CAMİ VE NAMAZLA ARINMA KONULU KONFERANS VERİLDİ
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Muş İl Müftülüğü´nce Muş Gençlik Merkezi´nde program düzenlendi.
Tarih: 16.10.2015 11:02:30/ 622okunma / 0yorum

Muş İl Müftülüğü tarafından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Muş Gençlik Merkezi´nde program düzenlendi. Konferans salonunda gerçekleştirilen Camiler ve Din Görevlileri Haftası programına; Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Muş İl Müftüsü Alettin Bozkurt, Belediye Başkanı Feyat Asya, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Kartal, Muş Gençlik Merkezi Müdürü Murat Karataş, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş Milletvekili ve yeni dönem Milletvekili Adayı Mehmet Emin Şimşek, AK Parti Milletvekili Adayları Abdulselam Er ve Medeni Çağlar ile kamu kurum ve kuruluşları idarecileri ile din görevlileri katıldı. Katılımın yoğun olduğu program, Kur´an-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başladı. Ardından cami ve namazın önemine dair kısa bir video gösterimi yapıldı. Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle program konuşmasını Muş İl Müftüsü Alettin Bozkurt yaptı. Konuşmasında namazın ve camilerin önemine değinen Bozkurt, din görevlilerinin de büyük bir sorumluluk altında olduklarını vurguladı.

 

 

“Ne mutlu bizlere ki böyle bir peygamberin ümmetiyiz”

Davetlileri selamlayarak sözlerine başlayan Muş İl Müftüsü Alettin Bozkurt, ‘Cami ve Namazla Arınma´ adlı konferans konuşmasını yaptı. Konuşmasında Müslüman olmanın üstünlüğüne değinen Bozkurt: “Her şeyden önce Rabbimize hamdı senalar oldun ki bizleri Müslüman olarak yaratmış, Hz. Muhammed´e (sav) ümmet kılmıştır. Hayatımız boyunca başımızı secdeden kaldırmazsak Yüce Allah´ın inayetine eda ederiz. Bizleri Müslüman olarak yaratması ve gelmiş geçmiş bütün peygamberlerin ve insanların en üstünü Hz. Muhammed Mustafa (sav) ümmet olmamızdır. Değerli misafirler, bizler öyle bir peygamberin ümmetiyiz ki Yüce Rabbimiz onun hakkında şöyle buyurmaktadır, ‘Biz seni ancak alemlere rahmet olarak indirdik.´ Allah´ın resulü, bütün âlemlere gönderilmiş bir peygamberdir. İşte ne mutlu bizlere ki böyle bir peygamberin ümmetiyiz. Öyleyse değerli kardeşlerim, ona layık bir ümmet ferdi olmalıyız. Onun yolunda yürümeliyiz. O neye çok önem verdiyse bizim de ona önem vermemiz lazım” dedi.

 

“Okumak her şeyin önünde gelir”

Müftü Bozkurt konferans konuşmasının devamında, okumanın ve eğitimin önemine değindi. İslam Dini´nin okumaya çok önem verdiğini vurgulayan Bozkurt, peygamberlerin bile cehaletten Allah´a sığındıklarını ifade etti. Camilerinde dini açıdan çok önemli ibadet merkezleri olduğunu belirten Bozkurt: “Allah resulü (sav) eğitime çok önem vermiştir. Okumaya çok önem vermiştir. İslam´da okumaya o kadar çok önem verilmiştir ki ilk indirilmiş ayette namaz kılın, oruç tutun, zekât verin demiyor; ‘Yaradan Rabbinin adıyla oku´ diyor. Öyleyse okumak her şeyin önünde gelir, okumalıyız değerli müminler. Değerli misafirler, çok okumalıyız, çocuklarımızı okutmalıyız. Birçok peygamber cahil olmaktan Allah´a sığınmışlardır. ‘Allah´ın cahil olandan sana sığınırım´ demişlerdir. Bizler de bu duayı yapmalıyız. İnsanın başına ne gelirse cehaletten gelir. Okumuş insan kolay kolay yanlış yapmaz. Okuyup anlayıp, tatbik eden bir insan. Peygamber efendimiz Mekke´den Medine´ye hicret ettiği zaman ilk yaptığı icraat Mescid-i Münevvere´nin temelini atmıştır. Mescid-i Münevvere´nin içerisinde odalar inşa edip Kur´an kursları inşa eder. Hz. Muhammed, kendisine vahiy inen ayetleri orada sahabelere öğretmiştir. Yine Bedir Savaşı´nda esir düşen müşriklerden de on tane çocuğa okuma-yazma öğretmen şartıyla Hz. Muhammed (sav) onları affetmeyi bir ön şart olarak öngörmüştür. Gayrı Müslim dahi olsa eğer bilgiliyse onun bilgisinden istifade edilebilir. Bundan dolayı bizlerin okumaya çok önem vermesi lazım. Camilerimize önem verilmesi lazım. Bu seneki Cami ve Din Görevlileri Haftası´nın konusu Cami ve Namazla Arınma olarak belirlenmiştir. Evet değerli müminler, camisiz olmaz, namazsız mümin kabul edilemez. Cami olmadan namaz olmaz. Bir araya gelinemez, cemaatle namaz kılmak mümkün değil. Bu nedenle camilerimize iyi bakmamız lazım. Cami ihtiyacı olan mahallelerimize el ele verip destek olarak mutlaka cami inşa etmemiz lazım. Ve camileri yaparken camilerin alt katına hem bayanlara hem de erkeklere yönelik Kur´an kursları inşa etmemiz lazım” şeklinde konuştu. Bölgemizde kadınlara yönelik medreselerin olmamasının çok büyük bir eksiklik olduğunu sözlerine ekleyen Bozkurt: “ Bizim Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgemizde Allah razı olsun Seydalarımızdan güzel medreseler açmışlar. Köy, mezra ve şehirlerde medreseler yapmışlardır. Ama şunu itiraf etmemiz lazım, bizim bölgemizde bayanlara yönelik bir tane medrese açılmamış. Niçin acaba? İslam, Allah´ın kelamı Kur´an sadece erkeklere mi inmiştir! Hayır! Erkekler sorumlu olduğu gibi kadınlar da sorumludur. Erkekler gibi kadınlarda kabirde suale çekileceklerdir. Bundan dolayı hem erkeklere hem de bayanlara yönelik Kur´an kurslarına, din eğitimlerine ağırlık vermemiz lazım” dedi.

 

“O mahallenin, o köyün imamı olmalıdır”

Konuşmasında camii imamlarının icra ettikleri vazifelerinin önemine de değinen Bozkurt: “Hayırlı bir insan olabilmemiz için İslam´ı iyi bilmemiz lazım. Özellikle din görevlileri olarak bizim görevimiz daha da ağırdır. ‘Yarım doktor candan eder, yarım hoca dinden eder´  sözü çok doğru bir sözdür. Yarım hoca olmaz İslam´da, okuyacağız. Peygamber efendimizin de dediği gibi ‘Bu dini ancak tüm yönleriyle bilenler ayakta tutabilirler.´ Bir din görevlisi sadece cemaate namaz kıldırmakla görevli değildir. Bir cami imamı, Diyanet İşleri Başkanımızın da dediği gibi, o mahallenin, o köyün imamı olmalıdır. O köyde, o mahallede kaç tane hasta, kaç tane yetim ve dul var bilmelidir. Kur´an kursu öğreticilerimiz de aynı şekilde. Bunu yaptığımız zaman Peygamber Efendimiz´e layık olabiliriz. Bir alim hiçbir zaman üstünlük taslamalıdır. Alçak gönüllü olmalıyız. Yaptıklarımızla amel etmeliyiz değerli kardeşlerim” şeklinde konuştu.

Müftü Bozkurt´un konuşmasının ardından kaside okunan program, kapanış duasının yapılmasıyla sona erdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YOLLARDA YIKAMA ÇALIŞMASI YAPILDI
YOLLARDA YIKAMA ÇALIŞMASI YAPILDI
Muş Belediyesi İtfaiye ekipleri dün sabahın erken saatlerinde Cumhuriyet Caddesi´nde yol yıkama çalışması yaptı.
23 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI
23 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI
Geçtiğimiz gün ilimiz Bulanık İlçesi´nde çıkan çatışmaların durdurulması için bölgeye giden ve burada gözaltına alınan 23 kişi çıkartıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı.
CHP HEYETİ ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİRDİ
CHP HEYETİ ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİRDİ
Muhtaç Öğrencilere Kırtasiye Projesi´ kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 120 öğrenciye kırtasiye malzemesi dağıtımı yaptı.
GÖÇERLER DÖNÜŞ YOLUNDA
GÖÇERLER DÖNÜŞ YOLUNDA
İlimizin dağlık alanlarına hayvanlarını ilkbahar aylarında otlatmaya getiren konar göçerler, kış aylarının yanaşması ile beraber dönüş yoluna çıktılar.
1´İ ÖLDÜRÜLDÜ 2´Sİ YAKALANDI
1´İ ÖLDÜRÜLDÜ 2´Sİ YAKALANDI
Muş´ta yapılan operasyonda 1´i ölü 2 PKK üyesi yakalandı ve PKK´lıların silahlarına, güvenlik güçleri tarafından el konuldu.
OKUL MÜDÜRLERİNE KONFERANS VERİLDİ
OKUL MÜDÜRLERİNE KONFERANS VERİLDİ
Okul müdürlerine yönelik Muş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından, Çocuk Hakları adı altında konferans verildi.
HASTA VE HASTA YAKINLARINI ZİYARET ETTİLER
HASTA VE HASTA YAKINLARINI ZİYARET ETTİLER
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş Milletvekili ve yeni dönem Milletvekili Adayı Mehmet Emin Şimşek ile diğer Milletvekili Adayları Abdulselam Er ve Medeni Çağlar, Muş Devlet Hastanesi´ne bir ziyaret gerçekleştirdiler.
ADAYLARA EĞİTİM VERİLECEK
ADAYLARA EĞİTİM VERİLECEK
Tartı aletleri yetkili muayene servis adaylarına 3-5 Kasım 2015 tarihleri arasında eğitim verilecek
DİN GÖREVLİLERİNİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
DİN GÖREVLİLERİNİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras, ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası´ münasebetiyle yazılı basın açıklaması yaptı. Aras basın açıklamasında din görevlilerinin sıkıntılarını dile getirdi.
HDP SEÇİM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
HDP SEÇİM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş milletvekili adayları, seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerini sürdürüyor.
“Toplumsal Duyarlılığın Artarak Devam Etmesi Gerekir”
“Toplumsal Duyarlılığın Artarak Devam Etmesi Gerekir”
Valilik Toplantı Salonu´nda ‘Uyuşturucu Koordinasyon Toplantısı´ yapıldı. Toplantı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.
BAŞVURULAR NİSAN AYINA KADAR SÜRECEK
BAŞVURULAR NİSAN AYINA KADAR SÜRECEK
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 2015 yılı ürünü yağlı tohumlu bitkiler, hububat ve baklagil fark desteği müracaatlarının başladığı açıklandı.
14 MİLYONLUK EĞİTİM YATIRIMI GELİYOR
14 MİLYONLUK EĞİTİM YATIRIMI GELİYOR
Ekonomi Bakanlığı 2015 yılı Ağustos ayı yatırım teşvik programı kapsamında ilimize 14 milyon 463 bin 350 TL tutarında eğitim yatırımı yapılacak.
KASASI 5 TL´TE SATILIYOR
KASASI 5 TL´TE SATILIYOR
Bu yıl ilkbahar yağışlarıyla birlikte meyve ve sebze üreticisinin yüzü gülerken domates de aynı verim yaşanmadı.
AFAD EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR
AFAD EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR
Afet ve Acil Durum Yönetimi Muş İl Müdürlüğü, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarındaki eğitimlerini sürdürüyor.
ASYA´NIN KONUĞU İL MÜFTÜSÜ BOZLURT OLDU
ASYA´NIN KONUĞU İL MÜFTÜSÜ BOZLURT OLDU
Bakanlar Kurulu kararnamesiyle ilimize atanan Muş İl Müftüsü Alettin Bozkurt, Belediye Başkanı Feyat Asya´yı makamında ziyaret etti.
BULANIK´TA 3 GÖZALTI
BULANIK´TA 3 GÖZALTI
Jandarma ekipleri tarafından Bulanık İlçesi´nde başlatılan hava destekli operasyonlar kapsamında 3 kişi gözaltına alındı.
ÇEVRE TEMİZLİĞİNE DESTEK VERİLDİ
ÇEVRE TEMİZLİĞİNE DESTEK VERİLDİ
Muş İl Özel İdaresi tarafından 13 köye çöp konteynırı dağıtımına başlandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, çöp toplama hizmetini 4 köyden 13 köye çıkardıklarını ifade etti.
ÇOLAKOĞLU´NDAN ‘BAĞ´ ZİYARETİ
ÇOLAKOĞLU´NDAN ‘BAĞ´ ZİYARETİ
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Kale Mahallesi bağlarını ziyaret etti.
KÜTÜPHANE FAALİYETE GİRDİ
KÜTÜPHANE FAALİYETE GİRDİ
Şanlıurfa´nın Suruç İlçesi´nde meydana gelen bombalı saldırı sonucunda hayatını kaybeden 3 Muşlu gencin anısına yapımına başlanan Suruç Şehitleri Kütüphanesi, törenle hizmete açıldı.
ANKARA SALDIRISI İLÇELERDE KINANDI
ANKARA SALDIRISI İLÇELERDE KINANDI
10 Ekim´de Ankara´da meydana gelen bombalı saldırı sonucunda hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anmak ve olayı protesto etmek amacıyla ilçelerde çeşitli eylemler düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7726
EURO
6.4503
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar