BAYANLARA “MEME KANSERİ” SEMİNERİ VERİLECEK
Özel Muş Şifa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Reşit Sönmez, Başhekim Burcu Özçelik ve Baş Hemşire Figen Can tarafından “Meme Kanseri” ile ilgili bilgilendirme semineri verilecek.
Tarih: 7.11.2016 06:34:33/ 375okunma / 0yorum

Özel Muş Şifa Hastanesi tarafından bayanların bilinçlendirilmesi konusunda “Meme kanseri” semineri verilecek.

Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´nda düzenlenecek olan “Meme Kanseri Bilgilendirme” Semineri, Özel Muş Şifa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Reşit Sönmez, Başhekim Burcu Özçelik ve Baş hemşire Figen Can tarafından verilecek.  Salı günü saat 13.00´da Öğretmenevi Konferans Salonunda verilecek meme kanseri seminerine, tüm kadınlar davet edildi. Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan meme kanseri ile ilgili bir bilgilendirme semineri düzenleyeceklerini belirten Sönmez, vereceği seminerde kadınlara meme kanseri ile ilgili; erken tanı, memede kanser bulguları, tedavi yöntemi, memede enfeksiyon gibi konularda bilgilendirmede bulunacağını kaydetti. Sönmez: “Hemen her kadın, tüm yaşamı boyunca bu konuda bir yakınması var. Bu yakınmalar en çok memede bir sertlik fark edilmesi ya da ağrı hissedilmesi şeklindedir. Memede fark edilen sertlikler, kitleler ve değişikliklerin büyük bir çoğunluğu kanser değil. Görülebilecek bu tür durumlar için mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. Meme sağlığı denilince ilk akla meme kanseri gelmekle birlikte memenin kanser olmayan birçok hastalığı var” dedi.

“Hasta Meme Kanserine Yakalandığı Yaş İle Kanserin Seyri Arasında Bir İlişki Var”

Sağlık sorunlarının başında her zaman meme kanseri geldiğini belirterek,  meme kanserinin aynı zamanda kadının kadınlık kimliğini de tehdit ettiğini ifade eden Sönmez:  “Meme sağlığı konusunda diğer önemli bir sorun ise meme hastalıkları konusunda uzmanlaşmış sağlık merkezlerinin eksikliğidir. Öte yandan hasta meme kanserine yakalandığı yaş ile kanserin seyri arasında bir ilişki var.  Eğer hasta meme kanserine 35 yaşın altında yakalanırsa, hastalığın seyri biraz daha süratli olabiliyor; hastalık daha erken tekrar edebiliyor. Fakat bu hastalarda kemoterapi denilen ilaç tedavisi daha etkili oluyor. Kanser, ileri yaşlarda özellikle menopozdan sonra ortaya çıkarsa, hastalık daha iyi seyrediyor. Bu yaşlarda hastalığa yakalanan kadınlardaki tümörlerde östrojen (ER) ve progesteron reseptörü (PR) bulunma olasılığı daha fazla oluyor. Bu kadınlarda tamoksifen denilen östrojen reseptörüne bağlanan ilaç daha etkili olurken, kemoterapi daha az etkili oluyor” ifadelerini kullandı.

“Birden Fazla Prognostik Faktör Birlikte Değerlendirilerek Karar Verilmeli”

Meme kanserini tedavi yöntemi hakkında da bilgiler veren Sönmez: “Hastalığın seyrini belirleyen bu özelliklere prognostik faktörler diyoruz. Örneğin tümörün boyutu, koltuk altındaki metastaz olan lenf düğümü sayısı, hücre ve çekirdek yapısındaki değişikliktir. Tek bir prognostik faktör hiçbir zaman tek başına yeterli değil. Birden fazla prognostik faktör birlikte değerlendirilerek karar verilmeli Zaten meme kanseri tedavisinin sanatı da budur. Birden fazla prognostik faktörü göz önüne alarak hastaya gerektiği kadar, ne fazla, ne de eksik tedavi uygulanmamalıdır” diye kaydetti.

“Sigara Kullanan Kadınlarda Meme Kanserinin Daha Sık Rastlanılır”

Meme kanserinin hangi dönemlerde sık rastlandığı ile ilgili bilgiler veren Sönmez, memede enfeksiyon bulguları ortaya çıktığında mutlaka meme ultrasonu ile değerlendirilmesi gerektiğinin söyledi. Sigara kullanan kadınlarda meme kanserinin sık sık rastlandığını ifade eden Op. Dr. Sönmez: “Normalde bebeğin ağzında bulunan bakteriler meme başındaki bir çatlaktan süt kanallarına girerek enfeksiyona sebep olurlar. Ağrı, ısı artışı, şişme, kızarıklık ve bazen kitle oluşumu gibi bulgular ile ortaya çıkar. Memede enfeksiyon bulguları ortaya çıktığında mutlaka meme ultrasonu ile değerlendirilmelidir. Memede emzirme dışında da enfeksiyonun gelişebileceğine dikkat çeken Uzman Doktor Sönmez, Bu durum büyük oranda sigara kullanan kadınlarda ortaya çıktığını vurguladı. Sönmez şunları söyledi: Bu grupta enfeksiyon zemininde meme kanseri araştırması yapılmalıdır. Enfeksiyon tedavi edildikten sonra 3-4 hafta sonra ultrason ile kontrol edilmelidir. Eğer abse oluşumu gelişiyorsa cerrahi olarak açılarak abse boşaltılmalıdır. Antibiyotik ve antienflamatuvar ilaçlar ile tedavi edilir. Bazı durumlarda enfeksiyon zemininde meme kanseri bulunabilir; bu nedenle enfeksiyon tedavi edildikten 3-4 hafta sonra tekrar ultrason ile kontrol etmek gerekir. Meme başında içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu, meme başı ve derisinde değişiklikler (soyulma, kabuklanma)portakal kabuğu görüntüsü, meme cildinde yara veya kızarıklık, memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik (kızarıklık vs.) bir haftadan uzun süre ele gelen sertlik veya kitle (meme veya koltuk altında) meme başında veya derisinde çekilme, çökme memede şekil bozukluğu, portakal kabuğu görüntüsüdür” dedi.

Erken Teşhis En Ucuz, En Basit, En Güvenilir Yöntemdir”

Meme kanserinde erken teşhisin çok önemli olduğunu ve erken teşhisin kişinin hayatını kurtardığını dile getiren Sönmez: “Meme başında akıntı (kanlı veya bulanık) memede fark edilen her değişiklik, şişlik veya kitle kanser olmayabilir. Her ay doğru olarak uygulanan meme muayenesi erken dönemde meme kanserinin saptanması için En ucuz, basit, güvenilir ve etkili bir yöntemdir. Meme kanserinde erken tanı memenizi ve hayatınızı kurtarır” ifadelerini kullanarak, Salı günü Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´nda vereceği seminere tüm kadınları davet etti. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7303
EURO
6.3378
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar