ÇOCUK İSTİSMARI KONULU SEMİNER VERİLDİ
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından rehber öğretmenlere yönelik “Çocuk İstismarı” konulu seminer düzenlendi.
Tarih: 10.12.2016 06:06:01/ 250okunma / 0yorum

 

 

 

Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´ndaAile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce ildeki rehber öğretmenlere yönelik “Çocuk İstismarı” konulu seminer programı düzenlendi. Seminer programına; Vali Seddar Yavuz, Vali Yardımcısı Ali Sakar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdulbari Aksoy, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile rehber öğretmenler katıldı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdulbari Aksoy´un açılış konuşmasının ardından Vali Seddar Yavuz, seminerde bir konuşma yaptı. Rehber öğretmenlere hitap eden Vali Yavuz, meslek olarak yaptıkları işin ne kadar zor olduğunu bildiğini ifade etti. Vali Yavuz, konuşmasına şöyle başladı:”Meslek olarak yapmış olduğunuz işin kadar zor ve meşakkatli olduğunu biliyoruz. Çünkü en zor varlıklardan bir tanesi insandır. Çünkü insan değişken bir varlıktır. Ruh hali, davranışları çoğu zaman kalıba sığmayan ve farklı zamanlarda farklı davranışlar sergiliyorlar. Bana göre insan biraz şeytan, biraz melek olan bir varlıktır. Onun için işinizin çok zor olduğunu biliyoruz. Hepinizin bildiği gibi sosyal statü değiştirmenin birkaç yolu var. Dünya üzerinde de sosyal statü değişikliğinin en temel kavramı eğitimdir. Biz bin yıldır bu coğrafyada yani 1071´de toplumsal sözleşme imzaladık. Peki, biz bu toplumsal sözleşmeyi kim ile imzaladık. Biz bu toplumsal sözleşmeyi İstanbul surları ile tek millet olmaya, yürek olmaya, tek bilek olmaya karar verdik. İşte 1071 toplumsal sözleşmeden bu yana İslam dünyasının tartışılmaz lideri olmaya devam ediyoruz” dedi.

“Halep´te Taş Üstünde Taş Kalmadı”

Kendi tarihini bilmeyenlerin şimdi medeniyeti Avrupa kapısında arıdığını vurgulayan Vali Yavuz, Halep´te yaşanan katliama değindi. Halep´te taş üstüne taşa kalmadığını ifade eden Yavuz: “Avrupa´da medeniyet arayanlar medeniyeti buldunuz mu?  İşte bakın Halep yanıyor. Dün bunlar tek dişi kalmış canavardılar bugünde aynıdırlar. Bakın Halep´te taş üstünde taş kalmadı. Yakın tarihte binlerce Boşnak katledilirken, tecavüz edilirken, bu medeni batı yine bıyık altından gülüyordu. Ne bekliyorsunuz bunların size merhamet etmelerini mi bekliyorsunuz? Adamlar materyalist. Adamların tek dünyası var sömürmek; bütün dünyaları sömürmek üzere kurulmuş ve bütün zenginliklerinde sömürü üzerinedir. İnsan hakları demokrasi kavramları sadece kendine geçerlidir. Kendilerinden başka demokrasi ve insan hakları uyguladığınızı hiç duydunuz mu?   Irak´ta 1 milyonun üzerinde insan öldü. Hani bunlar Irak´a demokrasi, özgürlükleri getiriyorlardı. Irak´ta insan hakları, demokrasi, özgülük, insan hakları var mı? Şimdi Suriye´de demokrasi, insan hakları var mı, yarın olmasını bekliyor musunuz? Bunların bize vereceği bir medeniyet dersi yok bir ahlak dersi yok” diye konuştu.

“Bulunduğunuz Yerlerde Önleyici Vazifenize Dikkat Edin”

Rehber öğretmenlerden beklentilerini sıralayan Vali Yavuz, rehber öğretmenlere bulundukları yerlerde önleyici vazifelerinin olduğuna dikkat etmelerini istedi. Vali Yavuz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hayat insana tecrübe kazandırırken kirletir. Sizler pırıl pırıl gençlersiniz. Sizin belki hayat tecrübeniz eksik ama bilin ki tertemizsiniz. Sizden beklentimiz şu; bulunduğunuz yerlerde önleyici vazifenize dikkat edin. Bizim gibi ülkelerde, az gelişmiş ülkelerde yaptığımız şey şu; işte ihmal, istismar ortaya çıktıktan sonra hepimiz seferber oluruz. Geçmiş olsun, bir insanın hayatı karardıktan sonra mı? Ama bizim işimiz ne sizce, niye rehberlik servislerimiz var, niye polis teşkilatız var, niye bu teşkilatlar valiye bağlıdır, niye varlar bunlar? Suç işlenmesini önlemek için varlar bunlar. Bizim devlet olarak görevimiz nedir? İnsanlar istismar edilmeden suç işlenmeden ya da herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadan tedbir almaktır. Peki, bunu yapabilir miyiz? Eminim ki bugünden daha fazlasını yapabiliriz. Bir şuur ve bilinç meselesidir bu hayata nasıl baktığınız ile ilgilidir. Sevgili öğretmenler eğer siz bir paradigma oluşturmamışsanız. Demek ki sizin yol haritanız yok. Anlık kararlar veriyorsunuz karşılaştığınız o olaylar ile ilgili tedbiri o an düşündüklerinizdir. An vardır. An varsa tehlike çanları çalıyor demektir. Kabulleriniz, ilkeleriniz, prensipleriniz yoksa, hayatınızda bir yol haritanız yoksa o zaman karşılaştığınız olaylar ve olgular sizi yönlendirir. Şuan çağımızı kasıp kavuran en büyük tehlikeden biridir an var diyorlar. Bu o kadar tehlikeli bir şey ki, insanların davranışlarındaki probleminin başlangıcı da burada başlar. O yüzden an var kelimesi tehlikelidir. Birçok insanın hayatını mahvetmiştir. Bizim sizlerden beklentimiz. Çocukların henüz daha bir klinik vakaya dönüşmeden, çocuklar istismar edilmeden, davranışlarındaki küçük değişiklerden hareket ile daha erken müdahale etme imkânımız doğabilir. Bunu için belki sizin sınıf öğretmenleriniz. Branş öğretmenleri belirli ölçüde bununla ilgili eğitim almanız gerekir. O yüzden Milli Eğitim teşkilatının bununla ilgili toplantıları olmasa da, sizlerde minik sunumlar ile bunu yapabilirsiniz. Bir de unutmamamız gereken bir konu daha var; şiddet. Şiddet hormonu ve kültürü bizim medeniyetimizi zehirleyen en önemli hususlardan biridir. Şiddeti sadece terör boyutu ile almayın. Şiddeti önleyebilmenin en önemli yollarından bir tanesi nezaket ve zarafet. Gelişmişliği ithalat ve ihracat ile ele alıyoruz. Ama bir toplumun gelişmişliği teşekkür etme ve özür dileme ile doğru orantılıdır. Teşekkür ve özrü arz eden bir toplumdan medeni bir toplum olur mu?  Olmaz”  ifadelerine yer verdi.

“Çocuklar Okuldan Dağa Çıkıyor”

“Çocuklar okuldan dağa çıkıyor” diyen Vali Yavuz: “Bir insan eline silah alıp birini öldürmeyi niye göze alır? Çocuklarla konuşuyorum, ´8-10 kardeştik annemle veya babamla anlaşamadım, terk etmek istedim´ diyor. Başkası da okuldan ortamdan kaçmak için dağa çıktığını söylüyor. Okuldaki arkadaşları veya eğitim kadrosundaki kışkırtmalar yüzünden çıkan da var. Dağ kadrosuna katılanların bir kısmı dönüyor ya da biz yakalıyoruz. Sağ yakaladığımızla da mülakatlar yapıyoruz ve sebeplerini araştırıyoruz. Biz bu insanları yaşatmak istiyoruz. Bunda eğitim camiasının sorumluluğu da var. Bunda herkesin sorumluluğu var. Bu şehirde birinin saçının teline zarar gelse, ben kendimi sorumlu addediyorum. Sorumlu değilsek bu işi yapmayacağız. İyi bir şey olduğu zaman hepimiz sahip çıkıyoruz. Teşekkürleri, tebrikleri kabul ediyoruz. Olumsuz bir şey olduğu zaman da kaçıyoruz. Böyle bir şey olamaz. Bu sorumluluk duygusuyla alakalı bir şey” diye konuştu. Vali Yavuz´un konuşmasından sonra seminer basına kapalı olarak devam etti. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar