ÇELİK ÖZKAN, 9 SORU SORDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.
Tarih: 18.10.2016 07:11:53/ 239okunma / 0yorum

 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak yanıtlamasını istedi. TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Çelik Özkan, “Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından Anayasa´nın 98´inci ve İçtüzüğün 99´uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. JİN Haber Ajansı´nın 14 Ekim 2016 tarihli haberine göre; ‘Gözaltında kaldığı süre boyunca cinsel işkenceye maruz kalan ve tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi´ne gönderilen, buradan da ailesine haber verilmeden kaçırılarak Niğde E Tipi Kapalı Cezaevi´ne sürgün edilen Rozerin Kalkan´a işkence devam ediyor. Rozerin´in Gebze, Tarsus ve Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevlerine sevk talebi yer olmadığı gerekçesiyle reddedildi.  Mardin´de 11 Ağustos tarihinde evinden gözaltına alınan ve 9 gün boyunca Terörle Mücadele Şubesi´nde cinsel işkenceye maruz bırakılan Rozerin Kalkan, 24 Ağustos´ta tutuklanarak, Mardin E Tipi Cezaevi´ne gönderilmişti. Tutuklandıktan bir hafta sonra kaldığı koğuştan "avukat görüşü var" denilerek alınan Rozerin, cezaevi ikinci müdürü olduğunu belirten bir kişi ve onun yanında olan şüpheli kişilerin yanına götürüldü. İsmi öğrenilemeyen bu kişi Rozerin´e "PKK seni öldürecek, seni başka cezaevine göndereceğiz" diyerek, sevk kâğıdı imzalatmaya çalıştı´. "Ailem burada bir yere gitmeyeceğim, can güvenliğimden ben sorumluyum. Kimse beni öldürmeye çalışmıyor" diyen Rozerin, bu kâğıdı imzalamasına rağmen zorla kaçırılarak cezaevinden götürüldü. Ailesi cezaevi idaresi, emniyet ve savcılığa başvuru yaparak kızlarının nerede olduğunu öğrenmeye çalıştı ve haber alamadı. Anne Şerife Kalkan iki hafta sonra kızı Rozerin´nin Niğde E Tipi Kapalı Cezaevi´nde tek kişilik hücrede tutulduğunu öğrenebildi.  Rozerin, hücrede tek başına kaldığı Niğde Cezaevi´nden Gebze, Tarsus ve Diyarbakır Kadın Kapalı cezaevlerine sevk talebinde bulundu. Tek kişilik hücrede, en temel insani ihtiyaçlarını karşılayamadığı şekilde tecrit altında tutulan Rozerin´in sevk talebi cezaevlerinde yer olmadığı gerekçesi ile reddedildi.  Cezasızlıkla Mücadele Birimi de Rozerin için Birleşmiş Milletlere (BM) "acil eylem" çağrısında bulunmuştu. Yapılan çağrıda, uluslararası anlaşmalar ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi´nin (AİHM) verdiği kararlar doğrultusunda Rozerin´in uzun süre, tek kişilik hücrede, en temel insani ihtiyaçlarını karşılayamadığı şekilde tecrit altında tutulmasının işkence sayıldığı hatırlatılarak, işkencenin olağanüstü hal ya da terörle mücadele dâhil, hiçbir şart altında kabul edilemeyeceğini vurgulandı” dedi.

Çelik Özkan, Şunları Sordu?

HDP´li Çelik Özkan, konuyla ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ´a şu soruları sordu: “Rozerin Kalkan´a yönelik cezaevinde cinsel işkence ve zorla belge imzalatma iddiaları ile ilgili Bakanlığınıza intikal etmiş bir başvuru var mıdır?  Bakanlığınızca Mardin ve Niğde E Tipi Cezaevleri idaresi hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Rozerin Kalkan´a cinsel şiddet uygulayan cezaevi personeli hakkında bir inceleme veya soruşturma başlatılmış mıdır? Söz konusu iddialara ilişkin Mardin ve Niğde E Tipi Cezaevlerinde görevli olan ve olaya karışan kişilerle konu ile ilgili görüşme yapılmış mıdır? Cinsel işkence ve zorla belge imzalattırılmak istenen Rozerin Kalkan ile konu hakkında bir görüşme yapılmış mıdır? Rozerin Kalkan´ın önceden haber verilmeden ve kendi isteği dışında Niğde E Tipi Kapalı Cezaevi´ne sevk edilme gerekçesi nedir? Rozerin Kalkan´ın tek kişilik hücrede tutulmasının yasal dayanağı nedir? Bakanlığınızın konunun ayrıntılarının ortaya çıkması amacıyla yerinde tespit çalışması yapılacak mıdır? Yerinde tespit yapılacak ise oluşturulacak heyette kimler yer alacaktır? Söz konusu heyette bağımsız kurumlar, insan hakları örgütleri ve siyasi partilerden üyeler bulunacak mıdır? Cezaevi idare ve personellerinin tutuklu ve hükümlülere yönelik işkence ve kötü muamele uygulamalarının engellenmesi için Bakanlığınızın önlem ve tedbir çalışmaları var mıdır?” 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇELİK ÖZKAN SORU SORDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar