HAYVANLARI İÇİN KIZAKLARLA OT TAŞIYORLAR
Muş merkeze bağlı Karabey Köyü Boğaz Mezrası´nda hayvancılık yapan hayvan sahipleri, hayvanlarını beslemek için kızakla dağlardan ot getiriyorlar.
Tarih: 24.1.2017 07:05:44/ 1119okunma / 0yorum

Karabey Köyü´ne bağlı Boğaz Mezrası´nda yaşayan ve geçimlerini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlar, yaz döneminde dağlık kesimlerde yığınlar halinde biriktirdikleri otları, kışın kar yağışının etkili olduğu günlerde kızaklarla getirmek için yoğun çaba sarf ediyor. Yaklaşık dört-beş saatlik tırmanışın ardından otların bulunduğu alana gelen hayvan sahipleri, kızaklarına yaz aylarından istifledikleri otları yüklüyorlar. Yüklemenin ardından ise zorlu yolculuk başlıyor. Dört- beş saatte çıkılan zirve yolculuğunun inişi kızakla yaklaşık 2 saat sürüyor. Yüksek tepelerin başında, arazinin dağlık olması ve ulaşımın olmaması nedeniyle yazın biçtikleri otları istifleyerek kış mevsiminde kar yağışıyla birlikte ovaya indiren köylüler, günde iki kez bu işi yapıyor. Hayvanları için yazın dağlık alanda biçtikleri otları kışın kızaklarla dağdan kayarak aşağıya indirdiklerini ifade eden Boğaz Mezrası sakinlerinden Erkan Kaya isimli vatandaş, her yıl aynı yöntemle otları taşımak zorunda kaldıklarını söyledi. Kaya, hayvanlarına günde iki defa ot verdiklerini belirtti. Otların köyün kırsalında olması nedeniyle yazın dağlık alanda biriktirdikleri ot balyalarını kızaklara yükleyip çetin kış koşullarında hayvanlarına ulaştırdıklarını ifade eden Kaya, şunları söyledi: “Yazın topladığımız otları kışın hayvanlara vermek için dağlık alanlarda istiflediğimiz ot balyalarını kızaklarla indiriyoruz. Zor ve zahmetli bir iş olmasına rağmen eğlencelide sayılır. Yaklaşık dört- beş saatlik bir yolu tırmanarak istiflediğimiz otların alanına ulaşıyoruz. Burada kızaklara yüklediğimiz otları hayvanlarımızın olduğu yere kadar getiriyoruz.  Günde iki kez kızaklarla ot taşıyoruz. Yüksek tepelerin başında, arazinin dağlık olması ve ulaşımın olmaması nedeniyle kış mevsiminde kar yağışını bekliyoruz. Daha sonra karın sertleşmesi sonucunda kızaklarla yazın istiflediğimiz otları hayvanlarımıza taşıyoruz. Kızakları omuzlarımıza alarak yaklaşık 4 km yürüyoruz. Daha sonra kızaklarımızı yükleyerek köylüler yaklaşık dört- beş saatte tırmandığımı tepeyi 2 saatte mezraya varıyoruz” diye konuştu.

“Ne Kadar Dikkatli Olsak da Zor İş”

Yer yer bir buçuk metre kar kalınlığının olduğu teperlerde kızaklarla mezraya inmeye başlayan köylüler, ne kadar dikkatli davransa da zaman zaman kızaklarının devrildiğini de ifade ettiler. Köy sakinlerinden Sadullah Kaya ise, yazın tırpanla biçtikleri otu kışın kar sertleştiğinde kızaklarla taşımak zorunda olduklarını belirterek, yol olmadığı için yazın otları getirme imkânlarının olmadığını söyledi. Kaya: “Biz yazın bu otları tırpanlarla biçiyoruz. Yol olmadığı için otları getiremiyoruz. Kışın kar sertleşince kızaklarla getiriyoruz. Yol olmadığı için kışın karın sertleşmesini bekliyoruz. Yolumuz olmadığı için mecburen hayvanlarımıza bakmak için yazın biçtiğimiz otları dağda istifleyerek, kışında kızaklarla i taşıyoruz. Yaklaşık 4-5 kilometre uzaklıktan getiriyoruz. Her gün sabah saat 8´de evden çıkıyoruz, saat 1´de köye varıyoruz. Öğlen gelip yemek yedikten sonra tekrar gidiyoruz. Günde iki sefer ot taşıyoruz” dedi. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
8.4975
EURO
10.0862
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar