“HEDEFİMİZ KANSERE KARŞI SAVAŞMA YOLLARINI ANLATMAK”
Kanser hastalığını yenerek, hayatını kanser hastalara destek için adayan Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği (Onko-Sev) ile Genç Birikim Derneği (Genç-Bir-Der) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yüce, kanser hastaları için bölgede kanser hastanesinin kurulması için uğraş veriyor.
Tarih: 11.1.2017 07:32:37/ 211okunma / 0yorum

Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği (Onko-Sev) ile Genç Birikim Derneği (Genç-Bir-Der) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yüce, kanser hastalığına savaş için dernek kurdu. Memleketine de ilk gezici mamografi cihazını kazandıran Yüce, 15 yıl önce kansere yakalandıktan sonra yaklaşık 4 yıl kemoterapi ve radyoterapi tedavisini görerek, kanseri yenmeyi başardı. Yüce, şimdi de kendisi gibi kanser hastalığına yakalananlar için uğraş veriyor. Tarladaki, köydeki kadınlara mamografi hizmeti götürmek için gezici mamografi cihazı alınmasına önayak olan Yüce, Japonlardan bu konuda parasal yardım aldığını ve birkaç hafta önce Japonya´dan gelen elçilerle bu araç yola çıkarttıklarını söyledi. Yüce, yurtdışındaki hasta dernekleri bu çalışmalarını destekleyip çok sayıda konferansa davet ettiğinin söyleyerek, 17 ülkeye gittiğini ifade etti. Yüce, kanser hastalığı ile ilgili yapmış olduğu çalışmaları şöyle anlattı: “Muş´taki hastalar için burada bir bölge kanser hastanesi kurulması için uğraş veriyoruz. Ayrıca; Kürtçe bilen hemşiresine kadar her türlü donanımın bulunması için Bakanlığın kapısını aşındırdık. Ayrıca 5. Uluslararası Kanser Kongresi´ni de Muş´ta düzenledik. Bunun için Amerika´daki Türk doktorlara davet gönderdik. 17 ülkeden hasta temsilcilerini davet ettik. Türkiye´nin dört bir tarafındaki hasta temsilcilerini çağırdık ve Muş´ta bu kongre için 200 kişiyi ağırladık. Yeni hedefimiz, il il dolaşıp kansere karşı savaşma yollarını anlatmaktır. Benim gibi birçok kişinin de hayatını değiştirmede kararlıyız. 1999 yılında yakalandığım yumuşak doku kanseri nedeniyle yaklaşık 4 yıl radyoterapi, kemoterapi ve kısa aralıklarla tedavi ve kontrol aşaması geçirdim. Bu süreç içersin de kanserle mücadele ederken aslında tamamen bilinçsiz olarak bu işin içerisine girdim. Çünkü İstanbul gibi Ankara gibi bir yere tedaviye gidip gelirken haliyle buradaki hastalarında Konaklama, ulaşım ve özellikle bilim insanlarına ulaşım konusunda talepleri oluyordu. Bunlara yardımcı olacağım derken 2004 yılında bunu bir Sivil Toplum Kuruluşuna dönüştürdük” ifadelerini kullandı.

“İlimize Mobil Meme Kanseri Tarama Aracı Kazandırdık”

Kansere karşı savaşmada en önemli çalışmalarının Muş´a bir mobil meme kanseri tarama aracını kazandırmak olduğunu belirten Yüce, derneğin gönüllü öğretmenleri ve çalışanları ile birlikte onkoloji hastalarına yönelik aktivitelerde düzenlediklerini söyledi. Yüce, açıklamasına şöyle devam etti: “Şu anda ilimizde kanser hastalarıyla birlikte çeşitli aktiviteler yapmaktayız. Derneğimizin gönüllü öğretmen ve sağlık çalışanlarıyla birlikte çeşitli organizasyonlar yapmaktayız. Bunlardan en önemli ilimize bir mobil meme kanseri tarama aracı kazandırdık. Aynı şekilde her yıl düzenli olarak Uluslararası Onkoloji Günleri düzenliyoruz. Bu programı yurt içinde ve yurt dışından bilim insanları Sivil toplum örgütleri, Politikacılar ve gazeteciler katılmaktadırlar. İlimizin bu etkinlik hem isminin duyulması, hem bölgede de bu tür etkinliklerin çoğalmasına katkı sağlamış durumdayız. Düzenli olarak hastalarımızla birlikte gidip evlerde ziyaretlerde bulunuyoruz ve çeşitli kurslar düzenliyoruz. Ayrıca Leyla kardeşimize değil, Leyla gibi birçok kardeşlerimizle birlikte yardımcı oluyoruz. Şimdi Leyla arkadaşımızda hastalığını atlattı. Artık ona da bir Survivor diyebiliriz. İnşallah bundan sonraki süreçte sadece Salihler, Leylalar değil bu isimleri çoğaltmak istiyoruz” diye kaydetti.

“Yüce Bize Rehberlik Etti”

Genç Birikim Derneği´nde gönüllü olarak çalışan Seda Öztürk ise, Salih Yüce´nin kendilerine bu konuda rehberlik ettiğini ifade ederek, dernekte gönüllü olarak çalıştığını söyledi. Öztürk:  “Proje çalışmaları ile Salih yüce ile tanışma fırsatı buldum. Genç Birikim Derneği´nde öncelikle görev almıştık. Daha sonra ONKO-SEV´de tanıştık ve kanser çalışmalarıyla ilgili bilgi edindik. Salih Yüce, kendisi de bir Survivor olduğu için tecrübeleriyle bize rehberlik etti ve bizde özelikle ev ziyaretlerinde çalışmaya başladık ve diğer öğretmen arkadaşlarımızın koru çalışmalarına katılıp onların derslerine yardımcı olmaya çalışıyorlar” dedi.

 

“Kanser Yenilmeyecek Bir Hastalık Değil”

Kanser hastalığından kurtulan Leyla Kararkaya da, kanser hastalığının yenilmeyecek bir hastalık olmadığını belirterek, Salih Yüce´nin sürekli yanlarında olarak hastalığı yenmesinde büyük bir destek sağladığını kaydetti. Karakaya:  “Salih ağabey ´de kanseri yenmiş bir insan olarak bize çek fazla moral ve motivasyon kaynağı oluyordu. Bizim en büyük destekçimiz olarak sürekli yanımızdaydı. Sadece bana değil yüzlerce kişiye yardımcı oluyordu. Çok şükür kanser yenilmeyecek bir hastalık değil. Tedavi süreci biraz uzun ve yorucu olmasına rağmen hastalığı yendikten sonra normal bir insan olarak yaşantımıza devam etmemiz güzel bir duygu. Ben bu hastalığa 12 yaşında yakalandım. 4 yıl boyunca bu hastalıkla mücadele ettim. 4 yılın sonunda çok şükür sağlığıma kavuştum. Fakat bu 4 yıllık süre içeresinde yaşamış olduğum tedavi süreci hem çok yorucu hem de çok zahmetliydi. Şu anda hastalıktan kurtuldum çok şükür, yalnızca 6 ayda bir kontrolle gitmem gerekiyor” ifadesini kullandı. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.6964
EURO
6.3027
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar