“Devlet Şefkatli Olmalıdır”
Kamu kurum müdürleri ile gerçekleştirilen toplantıda konuşan Vali Seddar Yavuz, devletin iyi yaşayan, suç işlemeyen vatandaşlara karşı şefkatli olması; suç işleyen ve toplumsal vazifesini yerine getirmeyen vatandaşlara karşı ise kudretini göstermesi gerektiğini vurguladı.
Tarih: 23.4.2016 07:00:00/ 198okunma / 0yorum

Valilik Toplantı Salonu´nda gerçekleştirilen değerlendirme toplantısının açılış konuşmasını Vali Seddar Yavuz yaptı. Kamu kurum müdürlerine hitap eden Vali Yavuz, devletin insanlara hizmet etmek üzere kurulmuş bir yapı olduğunu vurguladı. “Kıymetli mesai arkadaşlarım bilindiği üzere Devlet insanlara hizmet etmek üzere kurulmuş bir organizasyondur. Bu anlamda devletin en önemli görevi vatandaşın ihtiyaçlarını, sorunlarını zamanında ve süratle gidermesidir” diyen Vali Yavuz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin son yıllarda büyük bir gelişme içerisinde olduğunu belirterek şunları söyledi: “Son yıllarda Devlet olarak ciddi bir gelişim ve değişim içinde olduğumuzu da ifade etmek isterim. Dünyanın hiçbir döneminde bilgi bu kadar çabuk üretilmemiş ve bu kadar çabuk yayılmamıştı. Aslında bu değişim ve dönüşüm birçok yerleşmiş anlayışı ve zihniyeti de yerinden sarsıyor. Bu sarsılma zaman zaman bir karışıklığa da vesile oluyor. Hepinizin bildiği gibi emreden ve buyuran devletten vatandaşların sorunlarına eğilen, onlara bir ideoloji ve kalıp dayatmaktan çok insanları olduğu gibi kabul eden devlet anlayışına geçilmiştir. Devlet vatandaşını mutlu ettiği ölçüde kıymetli ve değerlidir. Dolayısı ile devlet organizasyonunda görev alan tüm görevlilerin hedefi; hizmet ettiği kesimleri memnun etmesi, onların sorunlarını en kısa sürede çözüyor olmasına bağlıdır.”

 

 

“Devlet Nasıl Olmalıdır?”

Devletin topluma karşı vazifesini yerine getiren iyi insanlarla suç işleyenlere ayrı muamele göstermesi gerektiğini vurgulayarak konuşmasını sürdüren Vali Yavuz: “Vatandaşın sorunlarını çözdüğümüz ölçüde işimizi iyi yaptığımızı, vatanımızı ve milletimizi çok sevdiğimizi anlayıp idrak etmeliyiz. Bu ülkede yaşayan 78 milyon vatan evladı mutlu değilse, hizmetlerden yeterince faydalanamıyorsa, kamu kurum ve kuruluşlarına gittiğinde iyi karşılanmıyorsa o zaman biz toplumu mutsuz hale getiririz. Devlet nasıl olmalıdır? İyi yaşayan, suç işlemeyen, toplumsal vazifelerini yerine getiren insanlara karşı devlet şefkatli olmalıdır. Vatandaş demelidir ki; bu devlet benim hakkımı ve hukukumu korur, beni mağdur etmez. Suç işleyen, toplumsal vazifelerini yapmayan kişilere karşı da devlet kudretini göstermelidir” dedi.

 

“Dünyadaki Son Evrensel İmparatorluğun Sahibiyiz”

Vali Yavuz konuşmasının devamında: “Uzun yıllar aynı yerde çalışanlarımız var. 20 yıl bir yerde çalışan arkadaşımız yönetici körlüğüne sahip olur. 20 yıl bir yerde çalışan arkadaşım çalıştığı yerdeki bazı eksikliği göremez. Ayrıca bizim görevimiz sadece imza atmak değil. Biz Dünya´daki trendleri anlayışları takip edeceğiz. Çünkü biz dünyadaki son evrensel imparatorluğun sahibiyiz” ifadelerini kullandı.

 

“Muş İçin Vizyon Projeler Üretin”

Konuşmasının son bölümünde kamu yöneticilerinin yaşadıkları sorunlarla ilgili tespitlere değinen Vali Yavuz: “Kıymetli arkadaşlar; İlin Valisi olarak hepinize tavsiyem bir paradigma listesi edinin. Sizin ilkeniz ve prensibiniz nedir? Bir yol haritanız var mı? Hayatta nasıl yolculuk yapmak istiyorsunuz? Bizim olmazsa olmazlarımız var mı yok mu? O yüzden maalesef kamu yöneticilerin en büyük sorunlarından bir tanesi biraz önce bahsettiğim gibi bir paradigma listesinin olmayışıdır. Hangi ilke ve prensiplere göre biz karar alırız? Bizim ölçümüz nedir? Daha doğrusu var mı ölçümüz? Özellikle sizlerden isteğim Muş için vizyon projeler üretin. Bu projeler Muş´un çehresini değiştirecek, sizler görevlerinizden ayrıldığınıza dahi gerçekleştiğini gördüğünüzde gurur duyabileceğiniz İl´e değer katabilecek projeler olsun. İdareci olarak kamu kaynaklarını kullanmada sorumluluğunuz oldukça fazla. Kamu hakkını korumak ve kamu kaynaklarını doğru kullanmada birinci derecede sorumlusunuz. Beytülmal´a sahip çıkın. Kamu hakkı yenmesine sessiz kalmayın. Sadece kul hakkı değil, kamu hakkını da yiyen ve yediren iflah olmaz. Hepimiz Allah´ın önünde hesap vereceğiz. Hepinize katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Ailenizle birlikte sağlık, huzur ve mutlu bir ömür geçirmenizi diliyorum. Bu istişare toplantılarına çok önem veriyoruz. Sizlerin katkı sunması en büyük beklentimizdir” şeklinde konuştu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Devlet Şefkatli Olmalıdır
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
3.9087
EURO
4.8245
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar