ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
Tarih: 24.2.2017 06:20:18/ 1212okunma / 0yorum

Gençlik Hizmetleri ve Spor    İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi Müdürlüğü´nün dersliklerinde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayat geçen Engelsiz Yaşam Proje ile açılan Dekoratif Ev Tekstili Kursuna katılan çok sayıda engelli vatandaş, burada hem meslek öğreniyorlar hem iş sahibi oluyorlar ve hem de kurs sayesinde sosyalleşerek, yeni arkadaşlıklar ediniyorlar. Serhat-Der´in, İş-Kur ile ortaklaşa yaptığı proje sonucu açılan kursa yer tahsisini yaparak, kursa imkan ve olanak sağladığını belirten Gençlik Merkezi Müdürü Murat Karataş, Gençlik Merkezi´ne gelen 10 yaş ila 29 yaş arasındaki bütün gençlerin, Gençlik Merkezi´nin atölye çalışmalarından, grup çalışmalarından ve Gençlik ve Spor Bakanlığının projelerinde veya yerel projelerden güzel bir şekilde faydalandığını söyledi. Karataş, konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi: “Gençlik Merkezi olarak 10 yaş ila 29 yaş arasındaki bütün gençlerimizin gençlik merkezimizde atölye çalışmalarımızda, grup çalışmalarda, bakanlığımızın projelerinde veya yerel projelerimizde güzel bir şekilde faydalanırken, biz burada engelli vatandaşlarımıza ve gençlerimize Gençlik Merkezimizin imkan ve olanaklarını en güzel şekilde faydalanmalarını da sağlıyoruz. Şu anda Serhat-Der´in, İş-Kur ile ortaklaşa yaptığı ortak çalışması ve bizimde onlara yer tahsisini yaptığımız kursumuza imkan ve olanak sağlamaktayız. Daha önce bedensel engellilere ahşap boyama, bilgisayar kursumuz ve bunun yanında ebru kurslarımıza da biz Gençlik Merkezi imkanlarından faydalanmaları için yer tahsisi yapmıştık. Önümüzdeki haftalarda Türk Telekom İlkokulu ve Ortaokulu´nda eğitim gören zihinsel engelli öğrencilerini, haftada bir gün Gençlik Merkezimize getirip, merkezimizin çok amaçlı salon ve atölye çalışmalarımızda bu çocuklarımıza gün boyunca fayda sağlayıp bir farkındalık oluşturmalarını sağlamaktır. Bizin buradaki amacımız, Gençlik Merkezi olarak gençlerimiz olsun, bedensel engelli vatandaşlarımız olsun en güzel şekilde Gençlik Merkezinin imkan ve faydalarından yararlanmalarını sağmaktır” dedi.

Engelsiz Yaşam Proje Kursuna 10 Kişi Katılıyor

Gençlik Merkezi´nde, Serhat-Der´in İş-Kur ile ortaklaşa yaptığı Engelsiz Yaşam Projesi ile açılan Dekoratif Ev Tekstili Kursu´na dokuzu erkek, biri de bayan kursiyer olmak üzere toplamda 10 kursiyerin kursa katıldığını ifade eden Dekoratif Ev Tekstili Kurs Usta Öğreticisi Serap Budağan, proje ile açılan kursta kursiyerlere; nevresim, yatak örtüsü, pike takımları, seccadeler, mutfak takımları gibi ürünler öğrettiğini söyledi. Kurs bitiminde hemen sonra kursiyerlerin, kursta öğrendikleri bilgiler dahilinde kendilerine iş yeri açma ya da başka işlerde çalışma imkanını bulabileceklerini söyleyen Budağan, kursla ilgili olarak şunları aktardı: “9 erkek ve 1 bayan öğrencimiz olmak üzere toplamda 10 öğrencimiz var. Burada ev tekstili ile ilgili arkadaşlarımıza Engelsiz Yaşam Projemiz adına burada nevresim, yatak örtüsü, pike takımları, seccadeler, mutfak takımları gibi ürünler öğretiyoruz. Gayette verimli bir çalışma sürdürüyoruz arkadaşlarımızla. Arkadaşlarımızdan gayet memnunuz. Bu projede engelli vatandaşlarımız hem iş sahibi olmaları hem de iş öğrenmelerini sağlıyoruz. Engelli vatandaşlarımıza Engelsiz Yaşam Projesi adı altında iş sağlamak amaçlı, kendi işlerini kurabilmek veya başka bir işyerinde çalışabilmek için bu proje hazırlandı. Bu projemiz sayesinde inşallah engelli vatandaşlarımızda kendi işlerini ve düzenlerini kurabilirler. Artık kimsenin eline bakmadan kimsenin himayesi altında olmadan kendi işlerini ve hayatlarını sürdürebilmeleri için Engelsiz Yaşam Projesini engelli vatandaşlarımıza sunduk. Burada makinelerimizde öğrencilerimize dikiş, düz dikiş, zigzag dikiş, el ilinti gibi işleri öğretiyoruz. Kursiyerlerimiz bu kursun ardından proje adına işyeri açabilirler veya iş yerlerine iş başvurusu yapabilirler, tekstil kentlerde çalışabilirler. Kursumuzun süresi de 3 aydır. Kursumuzda engelli vatandaşlarımızın faydasına bu işi en ince ayrıntısına kadar öğretiyorum ve hepsine başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

“Amaç, Onları Meslek Sahibi Yapıp Çalışmalarını Sağlamak”

İş-Kur´a sundukları Engelsiz Yaşam Projesi ile açtıkları kursun amacına değinen Serhat Der ve Engelliler Derneği Başkanı Mustafa Söylemez ise, proje ile engelli vatandaşları meslek sahibi yapıp, onların çalışmalarını sağlamak olduğunu belirtti. Söylemez: “Serhat-Der ve Engelliler Derneği Başkanıyım. Projemizin adı Engelsiz Yaşam Projesi´dir. Bizim tarafımızdan hazırlanıp İş-Kur´a sunduğumuz bir projedir. Bu projeyi yapmaktaki amacımız; engeli bireylerimizin bu hayat şartları içerisinde evde mahkum bir halde kalmasından ise, burada bir uğraş ile bir iş ile uğraşmasını sağlamak ve onlara fayda sağlamak. Bu projede engelli vatandaşlarımızın da yapabilecekleri ve hatta yaptıkları ürünleri kendilerine ve halka tanıtmak, engelli kardeşlerimizde bir şeyler yapabildiğini göstermek ve onlara destek olmak. Engelli vatandaşlarımızın kimsenin eli altında olmadan bir meslek sahibi olmalarını ağlamak ve onlarında meslek sahibi olup çalışmaları sağlamak” sözlerine yer verdi.

“İş Sahibi Olmak İstiyorum”

Gençlik Merkezi´nde Engelsiz Yaşam Projesi ile açılan Dekoratif Ev Tekstili Kursu´na katılan engelli kursiyerlerden Nurettin Azık da, kursa gelme amacını, dekoratif ev tekstili işini öğrenmek ve iş sahibi olmak için kursa geldiğini söyledi. Yaptığı işten dolayı gayet memnun olduğunu dile getiren Azık, evde boş oturan diğer engelli arkadaşlarına da tavsiyelerde bulunarak, onların da mutlaka kursa gelmeleri gerektiğini söyledi. Kursta çok faydalı şeyler öğrendiğini kaydeden Azık, kursla ilgili bilgilerin yanında yeni arkadaşlıklarda edindiğini vurguladı. Azık, kursla ilgili olarak şunları aktardı: “Engelli olduğum için bu kursa müracaat ettim. Kursa gelmemdeki amaç çalışıp bu işi öğrenip iş sahibi olmak istiyorum. Yaptığım işten gayet memnunum. Bu işi de yavaş yavaş öğreniyorum ve inşallah işi tam öğrendikten sonra işyeri açmak istiyorum. Bu projeyi bize sağlayan ve katkıları olan herkese çok teşekkür ederim, bizi düşündükleri için bize bir iş olanağı sundukları için. Buraya başvurmadan önce bir işim yoktu ve zor durumdaydım, boş oturuyordum. Ama şimdi gayet yaptığım işten memnunum ve bir iş sahibi de olacağım inşallah. Sağ olsun hocamız bize işin en ince ayrıntısına kadar bize öğretiyor ve bizim işi öğrenmemiz için elinden geleni yapıyor. Bu proje de sadece biz değil, diğer engelli arkadaşlarıma da tavsiye ederim; evde boş oturmaktan ise buraya gelip iş öğrenip, bir meslek sahibi olmalarını tavsiye ederim. Bu bizim için çok büyük bir fırsat oldu ve güzel imkanlarımız var, diğer arkadaşlara da buraya başvurup meslek sahibi olmalarını tavsiye ederim. Verdikleri eğitimden memnunum. Burada çok zevkli ve bize faydalı şeyler yapıyoruz. Arkadaşlık edindim. Hiç tanımadığım kişiler ile burada arkadaşlık kurdum ve her yönü ile bu proje bana çok faydalı oldu diğer arkadaşlarıma da tavsiye ederim” diye konuştu.

“Aileme Ekonomik Destek Sağlamak İstiyorum”

Kursa katılan bir diğer engelli kursiyer Ferhat Akman ise, kurs bitiminden sonra kendine bir işyeri açma hedefinin olduğunu söyledi. Kurs sonunda açacağı iş yeri ile hem kendisine hem de ailesine ekonomik destek sağlamak istediğini ifade eden Akman, şunları söyledi: “Biz İş-Kur üzerinden bu kursa başladık. Bu aldığımız eğitimden sonra kendimize iş yeri açmak istiyoruz. Bu kurstan önce herhangi bir işte çalışmıyordum, ama şimdi iş öğreniyorum ve bir meslek sahibi olacağım inşallah. Daha önce engelliler için hazırlanan sınavlara girdik ama bir faydasını göremedik, sınavı kazanamadık. Sonra İş-Kur´a başvurduk ve bu kursa yönlendirildik ve şuan gayet memnunuz ve çok mutluyuz, bir iş sahibi olacağımız için. Biz bu kursta seccade, nevresim, pike takımları gibi işleri yapıyoruz ve öğreniyoruz. Bu kurstan sonra iş yeri açamazsak bile bir işyerinde çalışabilme imkanlarımız olacak. Ve bu kursta inşallah başarılı olacağız. Benim bu kurstan sonra planlarım var tekstil üzerine; iş yeri açmak istiyorum. Hem kendime hem de aileme ekonomik destek sağlamak istiyorum. Bu projeyi bize sunan herkesten Allah razı olsun, çok teşekkür ediyorum ve hocamıza da çok teşekkür ediyorum. Hocamız bize bu işi en ince ayrıntısına kadar öğretiyor. Çok mutluyum artık bir iş sahibi olabileceğim için, bundan dolayı herkese çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
DAĞ KAYAĞI TEMEL EĞİTİMİ SONA ERDİ
DAĞ KAYAĞI TEMEL EĞİTİMİ SONA ERDİ
Türkiye Dağcılık Federasyonu 2017 yılı faaliyet programında yer alan ve 4 gün süren Dağ Kayağı Temel Eğitimi sona erdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
8.4975
EURO
10.0862
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar