EBRU SANATI İNSAN RUHUNU DİNLENDİRİYOR
Aile Destek Merkezi´nde (ADEM) Ebru sanatı eğitimi veren Ebru Dost Furuncu, geçtiğimiz aylarda Antalya Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi´nde 15 Temmuz şehitleri için 241 metrelik kumaş üstüne Ebru Sanatı yapma çalışmasına katılan 8 kişiden biri olduğunu belirterek, yapılan çalışmanın Guinness rekorlar kitabına girdiğini belirtti.
Tarih: 14.12.2016 06:03:51/ 299okunma / 0yorum

 

 

ADEM merkezinde Ebru Sanatı eğitimi veren Ebru Dost Furuncu, Ebru´nun insan ruhunu dinlendirdiğini ve sabrı örettiğini söyledi.

ADEM´de 14 kursiyere eğitim veren Dost Furuncu, kursiyerlerin Ebru sanatını severek yaptığını belirterek, bu sanata bir kez başlayanın bir daha uzak kalamayacağını belirtti. Aylık 168 saat eğitim verildiğini hatırlatan Dost Furuncu, kursiyerlere öncelikle zemin Ebrularını öğrettiklerini, zemin Ebrularından sonra ise Çiçek Ebrularını öğreteceklerini belirtti.

 

“Ebru Sanatı Tektir Bir Daha Aynısını Asla Çıkaramazsınız”

 

ADEM´de kullanılan bütün malzemelerin ücretsiz olduğunu belirten Dost Furunucu, Ebru Sanatının yapıldıkça daha güzelinin yapılması için uğraşıldığını söyledi. Dost Furuncu, açıklamasında; “ADEM´in çok önemli bir özelliği var burada kullandığımız malzemelerin hepsi ücretsiz. Yani maddi açıdan önemli destek oluyor. Biz burada ebru sanatını kumaş ve ahşapta denedik olumlu sonuçlar verdi. İleriki aşamada bunu artırmayı düşünüyorum. Ebruda ki asıl amaç Allaha ulaşmaktır. Ebru sanatına ulaştığında aslında bu sanatın öyle çok ulaşılmaz olmadığının farkına varıyorsun. İçine bir girdikten sonra çıkmak istemiyorsun. Ebru sanatı insan ruhunu dinlendiren ve sabrı öğreten bir sanattır. Yaptıkça her yaptığınız çalışma aslında tam amacına uymadığını fark ediyorsunuz. Ama siz bıkmıyorsunuz. Sürekli yapmaya çalışıyorsunuz en güzelini bulana kadar. Tabi ebru sanatı tektir bir daha aynısını asla çıkaramazsınız. Bir kara kalemde veya bir yağlı boyada aynı eseri çıkarabilirsiniz ama ebru sanatında aynısını çıkaramazsınız” ifadelerini kullandı.

 

“Osmanlıda Resmi Evraklarda Ebru Sanatı Kullanılıyordu”

 

İlk Çiçek Ebrusunun 1979 yılında Necmettin Okyay tarafından yapıldığını belirten Dost Furunucu, Osmanlıda Ebrunun hastalık tedavisinde ve resmi evraklarda kullanıldığını belirtti. Dostfuruncu, açıklamasında; “Ebru ney dinletisi eşliğinde yapılıyor. Eskiden evveliyatın da Türklere dayanan bir sanattır. Osmanlı´da hastalıkların tevdisinde kullanılan bir sanattır. Suyun sesi hastaları dinlendiren bir sestir. Hastaların tedavisi dışında da Osmanlıda resmi evraklarda ebru kullanılırmış sebebi ise çok karışık olduğundan dolayı ebru sanatı kullanılıyormuş. 1979 yılında ilk çiçek ebrusu Necmettin Okyay tarafından yapılmış.

 

“15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anısına 241 Metrelik Ebru Çalışması Yapıldı”

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı´nın işbirliğinde 15 Temmuz Demokrasi şehitleri anısına 241 metrelik ebru çalışması yapıldığını belirten Dost Furuncu, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi´nden Yard. Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu´nun koordinatörlüğünde gerçekleştirildiğini belirtti. 241 metrelik ebru çalışmasında 9 ton su, 350 şişe ebru boyası kullanıldığını belirten Dost Furuncu; Geçtiğimiz ayda 241 şehidimiz için 241 metreye kumaş üzerine ebru çalışması yaptık. Çok yoğun bir katılım olmuştu. 8 kişilik bir grup çalışmasıydı. Bu çalışma grup liderimiz Ali Çalışır´dı. Amacımıza ulaşarak Guinness rekorlar kitabına girdik. 241 metrelik ebrunun ortasında ise Türkiye haritası ve 15 Temmuz gecesinin sembol ismi şehit Ömer Halis demir´in fotoğrafına yer verdik. En başında ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk portresi bulunan ebrunun son bölümünde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin yan yana portrelerine yer verdik” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7153
EURO
6.3279
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar