BÜYÜK PROJENİN DETAYLARINI ANLATTI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, “Muş İli Biyogaz ve Entegre Tesisi” projesi ile ilgili bilgiler verdi.
Tarih: 11.10.2016 07:34:16/ 277okunma / 0yorum

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, “Muş İli Biyogaz ve Entegre Tesisi” projesi ile ilgili bilgiler verdi. Projede 100 büyükbaş ineğin olacağını ifade eden Rektör Polat, ahır yönetimi ve çalışanlarının öğretim elemanı ve öğrencilerin olacağı bir üretim bandı gerçekleştirileceğini belirtti.

Polat, projenin Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu´ndaki tüm birimlerini de içine aldığını ve öğrencilerin iştirak edeceği geniş katılımlı bir üretim projesi olduğunu ifade etti. Rektör Polat, şunları aktardı: “Ben özellikle Avrupa Birliği tarafından desteklenmesini beklediğimiz Muş İli Biyogaz ve Entegre Tesisi projemizden bahsetmek istiyorum. Projemize destek veren, Avrupa Bölgeler Meclisi Başkanı Dr. Hande Özsan Bozatlı´ya sizin aracılığınızla minnettarlığı mı ifade etmek istiyorum. Bu proje Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu´ndaki tüm birimleri de içine alan, öğrencilerin iştirak edeceği bir geniş katılımlı üretim projesi olacak. Burada 100 büyükbaş ineğin olacağı bir ahır yönetimi ve çalışanlarının öğretim elemanı ve öğrenci olduğu bir üretim bandı gerçekleştirilecek. Modern bir tesiste hayvanların bakımı ve diğer tüm işlemler üniversite öğrencileri ile görülecek. Hayvansal atıklarla çalışacak bir biyogaz tesisi hemen ahırın yanında olacak ve elde edilen enerji ile kurulacak serada meyve ve sebze yetiştiriciliği yapılacak. Bunun yanında hayvanlardan elde edilen sütten peynir ve yoğurt gibi ürünler elde edilecek. Projede Teknik Bilimler MYO´nun tüm birimleri aktif olarak görev alacak ve eğitimine devam eden öğrenciler aynı zamanda proje çalışanları olacaklar. Bu nedenle Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü altında eğitim alan organik tarım öğrencileri serada organik tarım eğitimi alacak, hayvanlar için yem üretimi üzerinde çalışacaklar. Elektrik ve Enerji bölümü altında eğitim alan elektrik bölümü öğrencileri ise üretilen biyogazdan elektrik üretimi ve enerji üretimi ile ilgili alanda çalışacaklar”

“Şehirde Nitelikli İş Gücü Elde Edilecek”

Bu çalışma kapsamında elde edilen sütten ise Gıda İşleme Bölümü altındaki Gıda Teknolojisi öğrencilerinin, peynir, yoğurt vb. üretim yöntemleri üzerinde çalışacaklarını vurguladı. Rektör Polat, şunları belirtti: “Avrupa Birliği tarafından desteklenmesini beklediğimiz Muş İli Biyogaz ve Entegre Tesisi projesi en çok önem verdiğimiz projelerden biri. Modern bir tesiste hayvanların bakımı ve diğer tüm işlemler üniversite öğrencileri ile görülecek. Hayvansal atıklarla çalışacak bir biyogaz tesisi hemen ahırın yanında olacak ve elde edilen enerji ile kurulacak serada meyve ve sebze yetiştiriciliği yapılacak. Sel ve Hayvansal Üretim Bölümü altındaki et ve et ürünleri programı öğrencileri ise hayvanların bakımı, kontrolü ve et üretimi konularında çalışacaklar. Elde edilen sütten ise Gıda İşleme Bölümü altındaki Gıda Teknolojisi öğrencileri peynir, yoğurt vb. üretim yöntemleri üzerinde çalışacaklar. Bu projenin Türkiye´de ve dünyada bu denli büyük çaplı öğrencilere de uygulama imkânı tanır nitelikte örneği bulunmuyor. Uygulamalı olarak yetişen öğrenciler ile aynı zamanda şehirde nitelikli iş gücü elde edilecek.”

“Meraların Bilinçli Kullanımı Sağlanmış Olacak”

Bu proje ile modern yöntemlerle hayvancılık yapılmasının örneklerinin verileceğini aktaran rektör Polat, ülkenin çok büyük sıkıntı çektiği ara eleman eksiliğine de bu projenin çözüm getireceğini söyledi. Rektör Polat, şunları vurguladı: “Esasen ülkenin çok büyük sıkıntı çektiği ara eleman eksiliğine de bu proje çözüm getirecek ve belki de bundan sonra proje diğer meslek yüksekokulları için örnek olacak. Meslek yüksekokulları bu sayede asli amaçlarını da gerçekleştirerek ara kalifiye eleman yetiştirilmesinde önemli bir adım atılmış olacak. Bu proje ile modern yöntemlerle hayvancılık yapılmasının örnekleri verilecek, buna bağlı olarak hayvan yetiştiricilerine hem çevre bilinci kazandırılacak hem de kendilerine gelir düzeylerini arttıracak çalışmalar gösterilmiş olacak. Bu sayede meraların bilinçli kullanımı sağlanmış olacak, yakıt amaçlı orman alanlarının yok edilmesinin önüne geçilecek.”

“Hayvansal Ürün Tesisleri Artacak”

“Meralardaki kayıplar önlenecek ve erken otlatma nedeniyle bitki örtüsündeki kısırlığa mani olunacak” ifadelerini kullanan Polat şunları söyledi: “Kalitesiz kömür kullanımın önüne geçilecek ve bu sayede sera gazı salınımı önlenebilecek. Doğal türlerin kendi süreçleri içerisinde hızlı artışına imkân tanınmış olacak ve doğadaki bitki örtüsünün yaşam alanları genişletilecek. Peynir, süt, kaymak gibi hayvansal ürün tesisleri artacak. Böylece, elde edilen yeni hayvansal ürünlerle ulusal ve uluslararası piyasalarda iş yapma imkânları yaratılarak bu işle meşgul olanların gelir düzeyleri yükseltilecek. Uluslararası markalı hayvansal ürünlerin yurt dışına gönderilmesi mümkün olabilecek. Meralardaki kayıplar önlenecek ve erken otlatma nedeniyle bitki örtüsündeki kısırlığa mani olunacak. Hayvan yetiştiricilerinin bir kooperatif altında işbirliğine gitmesi teşvik edilecek. İklim ve çevre için toplumsal farkındalık artırılacak. İlin pozitif tanıtımında projenin çok önemli katkıları olacak.” 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BÜYÜK PROJENİN DETAYLARINI ANLATTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar