BUĞDAYLAR KAZANLARDA KAYNATILIYOR
Hasadının tamamlanmasının ardından dere, nehir ve akarsularda yıkanan buğdaylar, bulgur yapımı için kazanlarda kaynatılmaya başladı. Buğdayının bir kısmını satan üreticiler, şimdi de kazanlarda kaynattıkları buğdaydan elde edecekleri bulguru satarak geçimlerini sağlamaya çalışacaklar.
Tarih: 10.9.2015 09:03:05/ 1259okunma / 0yorum

Bu yıl ilkbahar mevsiminin bol yağışlı geçmesiyle buğdayda %30´a varan bir verim artışı yaşandı. Uzun yılladır yüzü bu kadar gülmeyen üretici, elde ettiği ürününün önemli bir kısmını satışa çıkardır. Tandır ekmeği yapmak için ayırdıkları bir kısım buğdayı un değirmenlerinde öğüten üreticiler, bir kısım buğdayı ise bulgur yapmak için kazanlarda kaynatmaya başladı. Traktör römorklarına doldurulan çuvallardaki buğdayları zahmetli bir uğraşla yıkayıp temizleyen köylüler, ardından damlarda veya evlerin bahçesinde kuruttukları buğdayları kurulan kazanlarda kaynatmaya başladı. Daha çok kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar, bu işlemin ardından elde ettikleri buğdayı il ve ilçelerde satışa çıkaracaklar.

 

Her Kazanda 50 Kilo Buğday Kaynatılıyor

Buğday kaynatma işlemi için evlerinin bahçesine 10 ila 15 kazan koyan köylüler, odun ateşiyle kaynatmaya başladıkları buğdaylarını her kazana 50´şer kilo olarak döküyorlar. Daha çok kadınlar tarafından elekten geçirilerek taş ve çöpten ayrıştırılan ve yıkanmış buğdaylar, uzun süre boyunca tahta kepçelerle karıştırılarak bulgura dönüştürülüyor. Neredeyse gün boyu süren bu işlemde ateşe sürekli odun atılırken kalabalık ailelerde kadın erkek herkes çalışarak işi tamamlamaya çalışıyorlar. Her yıl aynı işlemi tekrarlayan köylüler, elde ettikleri bulguru satarak kışlık geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar.

“İki çeşit bulgur yapılır”

Bulgur geleneğinin yıllar öncesine dayandığını ve bu işi annesinden öğrendiğini belirten Melike Sönmez, her bir kazanı yaklaşık 7 saat kaynattıklarını belirtti. Bulgurun kaynatma ve kurutma işlemi bittikten sonra iki çeşide ayrıldığını belirten Sönmez: “Evde ben, kızlarım ve gelinlerimle birlikte bulgur kaynatımı yaparız. Kazanlara buğday ve su konduktan sonra kazanların altında ateşler yakılır ve her kazan yaklaşık 7 saat süresince kaynatılır. Kazanların başından hiç ayrılmadan sürekli kepçelerle karıştırılır. 4 saat sonra artık buğdaylar bulgur kıvamına geldiğinden ocak altına odun atılmayarak yavaş yavaş ocaklar sönmeye başlar. Bulgurlar kazanlardan kovalara boşaltılıp kovalardaki bulgurlarda kurutulmak üzere yer sergisine yayılarak güneş altında kudurtulmaya başlanır. 2 gün güneş altında bulgurlar kurutulduktan sonra ya değirmenlere götürülüp orada pilavlık ve köftelik olmak üzere iki çeşit bulgur yapılır ve evlerde kışlık yiyecek olarak stoklanır” şeklinde konuştu. Ailesiyle birlikte bulgur kaynatan Yaşar Bingöl ise: “Bu gelenek her geçen yıl azalmakta. Bundan 30 yıl önce her köyde bulgur kaynatılırken bu gün çok az sayıdaki köylerde bulgur kaynatılıyor. 11 kişilik ailemiz için 45 teneke bulgur kaynatılıyor. Ankara, İstanbul gibi illerde çocuklarım torunlarım var onlara da buradan bulgur gönderiyoruz” ifadelerini kullandı. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BUĞDAYLAR KAZANLARDA KAYNATILIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
13.5703
EURO
15.3848
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar