Dokunulmazlıkların Kaldırılmasına Tepki Gösterdiler
AK Parti tarafında TBMM´ye sunulan ve 2 tur halinde gerçekleştirilen gizli oylamaların ardından milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması onaylandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş İl Örgütü, karara tepki amacıyla basın açıklaması yaptı.
Tarih: 23.5.2016 07:00:00/ 151okunma / 0yorum

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin geçtiğimiz Cuma günü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığında 2. tur oylaması yapıldı. Yapılan oylamada anayasa değişiklik yeter sayısına ulaşılmasıyla değişiklik onaylanmış oldu. Meclisten çıkan bu karara Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş İl Örgütü tepki gösterdi. Parti üyeleriyle birlikte HDP Muş Milletvekili Av. Burcu Çelik Özkan, HDP Muş İl Eş Başkanları Av. Mensur Işık, Ayşe Söylemez ve DBP Muş İl Eş Başkanı Hatice Şeker, Faruk Uygur´un katılımıyla Belediye Meydanı´nda basın açıklaması yapıldı. İrademe Dokunma, Darbeye Geçit Yok” ile “Savaş ve Kandan Vazgeç, Çözüm Masasına Geri Dön” yazılarının olduğu pankartlarla alana gelen partililer adına DBP Muş İl Eş Başkanı Hatice Şeker basın metnini okudu. Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde verilen 376 oyun halk iradesine darbe olduğunu ifade eden Şeker: “Meclis´te dokunulmazlıklar kalktı, Saray Darbesi´nde bir adım daha atıldı. Dün Türkiye siyasi tarihine kapkara bir leke düştü. Meclis´te AKP-CHP ve MHP´li vekillerin 376 oyuyla halkın iradesine ve temsilcilerine bir darbe yapıldı. HDP´nin Meclis´ten ve demokratik siyasetten tasfiye edilmesi için bir adım daha atıldı. Saray´ın planına bilerek ve isteyerek ´evet´ oyu vermiş olanlar, demokratik siyasetin tasfiyesine katkı sağlamış ve ağır bir tarihsel vebal üstlenmiş oldular. CHP, attığı adımla darbeye kurumsal destek verdi. Bundan sonra Türkiye´de yaşanacak her olumsuz gelişmenin ardında CHP´nin bu tutumunun da imzası olduğu açıktır” dedi.

 

 

“Parlamento, Irkçı ve Faşist Zihniyetin Malı Değildir”

Alınan anayasa değişikliği kararını HDP´nin meclisten tasfiyesi olarak yorumladıklarını dile getiren Şeker: “HDP´li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve HDP´nin Meclis´ten tasfiyesi aynı zamanda demokratik siyaset kanallarının tıkanması anlamına gelmektedir. Dün HDP Meclis Grubu´na yönelen bu Saray şiddetinin hedefi bütün ezilen kesimlerdir. Bizler Saray darbesine karşı Meclisi ve demokratik siyaseti, oradaki temsiliyetimizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Parlamento, ırkçı ve faşist zihniyetin malı değildir, halkın iradesinin temsil edildiği bir yerdir. Parlamento, seçimle geldiğimiz, oy aldığımız milyonlarca insanı temsil ettiğimiz, meşru temsiliyet yürüttüğümüz bir kurumdur. HDP, bu Meclis´te Türkiye´deki farklı halkları ve inançları, kadınları, gençleri, ezilenleri temsil ediyor. Türkiye halklarının en geniş temsiliyetini, çoğulculuğu, toplumsal muhalefetin sesini parlamentodan uzaklaştırma adımları karşısında her türlü demokratik ve etkili mücadeleyi sürdüreceğiz ve direneceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“Demokratik İlkelerin Çiğnenmesine Boyun Eğmeyeceğiz”

“AKP-Saray iktidarının Anayasa´yı tek başına değiştirme hayalinin önünde bir engel olarak duruyoruz ve direniyoruz” diyen Şeker, açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı: “Hiçbir hukuk tanımayan Saray-AKP Hükümeti, direnen, muhalefet eden tüm toplumsal kesimlere saldırarak, bir şiddet imparatorluğuyla tüm toplumu esir almaya çalışıyor. Bu darbe sürecine boyun eğmeyeceğiz. Bu darbe sürecine karşı demokratik direnişimizi sürdüreceğiz. Türkiye´nin her yerinde ´Demokratik Siyaset Buluşmalarımızla´ ve Demokratik Direniş Mitinglerimizle´ bu gidişi kabullenmeyeceğimizi göstereceğiz. ´Türk tipi Başkanlık Sistemi´ne, ´tek adam´ yönetimine, Sultanlığa, evrensel hukukun ve demokratik ilkelerin çiğnenmesine boyun eğmeyeceğiz. Bu sistemi kabullenmeyeceğiz. Bugün Erdoğan güçlendikçe haksızlık ve adaletsizliğin, baskının ve zulmün dozu da artıyor. Erdoğan´ın ısrarla ´tek adam´ rejimini inşa etmeye çalışması, sürekli haksızlık, hukuksuzluk ve kanun dışılığa başvurması, her gün Anayasa´daki tarafsızlık koşulunu çiğnemesini de kabullenmeyeceğiz.”

 

“El Mi Yaman Bey Mi Yaman Göreceğiz”

HDP olarak her türlü olasılığa karşı tedbir alacaklarını ifade eden Şeker: “Dokunulmazlığın kalkması vekilliğin düşmesi demek değildir. Hedef vekillerimizin yargılanmasıdır. Anayasa´ya aykırı bir düzenlemeye dayalı olarak gerçekleştirilmeye çalışılacak yargılamayı meşru, adil ve hukuki görmüyoruz. Bizler her alanda vekillerimize ve siyasi irademize sahip çıkacağız. Bu adıma teslim olmayacağız. Direnen güç HDP, bileşenleri ve kurumlarımızdır. Saray-AKP iktidarının hedefi, dokunulmazlıkları hızla kaldırdıktan, Meclis´te tasfiyeyi gerçekleştirdikten sonra HDP´yi çalışma yürütemez bir duruma getirmektir. Bizler her türlü olasılığa karşı tedbirimizi alacağız; böyle bir iradeye, örgütlenmeye, kararlılığa ve güce sahibiz. Direnişimizi tüm toplumsal zeminlerde, Türkiye´nin her yerinde demokratik yollardan ve bütünlüklü bir mücadeleyle başarıya ulaştıracağız. Bugünden yarına örgütsel gücümüzle bu mücadeleyi yükselteceğiz. Bu amaçla en geniş demokrasi cephesini, temel demokratik ilkeler ve hukukun üstünlüğü çerçevesinde örmek için adım atacağız. El mi yaman bey mi yaman göreceğiz. Susanlara sesleniyoruz, susmayın, çünkü sıra size de gelecek. Türkiye´nin daha karanlık günlere sürüklenmemesi için elele verelim, tüm demokrasi, barış, emek güçleriyle, vicdan sahibi tüm yurttaşlarımızla birlikte mücadeleyi büyütelim” dedi.

Yoğun güvenlik önemleri altında düzenlenen basın açıklaması, metnin okunmasının ardından olaysız bir şekilde sona erdi. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
4.0758
EURO
4.9720
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar