ELDE MARAŞ İŞİ KURSUNA YOĞUN İLGİ
Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü´nün, Muş Valiliği Aile Destek Merkezi (ADEM)´nde açılan Elde Maraş İşi Kursu´na hanımlardan ve kızlardan yoğun bir ilgi var.
Tarih: 11.1.2017 07:29:00/ 248okunma / 0yorum

Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü´nün desteği ile Muş Valiliği Aile Destek Merkezi (ADEM)´nde açılan kurslar, son zamanlarda yağan kar yağışı ve soğuk havalara rağmen tüm hızıyla sürüyor. Karlı ve soğuk havadan ötürü evlerinden dışarı çıkmak isteyen ev hanımlarının ve kızlarının uğrayacağı adreslerden biri de ADEM. ADEM´de açılan Elde Maraş İşi Kursuna yoğun bir ilginin olduğu gözlemlendi. Elde Maraş İşi Kursuna 14 kursiyer yazıldığı ancak şuan 10 öğrenci aktif olarak katılıyor. Kursu Usta Öğretici Emel Alakuş veriyor. Kurs eğitmeni Alakuş, önceki yıllarda kendisinin de Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü´nün desteği ile Muş Valiliği Aile Destek Merkezi (ADEM)´nde açılan Elde Maraş İşi Kursuna öğrenci olarak katıldığını belirterek, usta öğreticiliğini tamamladıktan sonra da ADEM´e kurs eğitmeni olarak başvurduğunu söyledi. Kursta geleneksel el işlemleri yaptıklarını kaydeden Alakuş, Elde Maraş İşi Kursunda; kullandıkları malzeme ise kasnak ve ip olduğunu ve bunlarla el işi yaptıklarını dile getirdi. Alakuş kursla ilgili olarak şunları söyledi: “Aile Destek Merkezi´nde bir aralar öğrenciydim. Sonra usta öğreticiliğimi tamamladıktan sonra buraya başvuru yaptım. Öğretici olarak alındım. Şuan elde Maraş İşi olan kursumuz var. Kursumda 14 tane sabit öğrencim var; ama 9 veya 10 tanesi geliyor. Geleneksel işleme yapıyoruz. Elde Maraş İşi olarak; kasnak, ip yani bunların hepsi elde yapılıyor.  Öte yandan dekoratif kutu ve dekoratif tablo yapıyoruz. Burada ev hanımlarına, maddi bir gelirde sağlanabilir. Bunlar yapıldığı zaman satılabilir ürünler. Onlar için evde oturdukları zaman ya da buraya gelip bir şeyler öğrendikten sonra onlar için maddi bir gelir sağlanabilir. Buradan bize destek olan Sayın Valimize, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğümüze, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze kısacası bizlere destek olan hepsine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Kursumuz Haziran 2017´ye Kadar Devam Ediyor”

ADEM´de açılan Elde Maraş İşi Kursu´nun 2016 Ekim ayının 15´inde başladığını ve kursun 2017 Haziran ayına kadar devam edeceğinin altını çizen Alakuş, Elde Maraş İşi Kursu´nun toplamda 296 saat olduğunu söyledi. Bu süre içinde elde Maraş İşi Kursuna gelen kursiyerlere kurs bitirme sertifikasını verdiklerini hatırlatan Alakuş, kursta kullanılan malzemelerin ücretsiz olduğunu ifade etti. Kursiyerlerin kursta yaptıkları ürünlerden bir tanesini kendilerine bir tanesini de kuruma yaptıklarını söyledi. Kursa katılan ev hanımları ve kızların burada hem meslek sahibi olacaklarını hem de burada sosyalleştiklerini ve yeni arkadaşlıklar edindiklerini söyleyen Alakuş, açıklamasına şöyle devam etti: “Kursumuz 2016 yılı Ekim ayının 15´inde başladı, Haziran 2017´ye kadar devam ediyor. Bu süre içerisinde modülümüz değiştikçe öğrenci değişimimizde oluyor. Aynı kalan öğrencide var, ama değiştirdiğimizde oluyor. Elde Maraş işi kursu 296 saattir. Bu süre içinde elde Maraş işi kursuna gelen kursiyerlerimize kurs bitirme sertifikasını veriyoruz.  Burada kullanılan malzemeler tamamen ücretsizdir. Kursa katılan kursiyerler yaptıkları ürünlerden birisini kendilerine diğerini de kurumumuza teslim ediyorlar. Öte yandan kursa katılan kursiyerlerimiz burada hem eğitim alıyorlar hem sosyalleşiyorlar hem de aldıkları eğitim sonucunda ileride meslek sahibi oluyorlar. Bu bağlamda evde oturan kadın arkadaşlarımıza evde boş oturacaklarına ADEM´de açılan kurslara katılmalarını tavsiye ediyorum” diye belirtti.

“Burada Yeteneklerimin Farkına Vardım”

Aile Destek Merkezi (ADEM)´nde açılan Elde Maraş İşi Kursuna katılan Başak Kürem isimli kursiyer ise, kursa katılarak, yeteneklerinin farkına vardığını söyledi. Önceden hiçbir dikiş yapamam zannettiğinin ancak bu kursa katılarak Elde Maraş İşi yaptığını belirten Kürem, kursu çok sevdiğini ve kurs sayesinde yeni arkadaşlar edindiğini kaydetti. Kürem, şunları aktardı: “Aile Destek Merkezi´nde açılan Elde Maraş İşi Kursu öğrencisiyim. Buraya geldiğimden beri hayatım sanki daha da yolunda ve aktif olarak çalıştığımı düşünüyorum. Sabah erken kalkıyorum. Önceden olsaydı gece geç saatlerde uyurdum, gündüz de geç saatlerde uyanırdım. Ama şimdi yeteneklerimin farkına varıyorum, yeteneklerimi görüyorum. Önceden hiçbir dikiş yapamam zannederdim ama şimdi elde Maraş işi yapıyorum. Bu çok önemliydi. Burayı ve arkadaşlarımı çok sevdim, yeni yeni arkadaşlarımız oldu. Burada kurslar çok güzel her şey yolunda. Buna sebep olan herkesten Allah razı olsun. Vali Bey´e ve Muş Valiliğine bizlere böyle bir şeyde destek verdikleri için teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ELDE MARAŞ KURSUNA YOĞUN İLGİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar