“BİR YOL VAR, AMA BİZ O YOLU KULLANAMIYORUZ”
Muş merkez Karebey Köyü´ne bağlı Boğaz Mezrası´nda ikamet eden vatandaşlar, çocuklarını okuldan almak için 8 kilometre yol yürüyorlar.
Tarih: 21.1.2017 07:29:15/ 350okunma / 0yorum

Çocukları Bingöl Solhan İlçesi´ndeki Yatılı Bölge Ortaokulu´nda (YBO) okuyan Karebey Köyü´ne bağlı Boğaz Mezrası sakinleri, çocuklarını okul dönüşünde almak için 8 kilometre yol yürüyorlar. Köy yollarının tamamının 8 kilometre yol olduğunu ifade eden mezra sakinleri, yolun 5 kilometresinin yapıldığını ancak geri kalan 3 kilometrelik yolun yapılmadığı için köye hiçbir ulaşım sağlanamadığını belirterek, köylerine yol istediler. “Yolumuz var ama biz onu kullanamıyoruz” diyen mezra sakinlerinden Hamdusena Kaya, 2016-2017 eğitim öğretim yılının 1. dönemin sona ermesiyle birlikte okuldan gelen çocuklarını karşılamak için çocuklarla birlikte 8 kilometrelik yolu yürüdüklerini söyledi. Kaya, şunları aktardı: “Bizim başka bir köyde yolumuz var ama biz onu kullanamıyoruz. Arazi davası olduğu için kullanamıyoruz. Bizim çocuklar Solhan YBO´da okuyorlar, çocukları okuldan aldım. 15 tatilden ötürü çocuklar okuldan eve geldikleri için bizde onları karşılamaya gittik. Çocukları eve getiriyoruz. Ayrancık´da çocukları karşıladık. Yolumuz 8 kilometredir ama 5 kilometre yol yapılı halde olup, 3 kilometre ise yol hiç yok. 8 kilometre yolu çocuklarımızla beraber yürüyoruz. Çocuklar hep bu yolu kullanıyorlar.  Aslında yolumuz var ama arazi davasından dolayı kullanamıyoruz. Herkes biliyor, biz o yolu kullanmadığımız ve sürekli bu yolu kullanıyoruz” dedi.

“8 Km Yolu 4 Saatte Yürümek Zorunda Kalıyoruz”

Boğaz Mezrası sakinlerinden Muharrem Kaya ise, mezrada 25 öğrencinin Bingöl ili Solhan İlçesi´ndeki YBO´da okuduğunu belirterek, yarıyıl tatili nedeniyle öğrencilerini karşılamaya geldiklerini söyledi. Kendilerinin ve çocukların 8 kilometre yolu 4 saatte yürümek zorun kaldığını ifade eden Kaya,  Vali Seddar Yavuz´dan yollarının yapılmasını rica etti. Kaya, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Boğaz Mezrası´nda oturuyoruz. Çocuklar oraya gelince telefon açıyorlar, bizde onları almaya gidiyoruz. Çocuklarımız Bingöl ili Solhan İlçesi´ndeki YBO´da okuyorlar. Yaklaşık 25-30 öğrencimiz var. Sürekli yürüyerek gidip geliyoruz. Bizim başka bir yolumuz var, ama arazi davasından dolayı o yolu kullanamıyoruz. Biz ne kadar gidip yetkililere başvursak da, yolumuzun var olduğunu söylüyorlar bize. Yani yetkililer yolumuzun olduğunu söylüyorlar. Maalesef o yolu biz kullanamıyoruz. Arazi davasından dolayı biz o yolu kullanamıyoruz. Biz bu 8 km yolu maalesef 4 saatte yürümek zorunda kalıyoruz. Kışın hep bu olayı yaşıyoruz ve bizim köyde bir camimiz ve okulumuz var. Bizim imam ve öğretmen de aynı sıkıntıyı yaşıyorlar. Tamam, kabul ediyoruz, bizim aramızda arazi davası var; ama imam ve öğretmenimizin suçu ne. Onlarda maalesef bu yolu yürümek zorunda kalıyorlar. Bir yol Karabey´den yapılmış bir yol da bizim Boğaz Mezrası´nda yapılmış. O arada 3 km yapılmamış. Toplam 8 km´lik yol oluyor. Sayın Valimizden ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan yolumuzun yapılmasını rica ediyoruz. Bundan da eminiz ki Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu sıkıntımızdan haberi yok, yoksa bir an önce çalışmalara başlayacağından eminiz” ifadesini kullandı.

“Çok Zor Şartlar Altında Köyümüze Geliyoruz”

Solhan Yatılı Bölge Ortaokulu´nda eğitim öğretim gören Hayrun Nisa Kaya da, köy yollarının olmadığı için çok zor şartlar altında köylerine ulaştığını kaydetti. 8 kilometrelik yolu okul arkadaşları ve velileri ile birlikte 4 saatte yürüdüklerini ifade eden Kaya, bazen okula geç kaldıklarını da söyledi. Kaya: “Solhan YBO´dan geliyoruz. Çok zor şartlar altında buraya geliyoruz. Bir yolumuz var ama bazı nedenlerden dolayı bu yolumuzu maalesef kullanamıyoruz. Bu yol 8 km ve biz bu yolu maalesef 4 saat yürüyerek kullanıyoruz. Pazartesi günleri okula gittiğimizde derslerimize hep geç kalıyoruz” dedi.

Necat Kaya isimli vatandaş ise, okuldan dönen öğrencilerini karşılamaya geldiklerini söyledi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YOLU KULLANAMIYORUZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar