ERZURUM´DA FARKINDALIK TOPLANTISI YAPILACAK
Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti işbirliğinde ülkemizin en önemli sorunlarından birisi olan bağımlılık çerçevesinde 20 Ekim´de Erzurum´da “Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı” eğitimleri yapılacak.
Tarih: 18.10.2016 07:29:47/ 244okunma / 0yorum

 

 

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti işbirliğinde ülkemizin en önemli sorunlarından birisi olan bağımlılık çerçevesinde bağımlılık iletişimi ve medyanın rolü temelli bir proje geliştirildi.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti işbirliğinde düzenlenen “Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı” eğitimlerininilk programı İzmir´de yapılmıştı. Basın mensuplarının, ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan bağımlılık ile ilgili kapasitesinin artırılmasını amaçlayan eğitim programının Erzurum çalıştayına Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Muş ve Van illerinden yerel medya mensupları, kamu kurumlarının çalışanları ve Yeşilay gönüllüleri katılacak.

BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca ve Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü Savaş Yılmaz tarafından 28 Eylül´de imzalanan işbirliği protokolü kapsamındaki projeyle, başta yerel medya olmak üzere yayın araçları ile halkı bilgilendiren tüm kamu kurum ve kuruluşları ve Yeşilay gönüllülerinin bağımlılık iletişimi kapasitesinin artırılması hedefleniyor. 

“Proje, Özendirici İçerik Kullanımının Önlenmesi Gibi Konuları Merkeze Alacak”

BYEGM ve Yeşilay işbirliği ile yürütülecek proje kapsamında “Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı” eğitimleri her bölgeyi temsilen bir ilde olmak üzere İzmir´in yanı sıra Erzurum, Antalya, Samsun, Gaziantep, İstanbul ve Ankara´da düzenleneceği belirtildi. Proje kapsamında 20 Ekim 2016 Perşembe günü Erzurum´da gerçekleştirilecek olan toplantıya Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Muş ve Van illerinden katılım sağlanacak. Günlük iletişim dilinde bağımlılıkla ilgili hataların azaltılması, yanlış ifadelerden veya iletişim dilinden kaçınılması, özendirici içerik veya görsel kullanımının önlenmesi gibi konuları merkeze alacak proje, 7 bölgede 7 ilde gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Projenin genel hedefi; 7 bölgede 7 İlde Geliştirme Etkinliği programları düzenlenerek, basın mensuplarının bağımlılık konusunda önleme ve mücadele çalışmalarına destek sağlama konusunda kapasite artışı sağlamaktır. Proje kapsamında 20 Ekim 2016 Perşembe günü Erzurum´da gerçekleştirilecek olan toplantıya Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Muş ve Van illerinden katılım sağlanacaktır.” dendi.

“Toplantı ve Konaklama Genel Müdürlüğümüzce Karşılanacak”

Toplantıya katılacakların toplantı ve konaklama masrafları genel müdürlükçe karşılanacak. Yapılan açıklamanın devamında şunlar aktarıldı: “Katılımcıları getirecek araçları kullanan şoförlerin de konaklama ve yemek masrafları Genel Müdürlüğümüz tarafından diğer katılımcılar gibi karşılanacaktır. Koordinasyonun sağlanması ve transferlerde bir aksilik yaşanmaması için şoförlerin ad, soyadı ve iletişim bilgileri ile araçların plaka ve modellerin alınarak İl Müdürlüğümüze bildirilmesi önem teşkil etmekledir. Konaklama ise; konaklamaların iki kişilik odalarda gerçekleştirilecektir. Bu bilginin katılımcılara önceden bildirilmesi problem yaşanmaması için önemlidir. Katılımcılar otelde oda kapasitesi yeterli ise fark ödeyerek tek kişilik odalarda kalabileceklerdir.”  Yemek ve ikramların Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce karşılanacağı aktarılan açıklamada: “Şehir dışından gelecek katılımcıların kaldıkları sürede otelde yiyecekleri akşam yemekleri (19-20 Ekim) ve sabah kahvaltıları (20-21 Ekim) Genel Müdürlük tarafından karşılanacaktır. Eğitim sırasında 3 adet kahve arası verilecek ve bu sırada ikramlarda bulunulacaktır.”

Program Şu Şekilde

Bu bilgiler çalıştayda uyuşturucu madde bağımlılığını konu alan basın çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenler ele alınacak açıklamanın son kısmında şunlar ifade edildi: “Başbakanlık Basın Enformasyon Genel Müdürlüğünün uyuşturucu ile Eylem Planına Yönelik İletişim Stratejisi Uygulama Rehberi ışığında hazırlanmıştır. Bu bilgiler çalıştayda uyuşturucu madde bağımlılığını konu alan basın çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenler" başlığı altında sunimi ile eğitim alarak verilecektir. Uyuşturucu kullanan kişilere ilişkin tasvirler, uyuşturucu kullanan kişilerin çevrelerine ilişkin betimlemeler, uyuşturucu maddenin metin içinde veriliş biçimi, uyuşturucu arzı ile ilgili içerikler, uyuşturucu madde bağımlılığıyla mücadelede katkı sağlaşacak basın çalışması önerileri ve atölye çalışması”

Çalıştayda Uyuşturucu Ele Alınacak

Son olarak şunlar kaydedildi: “İlk oturumda katılımcılara Yeşilay formatörü parafından uyuşturucu bağımlılığı eğitimi verilecektir. İkinci oturumda uyuşturucu madde bağımlılığını konu alan basın çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenler konusunda eğilim sunumu yapılacak. İkinci oturumun bir bölümünü de atölye çalışması oluşturacaktır. Atölye çalışmasında katılımcılar 6-8´er gruplara ayrılacak, hazırlamış olduğumuz uyuşturucu konusunu içeren saka örnekleriyle haber çalışması sapılacak, ardından sapılan tüm bu haberler moderatörler tarafından katılımcılarla birlikle değerlendirilecektir. Üçüncü oturum, sağlık iletişimi alanında ülke çapında tanınmış uzman kişinin yer alacağı ve bu alanda iyi uygulama örneklerini sunacağı bir panel söyleşi olacaktır. Çalıştay için ayrıca değerlendirme ve memnuniyet anketi uygulanacaktır.”
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar