olduğuna dair umutluyuz. Bunun örneği aramızda, yine hukuksuz bir şekilde geçen 2016 Mart´ın son günlerinde 3 arkadaşımız tutuklanmıştı. Şuan da iki arkadaşımız Sayın Seyithan Akkaya Sayın Metin Aydoğdu aramızda, onların aramızda olmalarının sevincini yaşıyoruz. Sayın Sıracettin Çiftçi ile Sayın Meclis Başkanımız Ömer Çetinkaya içeride, onlarında suçsuz olduğuna inanıyoruz. En kısa zamanda aramızda olmasını canı gönülden bekliyoruz. Saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

“Adalete Güvenmemiz Lazım”

DBP Grup Başkanı Tuğrul´un konuşmasından sonra Meclis Başkanı Dağ´dan AK Parti grubu adına söz alan AK Parti Grup Başkanı Mehmet Emin Bitim de, herkesin Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin adaletine güvenmesi gerektiğini söyledi. Zor bir süreçten geçtiklerini ifade eden Bitim, ülkenin selameti için herkesin elinden geleni fazlasıyla yaptığını kaydetti. Bitim, konuşmasında şunları söyledi:  “Zor bir süreçten geçiyoruz arkadaşlar. Yani bu süreç hepimizin, her söylemimize her şeyimize dikkat etmemiz lazım, genel bir süreç olduğuna inanıyorum. Etrafımızda bir ateş çemberi var, yani elbette herkesin siyasi fikri, siyasi düşüncesi farklı olabilir. Bu ülkenin, selameti için inanıyorum; herkesin elinden geleni yapacağına inanıyorum. Her şeyden öyle her gün, her tarafta bir bomba var, bilmem ne var. Yani hangimiz memnunuz bu süreçte. Yani bir yerde bir evi düşünün, bir aileyi düşünün,  her gün huzursuzluk. Yani ailede bu huzursuzluk hepimize yansıyor. Dolayısıyla bu Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yaşayan hepimiz bir girdabın içindeyiz. Bu girdabı biz kendi adımıza yerel siyasetçi, Muş siyasetçileri olarak seçildiğimiz günden bu yana özellikle her iki grup da yerel anlamda elinden gelen şeyi ortamı hazırlıyor. İşin gerçeği 2014´ den bu yana meclis kararlarımızın ekseni çoğunluğu oy birliğiyle çıkmıştır. Biz burada kişilerle burada mecliste her ne kadar bazı fikir ayrılıklarımız varsa ki zaten var. Herkesin grupları ayrıdır; ama yerel hizmet anlamında elimizden gelen her şeyi mümkün mertebe memleket hizmeti olarak görüyoruz. Ayrım yapmadan elimizden geldiğince bunu sürdürmeye çalışıyoruz. Elbette dediğim gibi fikir ayrılıklarımız var. Meclis başkanımızın tutuklanmasına gelince, arkadaşlar Türkiye Cumhuriyeti devletimizin adaletine güvenmemiz lazım. Neticede en doğru kararın verileceğine inanıyoruz. İnşallah herhangi bir suçsuzluğu kanıtlanınca yine aramıza dönecektir, Meclis Başkanlığı görevini devralacaktır. İnşallah temennimiz odur” diye belirtti.

“Temennimiz Bu Ülkede Huzurun, Güvenin, Kanın Dökülmemesi”

Konuşmasının devamında “Temennimiz bu ülkede huzurun, güvenin, kanın dökülmemesi. Bu hepimizin ortak dileğidir” diyen Bitim: “Bir Suriye bir Irak bir Libya bir Yemen sayabilir daha. Bu devletlerin konumuna gitmeyelim, bu ülke hepimizindir. Gideceğimiz başka bir yerimiz yoktur. Yani şimdi bu memleketin üç tarafı deniz, onun dışında ateş çemberi. Bu ateş çemberinde Kürt´üyle, Türkü´yle Alevi´siyle bütün insan unsurlarıyla yekvücut olmamız lazım. Şurada hak anlamında, demokratik haklarımızı hepimiz kullanalım. Yeter ki birbirimize düşmeyelim” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra meclis toplantısının 2017 Ocak ayı 3´üncü toplantısı sona erdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7704
EURO
6.3641
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar