HDP VE DBP ORTAK BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Muş İl Teşkilatı, belediye meydanında düzenledikleri basın toplantı ile Gaziantep´te meydana gelen canlı bomba eylemini kınadı.
Tarih: 24.8.2016 07:16:04/ 244okunma / 0yorum

 

 

 

Gaziantep´te bir düğün gecesinde meydana canlı bomba saldırısı sonucunda 54 kişi hayatını kaybetmişti 90´nın üzerinde kişi ise yaralanmıştı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Muş İl Teşkilatı Gaziantep´te yaşanan bu saldırı ile ilgili Belediye Meydanı´nda bir basın açıklaması yaptı. Belediye Meydanı´nda bir araya gelen HDP ve DBP Muş İl Örgütü ile partililere, HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan da eşlik etti. HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan burada yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye son bir yıldır içte yaşadığı sorunlarda ve ne yazık ki çözümden uzaklaşmadan, müzakereden her gün bir adım daha geriye giderek ülkeyi kaotik ortama, bir savaş ortamına adeta sürüklendiği günlerden geçiyoruz. Bizler son bir yıldır bu ülkede yaşanan ölümleri, bu ülkede yaşanan acıları bulunduğumuz her platformda dile getirdik. Ve bunun önüne geçebilmenin de uzlaşı, ortak dil ve en azından tüm kesimlerle siyasi düşünceleri, ideolojileri ne olursa olsun ortak bir paydada buluşmanın yollarını aradık, fakat bizim bu mücadelemize, bu anlayışımıza karşı ne yazık ki bu ülkeyi yönetenler, bu ülkede söz sahibi olanlar, Ankara´da oturup ülkedeki, doğudaki, batıdaki, güneydeki, kuzeydeki hiçbir yaraya melhem olamayanlar, hiçbir soruna çözüm olamayanlar bu söylemlerimizi, bu taleplerimizi ne yazık ki görmedi, görmemeye de devam ediyor. IŞİD barbarlığını bizler ilk defa görmüyoruz. IŞİD, bu ülkeye ne yazık ki bu ülkenin dinamikleri tarafından sokulmuş, örgütlenilmiş ve ne yazık ki en değerli, en kıymetli illerimizde, ilçelerimizde, topraklarımızda bu örgütün örgütlenmesine, örgütlenilmesine göz yumulmuş barbar bir terör örgütüdür.”

“Halklar Ne Zaman Bir Araya Gelse Bombalar Patlıyor”

Suruç ve Ceylanpınar´da yaşanan olaylara değinen HDP´li Özkan, ülkede halkların, tüm farklı kesimlerin, tüm inançların ne zaman bir araya gelse, ne zaman barış dese, ne zaman çözüm dese orada bombaların patladığını vurgulayan Özkan şunları ifade etti:  “Türkiye´deki çözüm sürecinin bittiği günler olan Suruç katliamı ve öncesinde Ceylanpınar´da hayatını kaybeden 2 polisin ölümünün sebeplerinden aslında araştırıldığında sonucuna ulaştığımız bu terör örgütü eylemlerine, kanlı terör örgütü eylemlerine devam etmektedir. Bu ülkede halklar, tüm farklı kesimler, tüm inançlar ne zaman bir araya gelse, ne zaman barış dese, ne zaman çözüm dese orada bomba patlıyor. Bu ülkede birileri, barışın, çözümün, müzakerenin konuşulmasını istemiyor. Son bir yıldır ülkemizde akan kanın durdurulması için bulunduğumuz her yerde, mecliste, alanlarda, sokaklarda, her yerde barış dedik. Fakat yine silahın, topun, tankın yöneltildiği bizler olduk, Kürt halkı oldu.”

“Askeri, Sivil Bütün Darbelere Karşıyız”

Darbenin  nereden gelirse gelsin sivil, ya da askeri her türlü darbeye karşı olduklarını ilk andan itibaren deklare ettiklerini ifade eden HDP´li Özkan 15 temmuz darbe girişimine ilk andan beri karşı olduklarını belirterek şunları vurguladı: “Ülke, daha önce aslında tecrübesi olan bir darbe girişiminden geçti. 15 Temmuz darbe gecesinde Halkların Demokratik Partisi ve tüm bileşenleri olarak her türlü darbeye karşı olduğumuzu, darbe nereden gelirse gelsin sivil, ya da askeri her türlü darbeye karşı olduğumuzu ilk andan itibaren deklare ettik. Genel başkanlarımız gerekli açılamaları defaten yerine getirdiler. Ülkede sözüm ona çözüm arayanlar, sözüm ona barışı konuşacağız diyenler, Halkların Demokratik Partisi ve arkasındaki milyonları nedense o toplantılara, o çözümün konuşulduğu iddia edilen konuşmalara, toplantılara davet edilmedi.”

“Bu Topraklarda İvedilikle Barış Olmalı”

Bu topraklarda ivedilikle barış, çözüm ve müzakere alanı oluşturulmazsa bu tür ölümlerin daha da artacağını kaydeden Özkan, Bu güzel ülke, bu güzel topraklar herkesin birlikte yaşayabileceği alanlar olduğunu belirterek şunları söyledi: “Buradan bu ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı´na, Başbakan´a, iktidar partisi üyelerine, muhalefet partilerine seslenmek istiyoruz. Bu ülkede, bu topraklarda ivedilikle barış, çözüm ve müzakere alanı oluşturulmazsa ne yazık ki bu ölümlere, hayatını bu kadar gencecik yaşta yitirenlere her gün fazlasıyla toprağa vermek durumunda kalacağız. Bu güzel ülke, bu güzel topraklar herkesin birlikte yaşayabileceği alanlardır, topraklardır” dedi.

“Hedefte Kürt Halkı Vardı”

Özkan konuşmasının sonunda Antep´de ki saldırıda hedefte Kürt´lerin olduğunu söyleyerek şunları ifade etti:Gaziantep´te yaşanan olay hedefinde sadece Kürt halkı vardır. Gaziantep bilindiği üzere IŞİD terör örgütünün yapılanmasının en yoğun olduğu, hücre evlerinin bulunduğu bir ildir. Ve burada 15 Temmuz sonrasında iç savaşı arzulayanlar Kürt halkının direngen ve mücadeleci yapısıyla karşı karşıya kalmışlardır. Bu iç savaşın önüne yine Kürt halkı ve Kürt halkının temsilcileri geçmişlerdir.Bugün Başbakan açıklama yaptı. Diyor ki, “Antep failleri bulunamadı. Antep faillerine ilişkin bir iz bulamadık.” Sayın Başbakan, sizde çok iyi biliyorsunuz ki failler yanı başınızda. Failler aramızda. Failler çok uzakta değil. Biran önce bu ülkede faili meçhullerin, katliamların, ülkeyi kan gölüne boğan tüm kesimlerin, tüm örgütlerin açığa çıkarılması için hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Bizler Halkların Demokratik Partisi olarak, barıştan, çözümden, müzakereden yana olduğumuzu yine belirtmekle birlikte ülkedeki bu kaotik ortamı, bu savaş ortamını ivedilikle son bulması için her alanda müzakereye açık olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu noktada sorumluluğunuz, misyonunuz çok önemli ve çok elzem. Hangi düşüncede olursanız olun, hangi siyasi partiye mensup olursanız olun yeter ki kan dökülmesin, insanlarımız ölmesin diye gencecik insanlarımızı yaşamlarının en güzel günlerinde, en güzel çağında toprağa vermeyelim diye bugün bir olmanın zamanıdır.” Meydanda bir araya gelen HDP ve DBP´liler, HDP´li Özkan´ın konuşmasında sonra olaysız bir şekilde dağıldılar. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ORTAK BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar