ÇOLAK, İDDİALARI GÜNDEME TAŞIDI
Türk Eğitim Sen Muş Şube Başkanı Ümit Çolak, Balpeteği Anaokulu´nda geçtiğimiz eğitim öğretim yılında yaşandığı iddia edilen durumlar ve bu durumlarla alakalı İl Milli Eğitim Müdürlüğü´ nün takındığı tavır hakkında yazılı bir açıklamada bulundu.
Tarih: 6.9.2016 07:02:19/ 349okunma / 0yorum

 

 

 

 

Balpeteği Anaokulu´nda geçtiğimiz eğitim öğretim yılında yaşandığı iddia edilen durumlar ve bu durumlarla alakalı İl Milli Eğitim Müdürlüğü´ nün takındığı tavır hakkında yazılı bir açıklamada bulunan Türk Eğitim Sen Muş Şube Başkanı Ümit Çolak: “Okul idaresi dışarıdan abla denilen yardımcı personel tutma yoluna gitmiş ve hemen her öğrenciden aylık 20 TL abla parası adı altında para toplamıştır.” İdeaları ile ilgili şunları söyledi: “Öncelikle önümüzdeki hafta kutlayacağımız Kurban Bayramı´nın başta Muş halkı olmak üzere tüm İslam alemi içi hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Geçtiğimiz hafta başlayan 2016-2017 eğitim öğretim yılının da tüm eğitim çalışanları ve çocuklarımız için ülkemiz ve milletimiz adına yararlı geçmesini temenni ediyoruz. Kamuoyuyla paylaşmak istediğimiz konuya gelecek olursak; Balpeteği Anaokulu´nda geçtiğimiz eğitim öğretim yılında yaşandığı iddia edilen durumlar ve bu durumlarla alakalı İl Milli Eğitim Müdürlüğü´ nün takındığı tavırdır”

“Yardımcı Eleman Ne İçin Tutulmuştur?”

Öğrenci başına yasal olarak alınan 30 TL aidat dışında örenci başına 20 TL abla parası alındığını iddia eden Çolak, “Geçtiğimiz yıl birçok okula ihtiyacından da fazla olarak İŞ-KUR personeli görevlendirildi. Balpeteği Anaokulu´na da 8 ya da 9 personel görevlendirilmiştir. Fakat buna rağmen okul idaresi dışarıdan abla denilen yardımcı personel tutma yoluna gitmiş ve hemen her öğrenciden aylık 20 TL abla parası adı altında para toplamıştır. Bu durumu da ayrıca birçok veliyle yaptığımız görüşmede teyit etmiş bulunmaktayız. Öğrencilerin dosya kâğıdından tutun da tuvalet kâğıdına varıncaya kadar tüm malzemelerini veliler alırken yasal olarak da öğrenci başına 30 TL aidat alınırken ekstradan aylık toplanan bu ciddi paralarla kaç yardımcı eleman tutulmuştur? Yoksa bu paralar başka yerlere mi harcanmıştır? O kadar İŞ-KUR personeli, stajyer öğrenci varken yardımcı eleman ne için tutulmuştur?” diye belirtti.

“Şikâyetçi Öğretmene Soruşturma Açılıyor”

“Yıl boyunca bu gibi konulara itiraz eden öğretmenimize Seda Aksoy, mobbing uygulamaya başlamıştır. Artık dayanamayan öğretmen, yaşanan her şeyi yazılı olarak milli eğitime bildirince İl Milli Eğitim Müdürlüğü de tam da kendisine yakışan şekilde davranmıştır.” İddialarında bulunan Çolak, açıklamasının devamında şunları ifade etti: “Diğer bir iddia da Okul Müdiresi Seda Aksoy, ara ara yaptığı toplantılarda öğretmenlere; 23 Nisan kıyafeti ve öğrencilere aldırılacak etkinlik kitapları için gerçek bedellerinin üzerinde para toplamaları talimatını vermiştir. Yıl boyunca bu gibi konulara itiraz eden öğretmenimize Seda Aksoy, mobbing uygulamaya başlamıştır. Artık dayanamayan öğretmen, yaşanan her şeyi yazılı olarak milli eğitime bildirince İl Milli Eğitim Müdürlüğü de tam da kendisine yakışan şekilde davranmıştır. Şube müdürü önce dilekçesini işleme koymamak adına vazgeçirmeye çalışıyor. Daha sonra işleme konulmayan dilekçeden Seda Hanımın haberi oluyor ve ‘Yavuz hırsız ev sahibini bastırır.´ misali şikâyetçi öğretmene soruşturma açılıyor. Öğretmenimiz durumu vali yardımcısına iletince Şube Müdürü Suat Çetin ile aralarında geçen diyalog aslında her şeyi özetliyor. Suat Bey: ‘Dilekçeniz keşke müdürlükte kalsaydı, niye Valiliğe verdiniz, Seda Hoca şikâyetini çekecek, sizde dilekçenizi çekin diyor. Hayır, cevabını alınca da ‘O zaman Korkut´a gidersiniz.´ diyebiliyor. Dilekçe müdürlükte kalsaydı ne olacaktı acaba aynı kişi hakkında açılan daha önceki soruşturmalar gibi herhalde bunun da üzeri örtülecekti. Konunun vali yardımcısına gittiğini öğrenen Seda Aksoy, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan´ın yanında öğretmenin eşini ‘Ben her işimi yasal yollardan halletmem.´ diyor. İçine düştüğümüz durumun rezilliğine bakar mısınız? Okul Müdiresi milli eğitim müdürünün yanında rahatça tehditler savurabiliyor, şube müdürü öğretmeni sürgünle tehdit edebiliyor. Peki, ne için? Öğretmenimiz adalet istediği, devletinin menfaatlerini düşündüğü için” ifadelerini kullandı.

 

“Tecrübeleri Öğretmenleri Sürgüne Göndermekle Tehdit Ediyor”

“Gözlerinin önünde idareci olduğunu düşünenler etrafa tehditler savuruyor, sesiniz çıkmıyor.” diyen Çolak konuşmasının sonunda şunları aktardı: “Şimdi İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, geçtiğimiz hafta aday öğretmenlere yönelik yaptığı konuşmada; devletin ve milletimizin menfaatleri için hiçbir kişi ve oluşumdan çekinmemeleri gerektiğinden, arkalarında kurum olarak kendilerinin olduğundan bahsetti. Şimdi bu laflar kulağa çok hoş geliyor da İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün kimlerin arkasında olduğu açık. Makamların diyeti ensesi kalın olanlara dokunmayarak, her şeye göz yumarak ödenebiliyor. Gözlerinin önünde idareci olduğunu düşünenler etrafa tehditler savuruyor, sesiniz çıkmıyor. Bakın öğretmen arkadaşlarımız seminer çalışmalarına başlayalı 1 hafta bile olmadan Balpeteği Anaokulu Müdür Yardımcısı daha yeni idareci olmasına rağmen hiçbir şeyden haberi olmadan şikâyetçi öğretmeni odasına çağırıyor, milli eğitime gidip dilekçe verin ve sizi görevlendirsinler yoksa sizi bu okulda zor günler bekliyor gibi laflar edebiliyor. Lafta aday öğretmenlere cesaret verenler, bırakın adayı tecrübeleri öğretmenleri sürgüne göndermekle tehdit ediyor. İlgili konudan geçtiğimiz hafta Valilik Makamının da haberi olduğu için yasal adımların atılacağını düşünüyor, kamuoyuna saygılar sunuyoruz.” 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇOLAK İDDİALARI GÜNDEME TAŞIDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7303
EURO
6.3378
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar