“ALPARSLAN-2 BARAJI´NI BİTİRECEĞİZ”
Bazı tesislerin açılış ve temel atma törenleri için Muş´a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Dönemi´nde Muş´un şaha kalktığını söyledi.
Tarih: 23.9.2016 07:38:20/ 1389okunma / 0yorum

 

 

Dün Havayolları ile Muş´a gelen ve karayolları ile bitles´e geçenOrman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, birtakım açılış ve temel atma törenlerine katıldı. Daha sonra bazı açılış ve temel atma törenleri için ilimize gelen Bakan Eroğlu, 11 yeni yatırım müjdesi verdi. Bakan Eroğlu, Muş Valilik ziyaretinde ilimizde yapılan yatırımlar ve yeni müjdeler hakkında basın açıklaması yaptı.  Muş Valiliği Toplantı Salonu´nda yapılan toplantıya; Bakan Eroğlu´nun yanı sıra, Vali Seddar Yavuz, AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Belediye Başkanı Feyat Asya, AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün ile diğer parti temsilcileri katıldı. AK Parti iktidarından önce Muş ilinin kıyıda köşede kalmış unutulmuş bir il olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, daha önce Muş´a bir yılda yapılan yatırımlarıın 400-500 bin TL gibi komik rakamlar olduğunu belirtti. Bakan Eroğlu,  AK Parti dönemi öncesinde Muş´ta hiç bir yatırımın olmadığını ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Başbakan iken Muş´a çok önem verdiğini ve Muş´ta şu ana kadar 14 yılda 7 milyar liralık bir yatırımın yapıldığını ifade etti. Bakan Eroğlu, kentimize yapılan yatırımlarla ilgili olarak şunları söyledi: “AK Parti iktidarından önce Muş kıyıda köşede kalmış unutulmuş bir ildi, Muş´ta hiç bir yatırım yoktu. Ama Cumhurbaşkanımız Başbakan iken, Muş´a çok önem verdi ve Muş´ta şu ana kadar 14 yılda 7 milyar liralık bir yatırım yapıldı. Daha önce bir yılda yapılan yatırıma baktığınız zaman yaklaşık belki 400-500 bin TL gibi komik rakamlardı. Allah´a şükür burada en çok yatırım yapan bakanlıklar arasında biz, Muş´ta 1,2 milyar TL ile birinciyiz şu anda. Arkasından 1 milyar TL ile Ulaştırma Bakanlığı geliyor, Milli Eğitim Bakanlığı 630 milyon TL, Sağlık Bakanlığı 210 milyon TL, Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı 172 milyon TL, TOKİ 258 milyon, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 223 milyon TL, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 842 milyon TL gibi bunlar devam ediyor. KÖYDES ve BELDES kapsamında da gelmiş ayrıca üniversiteye de 155 milyon TL yatırım yapılmış. Bu gerçekten çok önemli, netice olarak şunu ifade ediyor, Muş bizim dönemimizde şaha kalktı, hastaneler, üniversite, barajlar, Karasu Nehri´nin ıslahı dahi bile bir destandır. 100 yıllık bir hayaldir. Osmanlıdan beri düşünmüşler kimse yapamamış ama biz yaptık.”

“6 Tane Otomatik Meteoroloji Ölçüm İstasyonu Kurduk”

Muş ilinde şu ana kadar 23 derenin ıslahını yaptıklarını belirten Eroğlu, 72 bin 230 dekar alanı sulamaya açtıklarını ifade etti. Alparslan-1 barajı´nın bittiğini belirten Bakan Eroğlu yakında Alparslan-2 barajı´nı da bitireceklerini ifade etti. Murat Nehri rehabilitasyon projesinin çok önemli olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, Muş, Bingöl ve Elazığ´ı ilgilendiren çok büyük bir proje olduğunu söyledi. Bakan Eroğlu, konuşmasında şunları ifade etti: “Şimdi biz Muş şehir merkezindeki dereleri ıslah ediyoruz, Hasköy´ün deresini ıslah edeceğiz. Muhteşem bir dere haline getireceğiz. Şu ana kadar 23 dere ıslahı yapmışız, 72 bin 230 dekar alanı sulamaya açmışız, 6 tane otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu, havaalanındaki uçuşlar için havaalanı otomatik ölçüm merkezi kurmuşuz, bunlar gerçekten çok önemli. Muş içme suyu depolarının bağlantılarını yaptık. Alparslan-1 Barajı´nı bitirdik, inşallah yakın zamanda Alparslan-2 Barajı´nı da bitireceğiz. Bulanık´ta Karahasan Barajı´nın projelerini hazırlamaya başladık. Ayrıca Mollakent Göleti yapacağız. Muş´un sulamasını bitirdik. Bunun 3´üncü kısım sulamasını yapacağız, çok sayıda göletlerimiz var. 23 dere ıslahı dışındaki yeni inşa halindeki derelerimiz var, 5 tane daha dere ıslahı yapıyoruz. Buraya orman teşkilatı büyük destek veriyor. Bilhassa Murat Nehri rehabilitasyon projesi dediğimiz kırsal kalkınma projesi çok önemli, Muş, Bingöl ve Elazığ´ı ilgilendiren çok büyük bir projedir. Özelikle 112 milyon TL harcayacağız sırf bu havzadaki vatandaşın kırsal kalkınması içindir” diye kaydetti.

“Muş İlinde Hava Tahminlerinin Elle Yapılıyordu”

AK Parti döneminde otomatik meteoroloji ölçüm istasyonlarının yapıldığını söyleyen Eroğlu Daha önceleri Muş ilinde hava tahminlerinin elle yapıldığını ifade etti: “Hava tahminleri Muş´ta daha önce elle yapılıyordu şimdi bizim dönemimizde otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kuruldu. Şu anda havaalanı dahil 7 tane var, 3 tane daha kurulacak toplam 10 tane otomatik meteorolojik ölçüm merkezi olacak.” Sağlık Bakanlığının yaptıkları belli 300 yataklı Muş Devlet Hastanesi, Bulanık Devlet Hastanesi 100 yataklı, Korkut İlçe Hastanesi 20 yataklı, Malazgirt Devlet Hastanesi, Merkez Devlet Hastanesine bağlı Ağız ve diş sağlığı hastanesi gibi şeyler çok büyük hizmetlerdir.

“24 Tanede Ambulans Bulunuyor”

2003 yılında Muş´ta bir ambulans olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, bu sayının şimdi ki yıllarda tam teşekküllü 11 tane 112 acil istasyonu ve 24 ambulansın hizmet verdiğini belirtti. Eroğlu konuşmasına şunları ifade etti: “2003 yılında geldiğimizde burada bir tane ambulans vardı. Onunda akaryakıtı yoktu, şimdi tam teşekkürlü 11 tane 112 acil İstasyon sayısı, 24 tanede Ambulans bulunuyor.”

72 Milyon Tl Yatırım Hayırlı Olsun”

“Bunun dışında merkezde Çarçayı ıslahı, Korkut ilçe merkezindeki dere ıslahı, yine Korkut´ta Karakale´de temeller atacağız. 4 tane temel atma törenimiz olacak ve açılışını yapacağımız tesisler var. DSİ içinde 3 tane, Yaygın Beldesi´nde içme suyu deposu yapım işi, merkez Yoncalıöz Köyü taşkın koruma tesisi, merkez Arak Çayı Muş merkez Kızılağaç Beldesi ve Muş Korkut Yedipınar Köyü dereleri istifli taş tahkimatını bitirdik bugün bunların açılışını yapacağız” ifadelerini kullanan Bakan Eroğlu, şunları vurguladı: “8 tane tesisin temelini atıp açılışını yapacağız. 72 milyon TL yani eski parayla 72 trilyonluk bir yatırım hayırlı olmasını diliyorum. Burada özellikle Karasu büyük problemdi. Muş Ovası sular altında kalırdı, menderesler oluşmuştu. DSİ Genel Müdürlüğü olduktan sonra hemen bununla ilgili projeler başlattık. Zor bir projeydi. Dolayısıyla kısım kısım ayırdık. Bugün inşallah Karasu yatağının üçüncü kısmının temelini atacağız, bu gerçekten çok önemli bir şey. Bunun dışında merkezde Çarçayı ıslahı, Korkut ilçe merkezindeki dere ıslahı, yine Korkut´ta Karakale´de temeller atacağız. 4 tane temel atma törenimiz olacak ve açılışını yapacağımız tesisler var. DSİ içinde 3 tane, Yaygın Beldesi´nde içme suyu deposu yapım işi, merkez Yoncalıöz Köyü taşkın koruma tesisi, merkez Arak Çayı Muş merkez Kızılağaç Beldesi ve Muş Korkut Yedipınar Köyü dereleri istifli taş tahkimatını bitirdik bugün bunların açılışını yapacağız. Ancak Muş´ta geçici hayvan barınağı içinde destek verdik belediyemize onun açılışını yapacağız. Böylece 8 tane tesisin temel atma açılışını yapacağız. Bunlardan bir tanesi içme suyu tesisi, 6 tane dere ıslahı, 1 tanesi de doğa koruma milli parklar tesisi. Toplam yatırım bedeli 72 milyon TL. Hayırlı uğurlu olmasını gönülden diliyorum.” 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ALPARSLAN BARAJI BİTİRECEĞİZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7665
EURO
6.3586
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar