COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
Tarih: 25.2.2017 07:12:47/ 1859okunma / 0yorum

Muş Öğretmenevi´nde “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı” yapıldı. Gerçekleşen toplantıya; Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Vali Seddar Yavuz, Belediye Başkanı Feyat Asya, Kalkınma Bankası Daire Başkanı Ali Cemal Ünen, Kalkınma Bakanlığı Planlama Uzmanı Adnan Saygılı, siyasi parti temsilcileri ve iş adamları katıldı.  Düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Cazibe Merkezleri Programının amacına değinerek,programın amacının özellikle bu bölgedeki işsizliği gidermek, yatırımlara hız kazandırmak, yeniden hem devlet hem de özel teşebbüs işbirliğini yapmak suretiyle, bölgeyi hak ettiği noktaya taşımak olduğunu söyledi. Coşkun konuşmasında şunlara vurgu yaptı: “Cazibe Merkezleri Programı tanıtımıyla ilgili olarak buradayız. Tabi Cazibe Merkezleri hepinizin bildiği üzere 4 Eylül´de Sayın Başbakanımızın Diyarbakır´da açıklamış olduğu bir programdı. Bu aşamaya gelinceye kadar çok değişik aşamalardan geçti. Cazibe merkezleri programı hükümetimizce diğer illerimize oranla daha az gelişmiş 23 ilimizi kapsayan bir çalışma. Bu çalışma daha çok bu illerimizdeki yatırım seferberliğini öngören bir çalışma ama bu çalışma yapılırken bugüne kadar kadarki yatırım ve teşvik paketlerini bilenler var. 30-35 yıllık süreçte aksaklıklarını gördüğümüz bu sebeple bir türlü yakalayamadığımız sonuçları yakalayabilmek için yapılan bir çalışmadır. Bu çalışmalar yapılırken Ankara´da çalışmalar yapıldı. Bütün ilim adamlarından, odalar borsalar birliğinden, iş adamlarından çeşitli istişareler yapılmak suretiyle en son hazırlanan ve Kalkınma Bakanlığımızın uzmanlarının uzun emek sarf ederek oluşturduğu bir çalışma. Bu çalışma en kapsamlı, en iyi konuları kapsayan bir çalışma. Bununla yapmak istediğimiz yakalanan bu huzur ortamıyla Muş´u gelişmiş çevre illerle, hatta yurt dışından illerle rekabet edecek düzeye getirmek. Muş´ta sanayi alanında istihdamı artırmak ve böylece Muş´taki genç nüfusu burada tutarak onların farklı yollara kanalize olmasını engellemek için hazırlanan bir pakettir. Bu paket insanların uzun zamandır istediği, devletin de tek başına yapabileceği bir şeydi ama zaten bütün yatırımların çoğu Türkiye´de kamu tarafından, devlet tarafından yapılan yatırımlar ama biz bu bölgede özellikle devlet vatandaş işbirliğiyle yeni bir ivme kazandırmak istiyoruz” dedi.

“Cazibe Merkezleri İle Muş´u İyi Bir Yere Taşıyacağız”

Cazibe Merkezleri Programı ile Muş´un iyi bir yere geleceğini ifade eden Coşkun, konuşmasına şöyle devam etti: “Buradaki iş adamalarımızı ya da batıdaki iş adamlarımızı buraya davet ederek onlara bir takım imkânlar sunmak suretiyle hakikatten Muş´u iyi bir yere taşımak. Bu hazırladığımız paket iş adamlarımızın istifade ettiği 6. bölge teşvik paketlerinden öte bir paket. Temel hedef burada imalathaneler de üretimi arttırmak istihdamı çoğaltmak ve Muş´un rekabet gücünü arttırmak bunun içinde ne yapacağız girişimcilerimizi destekleyeceğiz. İş adamlarımızın yakaladıkları bu fırsatı iyi değerlendirmesi lazım. Çünkü sürekli devam edecek bir program değildir bu. Bu belli bir döneme yöneliktir sürekli olamayacaktır ve beklide bu bölge için bir daha böyle bir paket olmayacaktır. Şu anda Ankara´da Kalkınma Bankasının önünde bu paket için sıralar oluyor çünkü çok ses getiren ve herkesi heyecanlandıran bir paket bu. Biz bir ön talep yaptık Aralık-Ocak´ta, Türkiye geneli bin 200 başvuru geldi. Bunun içerisinde tabi ki Muş içinde büyük başvurular oldu. Biz Muş´un altyapısının bu tarz yatırımların hepsine de çok elverişli olduğunu düşünüyoruz. Bu paketin hayata geçirilmesinde istediğimiz hedefe ulaşabilmemiz bölgedeki iş adamlarına bağlı. Elimizden geleni yapacağız ve bu bölgeye elimizden gelen yatırımları getireceğiz makûs tarihimizi değiştireceğiz gençlerimiz burada kalacak burada çalışacak. Hükümetimiz bu paketi çok önemsiyor. Muş´a pozitif ayrımcılık yapacağız” diye konuştu.

 

“Başvuru Yaparken Belge İstemiyoruz”

Cazibe Merkezleri Programına başvuracak kişilerden herhangi bir belgenin istenmediğini belirten Coşkun, programa başvurmak isteyenlerin sadece internet üzerinden başvurmalarını istedi. Coşkun: "Yatırım yapacak bu kardeşimiz katılım bankasının sitesine girip orada ki başvuru formunu doldurması yeterli. Başvuru yaparken de sizden belge filan istemiyoruz. Biz diyoruz ki ayın 27´sine kadar başvurun internet üzerinden yapsınlar. Ondan sonra biz Muş için bir masa oluşturacağız. Bu aşamadan sonrasına bakan arkadaşlarımız gelip sizinle iletişime geçiyorlar. Yani bunun için danışmanlık firmalarına filan gitmenize gerek yok. Bu konuyla ilgili girişimcimize lazım olan her ne ise örneğin, avukat, müşavir vs. her ne lazımsa hepsine biz bakacağız uzmanlarımız sizinle ilgilenecekler, gerekirse danışman tutacağız onun parasını bile biz vereceğiz. Sadece siz başvurunuzu yapacaksınız. Biz sizin için çevre illerdeki pazar payını, ham madde ihtiyacının nasıl elde edeceğine kadar hepsini araştırıp size sunacağız. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra değerlendirme komisyonu inceleyecek. Biz bu aşamaya kadar olurda proje onaylanmazsa yatırımcımızın cebinden para gitmesin diye bütün çalışmaları biz karşılıyoruz. Eğer ki proje onaylanırsa, projeden sonra ortak oluyoruz ve birlikte çalışıyoruz. Ondan sonra her şeyi de biz karşılıyoruz bu aşamadan sonra belli süre zarfında takip edilecek bu firma örneğin 15 yıl sonra bakacağız firma hala hizmet veriyor ve gençleri istihdam ediyor o zaman tapusunu vereceğiz ve ortaklıktan çıkıp iş yeriniz hayırlı olsun diyeceğiz. Bunun karşılığında istediğimiz tek şey bölgedeki yatırım kalıcı olsun ve bölgedeki gençler çalışsın. İki yıl sonra olmadı deyip iş yerini kapatıp batıya gitmesin ya da parayı bulduktan sonra bırakıp gitmesin” ifadelerine yer verdi.

“Programı İş Adamlarıyla Hayata geçirmeyi Hedefliyoruz”

Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı´nda bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz da, Cazibe Merkezleri Programını, iş adamlarıyla birlikte hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Vali Yavuz, şunları dile getirdi: "Saygıdeğer katılımcılar, öncelikle gerçekleştirilen ‘Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı´na hoş geldiniz diyorum. Ayrıca ilimizi ziyaret eden Sayın Bakanımıza da şükranlarımı sunuyorum. Hükümetimiz özellikle bölgemizde bulunan illerin kalkınması için çok büyük bir çaba ve destek içerisindedir. Tabi bunu iş adamlarımızla gerçekleştirip hayata geçirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Toplantı katılımcılardan gelen soruların cevaplamasıyla sona erdi.  
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
DAĞ KAYAĞI TEMEL EĞİTİMİ SONA ERDİ
DAĞ KAYAĞI TEMEL EĞİTİMİ SONA ERDİ
Türkiye Dağcılık Federasyonu 2017 yılı faaliyet programında yer alan ve 4 gün süren Dağ Kayağı Temel Eğitimi sona erdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
8.4975
EURO
10.0862
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar