ATATÜRK ÖLÜMÜNÜN 78. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ölümünün 78. yıldönümü nedeniyle tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de düzenlenen anma programlarıyla “10 Kasım Atatürk´ü Anma Günü ve Atatürk Haftası” etkinlikleri yapıldı.
Tarih: 11.11.2016 06:38:56/ 317okunma / 0yorum

 

 

 

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ölümünün 78. yıldönümü nedeniyle anma programı düzenlendi. Gerçekleşen anma programı ilk olarak Muş Valiliği Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başladı. Çelenk töreninin ardından Atatürk´ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05´de siren sesiyle bayraklar yarıya indirildi ve Atatürk ile istiklal kahramanlarının anısına saygı duruşunda bulunulup, akabinde İstiklal Marşı okundu. Buradaki programın ardından anma etkinliklerin adresi Muş Öğretmenevi oldu. Atatürk´ü anma programı, Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´nda Muş İMKB Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu programla devam etti. Öğretmenevi´nde yapılan anma programına; Vali Seddar Yavuz, Belediye Başkanı Feyat Asya, AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, Muş İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, askeri erkân, kamu kurumu müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. Anma etkinlikleri salondakilerin saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. Anma programı daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayla sürdü. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Muş İMKB Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Süleyman Uğurlular tarafından yapıldı. 10 Kasım´ın bir yas, bir matem günü olmadığını, aksine 10 Kasım; Atatürk´ü fikirleriyle idealleriyle anma ve bıraktığı eseri ebediyete kadar yaşatma kararlılığını dile getirmek olduğunu ifade eden Uğurlular, Atatürk´ün aramızdan ayrılışının 78. yıldönümünde kendisini anmak ve onun mirasına olan minnettarlığını ifade etmek için toplandıklarını söyledi. Uğurlular, konuşmasında şunları aktardı: “Bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk´ün aramızdan ayrılışının 78. yıldönümünde kendisini anmak ve onun mirasına olan minnettarlığımızı ifade etmek için burada toplanmış bulunmaktayız. Doğadaki tüm canlılar gibi insanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Fakat öyle insanlar vardır ki yaşamları boyunca bıraktıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonra da varlıklarını sürdürürler. İşte Mustafa Kemal Atatürk yaptıklarıyla bu insanların en başında yer alan kişilerdendir. Bugün 10 Kasım bir yas bir matem günü değildir. Aksine, bugün Atatürk´ü fikirleriyle idealleriyle anma ve bıraktığı eseri ebediyete kadar yaşatma kararlılığını dile getirmek, emaneti ne kadar doğru sahiplendiğimizi anlamak ve bu hedefe yönelik kat ettiğimiz mesafeyi görmek için bir vesiledir. Cumhuriyetimizin elde ettiği muazzam başarılar, Atatürk´ün bıraktığı eserin büyüklüğünü ortaya koymaktadır” dedi.

“Atatürk Herkesin Sevgisini ve Saygısını Kazanmış Bir Liderdir”

Atatürk´ün sadece milletimizin değil, bütün insanlığın sevgisini ve saygısını kazanmış bir lider olduğunu dile getiren Uğurlular: “Atatürk, Türk milletinin refahı ve mutluluğu için sürekli yeniyi ve mükemmeli arayan çağın ruhunu ortaya koyan, İnsani değerlere ve özgürlüğe olan bağlılığıyla dönemin diğer liderlerinden ayrılmaktadır. Cumhuriyet´in kuruluşuyla belirlenen ideallere ulaşma bağlamında bizlerin temel hedefi; durmadan, yorulmadan ülkemizin Atatürk´ün öngördüğü muasır medeniyetler seviyesini geçmesini sağlamak için çalışmak, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır. Bu hedefe ulaşmak için Türk´ü Kürt´ü Çerkez´i Laz´ı kendini bu vatanın bir parçası gören herkesin birlik ve beraberlik içinde yürümesi vazgeçilmez bir ülkü olmalıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu, milletimizin unutulmaz lideri, büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü, O´nun şahsında dava ve silah arkadaşlarını, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını sevgi, saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz” diye belirtti.

“Türk Milletli Tarih Boyunca Büyük Liderler Yetiştirdi”

10 Kasım Atatürk´ü anma programında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz ise, Türk milletinin tarih boyunca büyük liderler yetiştirdiğini ifade ederek, büyük liderler sayesinde adımızın altın harflerle yazıldığını söyledi. Vali Yavuz, konuşmasına şöyle devam etti:

“20´inci yüzyılın ilk çeyreğinde ulusal ve uluslararası alanda büyük değişimlere neden olan Mustafa Kemal Atatürk´ü sonsuzluğa uğurlayışımızın üzerinden 78 yıl geçti. O bir devlet adamı olduğu kadar bir halk adamı, halk adamı olduğu kadar da askeri bir deha idi. “Düşmanınız kimlerdir” diye soranlara, “Biz kimsenin düşmanı değiliz; yalnız insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız” demişti. Bugün 10 Kasım; 10 Kasımların, sadece matem günü olmadığını, Atatürk´ün bize bıraktığı eserlerin zenginleştirilmesine ve yeni nesillere daha iyi anlatılmasına vesile olması en büyük arzumuzdur. 10 Kasımların Atatürk´ün hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi çok büyüktür. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ebediyete irtihalinin 78. Yılında,“Büyük Türkiye” yolunda hızla ilerleyen ülkemiz, demokratik hak ve özgürlükler alanında büyük mesafeler kat ederek güçlü ekonomisi ve istikrarlı büyümesi ile dünyanın en saygın ülkeleri arasında yer almıştır. Cumhuriyetimizin 100. yılını milat kabul eden Stratejik 2023 Vizyonuyla dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer almak için azim ve kararlılıkla hedefe ilerlemekteyiz.  2023 Vizyonunu gerçekleştirecek olan sizlersiniz. Türkiye Cumhuriyeti sizlerin omuzlarında yükselecektir.  Bu duygu ve düşüncelerle, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ü sonsuzluğa uğurlayışımızın 78´inci yılında, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum” diye kaydetti.

“Hiç Kimse Bu Ülkeye Zarar Vermeyecek”

Konuşmasının devamında “Herkes şunu aklına iyi koysun ki, yedi düvelde bir araya gelse bu ülkeye zarar veremeyecek” diyen Yavuz:"Sadece hakimiyet kurmadık, biz hakkı ve adaleti kurduk. Bugün de yapmaya çalıştığımız aslında tam da budur. Adı konmamış dünya savaşı kapımızda. Türkiye Cumhuriyeti Devleti terörle terbiye edilmek isteniyor. Ama şunu herkes iyi bilsin ki, bu milleti terbiye etmek mümkün değil. Ne dün terbiye edebildiler ne de bugün edebilecekler. İster PKK, ister FETÖ, ister DHKP-C. adı ne olursa olsun bütün terör örgütlerinin ana kumanda masasında oturanlar aynı güçlerdir. Biz bugünleri 100 yıl önce de biliyorduk, bugün de kimlerin olduğunu biliyoruz. Hangi hainlerle işbirliği yaparsanız yapın biz dimdik ayaktayız. Çünkü biz güçlü olanın değil, haklı olanın kazanacağına inanan ve şahadete, gül bahçesine koşarcasına giden bir neslin evlatlarıyız. Bizi farklı kılan işte bu imanımızdır” dedi.

Yavuz´un konuşmasından sonra Muş Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından derlenen Atatürk´ün sevdiği türkülerin söylenmesi ve 10 Kasım Atatürk´ü Anma Günü ve Atatürk Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencilerin yapmış olduğu resim sergisiyle anma töreni son buldu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7570
EURO
6.3330
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar