ALMANYA´DAN GELDİ MUŞ´TAKİ ÇOCUKLARA YARDIM YAPTI
Uzun zamandan beri Almanya´da ikamet eden Vartolu Naciye Deng isimli hayırsever, her yıl bu mevsimde memleketi Muş´a gelerek, köy okullarında okuyan öğrencilere giyim ve kırtasiye yardımında bulunuyor.
Tarih: 12.1.2017 07:22:44/ 287okunma / 0yorum

Almanya´dan gelerek, özellikle Muş´taki köy okullarında okuyan çocuklara giyim yardımında bulunan Varto nüfusuna kayıtlı Naciye Deng isimli hayırsever, her yıl yaptığı yardımlarını bu yıl da yaptı. Deng, bu yıl yaptığı giyim yardımı ile birçok köy okullarında okuyan öğrencilerin yüreklerini ısıttı. Birçok köy okulunda okuyan çocuklar için kışlık giyim yardımında bulunan Deng, Almanya´da her yıl, yıllık bir bütçesini doğu bölgesindeki çocuklara ayırdığını söyledi. Almanya da özel bir turizm şirketinde rehberlik yaptığını ve son 5 yıldır Doğu Bölgesindeki illeri gezerek, bu ilerdeki köy okullarında okuyan öğrencilere kışlık giyim ve kırtasiye yardımında bulunduğunu ifade eden hayırsever Deng, bu kez de çocukluk ve gençlik yıllarının geçtiği Varto İlçesi ve köylerinde okuyan öğrencilere giyim yardımında bulunduğunu kaydetti. Deng, yaptığı yardımlarla ilgili olarak şunları söyledi: “Çocukluğumda yaşadığım sıkıntıları başka çocuklar yaşamasın diye 5 yıldır her yıl kazandığım paranın bir kısmını bölgedeki çocuklara ayırıyorum. Hiçbir şekilde çocuklara ayırdığım paralara karışmam ta ki Türkiye´ye gelene kadar. Biriktirdiğim paralarla bölgede yaşayan çocuklara kışlık giyim alıyorum ve onlara dağıtıyorum. Yardımlarım sadece Varto bölgesiyle sınırlı değil, Ağrı ve Doğubeyazit bölgesindeki ilkokul çocuklarına da destekte bulunuyorum” dedi.

“Köy Çocukları Zor Şartlar Altında Okula Gidiyorlar”

Çocukluğunu yaşadığı Varto ve köylerinde okuyan minikleri unutmadığını kaydeden Deng,  köy çocuklarının çok zor şartlarda okula gittiğini söyledi.  Yetim çocuklara öncelik tanıdığını ifade eden Deng, şunları dile getirdi: “Çocukluğumu yaşadığım Varto da çok zor şartlarda okudum. 13 yaşında ailemle birlikte Almanya´ya yerleştik. Çocukluğumda yaşadığım sıkıntıları başka çocuklar yaşamasın diye her ay maaşımdan bir bütçeyi bu bölgede okuyan ilkokul çocuklarına ayırıyorum. Özellikle yetim çocuklara öncelik tanıyorum. Varto´da vakıftan aldığım ihtiyaç sahibi çocukların listesinde yetim çocuklara öncelik tanıyorum, daha sonra ise köy okullarında okuyan ihtiyaç sahibi çocukları okul idaresinin verdiği liste doğrultusunda gidermeye çalışıyorum” diye konuştu.

“Elimden Geldiğince Destekte Bulunmaya Çalışıyorum”

Köy okulunda okuyan öğrencilere elinden geldiğince destekte bulunmaya çalıştığını belirten Deng, yatılı okullarda eğitim gören öğrencilere devletin yardımda bulunduğunu ancak, köy okullarında eğitim gören öğrencilerin bu kadar şanslı olmadığını ifade ederek, şunları söyledi: “Köy okullarında okuyan öğrencilerimize kimseden destek gelmiyor. Yatılı okulda okuyan öğrencilere devlet gereken desteği veriyor. Bende bu sebeple köy okulunda okuyan öğrencilere elimden geldiğince destekte bulunmaya çalışıyorum. Köy okulunda okuyan öğrencilerinde maddi durumları düşük olan öğrencilere öncelik tanıyorum. Özellikle okullara gitmeden önce, okul idaresinden ihtiyaç sahiplerini çocukları belirlemelerini istiyorum. Verilen liste doğrultusunda ihtiyaç sahibi çocukların kışın üşümemesi için montlarını veriyorum” ifadesini kullandı.

“En Büyük Mutluluğun Çocukları Sevindirmek”

Köylerde maddi durumu iyi olan öğrencilere ise gönülleri kalmasın diye kırtasiye ve oyuncak verdiğini dile getiren Deng, en büyük mutluluğu ise, çocukları zengin fakir ayırt etmeden onları sevindirmek olduğunu vurguladı. Öğrencilere yönelik yaptığı giyim yardımında öğrencileri kendi ellerliyle giydirdiğini ve bundan büyük bir haz aldığını söyleyen Deng: “Bu köyümüzde 28 çocuğumuza mont desteğinde bulunduk. Köyde iki farklı okul var ve okul mevcudu kalabalık olduğundan bizde ihtiyaç sahiplerini tespit edip ihtiyaç sahibi çocuklarımızın kışlık ihtiyacı olan montlarını giydirdik. Gönül ister ki bütün çocuklara verelim ama maddi durumu iyi olan çocuklarımızın giyim sıkıntısı olmadığı için bizde ihtiyaç sahiplerinin bu soğuklarda üşümemesi için elimizden geldikçe destekte bulunmaya çalıştık. Çocuklarımız bu kışta üşümeden okula gidip gelsinler, onlar üşümesin” diye belirtti.

 

Köy okullarında eğitim gören minik yürekler ise, kendilerine yapılan bu giyim yardımından ötürü hayırsever Naciye Deng´e teşekkür ederek, hatıra fotoğrafı çektirdiler. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ALMANYA GELDİ TAKİ ÇOCUKLARA YARDIM YAPTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7303
EURO
6.3378
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar