GÜNDE 3 BİNE YAKIN İHBAR YAPILIYOR
112 Acil Ambulans Komuta Kontrol Merkezi´ne gelen asılsız ihbarlar yüzünden, birçok hasta mağdur duruma düşüyor.
Tarih: 20.1.2017 06:41:31/ 652okunma / 0yorum

112 Acil Ambulans Komuta Kontrol Merkezi´nde çalışanların en büyük sorunu, servise gelen asılsız ihbarlar. Servise günde yaklaşık 3 bine yakın ihbar geldiğini ifade edenMuş 112 Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Tuğçe Güven, Komuta Kontrol Merkezi´nin dışında toplam 15 tane istasyonlarının olduğunu belirtti. Komuta Kontrol Merkezi ve diğer istasyonlarda görevli olan personellerin 7/24 saat nöbet esasına göre çalıştığını kaydeden Dr. Güven, en büyük sorunlarının Komuta Kontrol Merkezi´ne gelen asılsız ihbarlar olduğunu ve bu ihbarlar yüzünde onlarca hastanın mağdur duruma düştüğünü söyledi. Merkezlerine gelen çağrıların yaklaşık %10´u gerçekten ambulans isteyen vatandaşlardan geldiğini ve geriye kalanların tamamının asılsız ihbarlar olduğuna dikkat çeken Dr. Güven, 112´yi gereksiz yere meşgul etmek için arayanların çok sayıda olduğunu belirterek, gelen çağrılar arasında şaka yapmak isteyenlerin, alay etmek isteyenlerin ve ne yazık ki hakaret ve tehdit edenlerden oluştuğunu ifade etti. Vatandaşlardan bir ricada bulunan Dr. Güven, evinde gerçekten ambulansa ihtiyacı olan diğer insanları düşünerek, onların buraya ulaşmasına engel olmamak adına Komuta Kontrol Merkezi´ni gereksiz yere meşgul etmemelerini istediklerini söyledi. Dr. Güven, konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi: “Yaklaşık bir yıldır Muş 112 il ambulans servisinde başhekim olarak görev yapıyorum. Biz burada nöbetçi doktor arkadaşlarımız, nöbetçi sağlık personeli arkadaşlarımızla beraber. 7 gün 24 saat nöbet esasi ile çalışıyoruz. Gece gündüz uyumadan vatandaşlarımıza sağlık hizmeti vermek için buradayız. Buraya arkadaşlarımız sabah saat 9´da geliyorlar ve gün boyunca vatandaşlarımızın arayıp ambulans istedikleri çağrılara karşılık veriyorlar. Gelen çağrıları değerlendirip uygun olanlara ambulans yönlendirmek için uygun ekipleri seçip burada görevlerine devam ediyorlar. Komuta Kontrol Merkezimiz dışında da dışarıda toplam 15 tane istasyonumuz var çeşitli bölgelerde. Bu arkadaşlarımızda yine 24 saat nöbet esasıyla çalışıp, bizim burada yönlendirdiğimiz vakalara biran evvel çıkış yapıp orada hizmete ihtiyacı olan vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunuyorlar” dedi.

“En Büyük Sorunumuz Asılsız İhbarlar”

En büyük sorunlarının Komuta Kontrol Merkezi´ne gelen asılsız ihbarlar olduğunu dile getiren Dr. Güven, Merkeze gelen ihbarlar arasında pizza isteyenler, taksi isteyenler ve şafak 112 diye arayan askerlerin olduğunu söyledi. Merkeze gelen asılsız ihbarlar yüzünden gerçek hastalara etkin hizmet veremediklerini kaydetti. Dr. Güven, açıklamasına şöyle devam etti: “Bizim burada fedakârca çalışırken karşılaştığımız en büyük sorun ne yazık ki asılsız çağrılar oluyor. Biz günde yaklaşık 3 bin çağrı alıyoruz. Bu çağrıların yaklaşık %10´u gerçekten ambulans isteyen vatandaşlardan geliyor, geriye kalanların tamamı asılsız ihbarlardır. 112´yi gereksiz yere meşgul etmek için arayanlar, şaka yapmak isteyenler, alay etmek isteyenler ve ne yazık ki hakaret edenler ve tehdit edenlerden oluşuyor. Bu düşündüğünüz de korkunç bir sayı yani 3 bin kişi arıyor ise, bunlardan sadece 3´ü ambulans istemek için arıyor, geriye kalan on binlerce çağrı burayı gereksiz meşgul etmekten başka bir şey yapmıyor. Arayıp pizza isteyenler olabiliyor, taksi isteyenler olabiliyor, şafak 112 diye arayan askerler olabiliyor. Bunlar burada bizim etkin bir şekilde hizmet vermememize ne yazık ki engel oluyorlar. Vatandaşlardan ricamız evinde gerçekten ambulansa ihtiyacı olan diğer insanları düşünerek, onların buraya ulaşmasına engel olmamak adına burayı gereksiz yere meşgul etmemelerini istiyoruz” diye kaydetti. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GÜNDE BİNE YAKIN İHBAR YAPILIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar