ADEM´DE ELDE MAKİNE NAKIŞ KURSUNA YOĞUN İLGİ
Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü´nün, Muş Valiliği Aile Destek Merkezi (ADEM)´nde açmış olduğu elde makine nakış kursuna katılan kursiyerler, kendilerine ve kız çocuklarına çeyiz ürünlerini hazırlıyorlar.
Tarih: 12.1.2017 07:26:12/ 256okunma / 0yorum

Aile Destek Merkezi (ADEM)´nde, Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü´nün desteği ile açılan kurslar tüm hızıyla devam ederken, merkezde açılan elde makine nakış kursuna ise yoğun bir ilgi var. Kursa katılan kadın ve kızlar burada kendilerine çeyiz ürünlerini yapmayı öğreniyorlar. Kursla ilgili bir değerlendirmede bulunan Kurs eğitmeni Arzu Yenilmez,iki yıldır ADEM´de kurs eğitmeni olarak çalıştığını kaydetti. Bu yıl ADEM´de açtığı elde makine nakış kursuna 15 kursiyerin katıldığını ve gün geçtikçe kursa ilginin artığını söyledi. Kursa katılan kursiyerlerin burada aldıkları teknik eğitimler sonrasında sertifikalarını alarak herhangi bir köyde, bir okulda, bir mahallede usta öğretici olarak eğitim verebileceklerini belirten Yenilmez, ayrıca kursiyerlerin kursa katıldıkları için aile ekonomilerine de katkı sağladığını ifade etti. Kursa katılan kursiyerlerin burada hem sosyalleştiklerini hem de meslek sahibi oldukları dile getiren Yenilmez, evde oturan hanımlara da bir çağrıda bulunarak, evde televizyon izlemektense merkeze gelip burada açılan kurslara yazılabileceklerini söyledi. Yenilmez, kursla ilgili olarak şunları dile getirdi:  “Anadolu Muş Kız Meslek Lisesi mezunuyum. Elde Makine Nakışları Bölümünü bitirdim. 5-6 yıldır bu mesleğe başladım. Daha önce okulu bitirmeme rağmen evdeydim, çalışmıyordum. 2 yıldır ADEM´de çalışıyorum. 14- 15 tane öğrenci kapasitem var benim bu yıl. Daha çok çeyiz amaçlı öğrenciler bana gelmekteler. Arkadaşlar buraya geldikten sonra teknikleri öğrendikten sonra sertifikalarını da aldıktan sonra herhangi bir köyde, bir okulda, bir mahallede usta öğretici olarak eğitim verebiliyorlar. Mahalledeki bayanlara eğitim verip aile bütçelerinde destek oluyor. Aile ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. Öğrendikleri işlerle bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Burada özellikle arkadaş ediniyorlar, sosyalleşiyorlar, kızlarımız çeyizlerine katkıda bulunuyorlar. Hanımlarımızda evde oturup televizyon izlemektense buraya gelip üretimde bulunuyorlar. Bu yaptıkları ürünleri satıp aile bütçelerine destek okluyorlar” dedi.

“İleriye Dönük Hedeflerim Var”

ADEM´de açılan elde makine nakış kursuna katılan kursiyerlerden Rabia Ural ise, kursu bitirdikten sonra ileriye dönük hedeflerinin olduğunu söyledi. Kurs sonunda alacağı sertifika ile ADEM´de veya başka kurumda kurs eğitmeni olarak çalışmayı düşündüğünü belirten Ural, kursa gelmeden önce eline iğneyi bile alamazken kursa geldikten sonra kursta aldığı eğitim sayesinde çok güzel ürünler yaptığını kaydetti. Kursun kendisine pozitif bir katkı sağladığını ifade eden Ural, şunları söyledi: “Aile Destek Merkezi´nde açılan elde makine nakış kursuna geliyorum. Bu sene başladım kursa. Çeyiz açısından bize çok katkıları oldu. Kursta havlu yapmayı öğrendik. Daha önce iğneyi bile elime alamazken, şuan burada çok güzel ürünler yapıyorum. Burada ileriye dönük hedeflerim var. Şuanda lise okuyorum. Liseyi bitirdikten sonra sertifikamı aldıktan sonra eğitici olarak çalışmayı düşünüyorum. Bu kursun bana pozitif etkileri oldu. Televizyon izlemiyorum eskisi gibi, el nakışlarıyla evde uğraşıyorum” ifadelerine yer verdi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ADEM ELDE MAKİNE NAKIŞ KURSUNA YOĞUN İLGİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.6919
EURO
6.2979
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar