ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
Tarih: 21.12.2016 06:11:10/ 386okunma / 0yorum

 

 

Ani bastıran yoğun kar yağışı besicileri olumsuz etkiledi. Yılın belli zamanlarında dağ köylerinde kalan besiciler, karın yağması ile ovadaki köylere taşınıyorlar. Ancak ani bastıran kar yağışı besicileri zor durumda bıraktı. Hayvanlarının üç gündür aç olduğunu belirten besiciler, üç gündür yolda karla mücadele ettiklerini ifade etiler. Besicilerden Celal Yalçın, hayvanların üç gündür aç olduğunu ifade ederek, ani bastıran kar yağışının kendilerini ve hayvanlarını zor durumda bıraktığını söyledi. Yoğun kar yağışı nedeniyle hayvanlarıyla birlikte günde ortalama 4 saat yol kat ettiklerini belirten Yalçın: “Bu mezrada toplamda 8 ev var. 5 ev kar yağmadan önce Karabey Köyü”ne taşındılar, Bizimde burada hayvanlarımız için saman ve ot olduğu için birkaç gün daha kalmak zorundaydık. Çok zor şartlarda hayvanlarımızı Karabey Köyü´ne götürmeye çalışıyoruz. Üç gündür yollardayız. Hayvanlarımız hem aç hem de kar fazla olduğu için ilerleyemiyorlar. Günde ortalama dört saat hayvanlarımızı yürütebiliyoruz. Bu zorlukların içinde şanslı olduğumuz tek nokta ise, yolumuzun üzerinde terk edilmiş komların olması. Hayvanlarımızı burada dinlendiriyoruz. Yaklaşık dört kilometre yolumuz kaldı. İnşallah bugün Karabey Köyü´ne varırız. Köylü kardeşlerimiz de, kaç gündür bizimle bu cefayı çekiyorlar, onlara teşekkür ediyorum. İl Özel İdaresi toplamda 9 km olan bu yolumuzu açsaydı ne biz ne de bizim hayvanlarımız bu işkenceyi çekmemiş olurlardı” dedi.

“Karabey Tarafında Çalışan Ekip Sorumsuz Davranıyor”

Besicilik ile uğraşan vatandaşlardan Rahmetullah Güngör ise, hayvanlarını köye getirmeye çalışırken çığ tehlikesi atlattıklarını ifade ederek, İl Özel İdaresi ekiplerin görevlerini yapmadığını iddia etti. Güngör: “Neredeyse bir haftadır hayvanlarımızı nakletmeye çalışıyoruz. Zor hava şartlarından dolayı 3 gündür yollardayız. Kar yağışının ilk günü ağabeyim hayvanları getirmeye çalıştı. Ama düşen çığ nedeni ile mezraya dönmek zorunda kaldı. Hem kendisi hem de hayvanlarımız büyük tehlike atlattı. 8 kişi lekan (kar ayakkabısı) giyerek, tam 9 km yol açtık. Ama kar çok olduğu için üç gündür yollardayız.  İnşallah hayvanlarımız telef olmadan yerimize ulaşırız. Ancak çekindiğim bir konu var; keçilerin hepsi doğurgan olduğu için yavru atma olasılığı yüksektir. Bununla ilgili elbette önlem alacağız ama ne kadar faydalı olur bilemiyorum. Tabi İl Özel İdaresi bize gereken yardımı yapmadı. Özellikle Karabey tarafında çalışan ekip çok sorumsuz davranıyor” ifadelerini kullandı.

“Bugün Yardımcı Olmuyorlarsa Hangi Gün Yardımcı Olacaklar”

İl Özel İdaresi´ne sitemde bulunan Rukiye Dağ ise, İl Özel İdaresi´nin sürekli aramalarına rağmen ciddiye alınmadıklarını iddia ederek, şunlara değindi:  Kar yağana kadar Kamiş Mezrası´nda kalıyoruz. Bu senede kar yağana kadara burada kaldık. Ama ani bastıran kar yağışından dolayı burada mahsur kaldık. Üç gündür hayvanlarımız aç. Bugün üçüncü gündür biz yollardayız. Allah´tan yolumuzun üstünde komlar var da biz de havyalarımızı orada konaklattırdık.   İl Özel İdaresi´ni kaç kere aradık. Kaç kere muhtar aradı ama bizi ciddiye bile almadılar. Eğer bugünlerde yanımızda olmuyorlarsa başka hangi gün yanımızda olacaklar” diye konuştu.

“Kar ve Tipi Nedeniyle Yol Tekrardan kapandı”

Konuyla ilgili Muş İl Özel İdaresi yetkililerden aldığımız bilgiye göre, Karabey Köyü´ne bağlı Kamiş Mezrası´nın yolu daha önceki günlerde yağan kar yağışıyla açıldığını ancak son yağan kar ve tipi nedeniyle yolun tekrardan ulaşıma kapandığını belirterek, ekiplerin yol açma çalışmalarına başladığını ifade ettiler. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TEHLİKESİ ATLATTILAR YOLDA KALDILAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
KAYSERİ´DE ASKERE HAİN PUSU
KAYSERİ´DE ASKERE HAİN PUSU
Kayseri´de bomba yüklü bir araç, Kayseri Komando Tugayı´ndan çarşı iznine çıkan askerlerin bulunduğu otobüsün yanında infilak etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7570
EURO
6.3330
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar