50 BİN ADET CEVİZ FİDANI YETİŞTİRİLİYOR
Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü ile Muş Orman İşletme Müdürlüğü, Muş merkeze bağlı Yaygın Beldesi´nde, 50 bin adet tüplü ceviz fidanı yetiştirme çalışmaları başlattı.
Tarih: 15.11.2016 06:25:19/ 186okunma / 0yorum

 

 

 

 

 

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Muş Orman İşletme Müdürlüğü tarafından imzalanan protokol kapsamında, Orman İşletme Şefliği´ne bağlı Yaygın Beldesi Toplu Koruma Merkezi´nde 50 bin adet tüplü ceviz fidanı yetiştirme çalışmaları başlatıldı. Çalışmaları yerinde inceleyen Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Emin Taylan ve Muş Orman İşletme Müdürü Erkan Davran, iki kurumun da geniş kapsamlı bir çalışma başlattıklarını belirttiler. İmzalanan protokol kapsamında bölgede yetiştirilecek olan ceviz fidelerinin, 2017 yılında ağaçlandırma sahalarında yöre halkına dağıtımı gerçekleştirileceği kaydedildi. İş-Kur kapsamında işe alınan işçiler tarafından hazırlanan ceviz fidelerinin, 2017 yılının bahar aylarında ekimlerini yapacaklarını ifade eden İş-Kur İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, gayelerinin hem bölgede istihdamı sağlamak hem de gelir getirici çalışmaları devam ettirmek olduğunu belirtti. Taylan, çalışmalarla ilgili şunları söyledi: “Muş İş-Kur Müdürlüğü olarak kurumumuzun kuruluşundan bu yana, Türkiye´de ve memleketimizin hizmet vermek için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Hamdolsun bunun semeresini de alıyoruz. Bu aldığımız neticeler bizi daha çok gururlandırıyor. Şuan içinde bulunduğumuz bölge Orman İşletme Şefliği´nin çalışma alanı. Biz bu yıl 16 Mayıs 2016 tarihinde başlayıp, 16 Kasım 2016 tarihinde bitirmek üzere Orman İşleteme Şefliği ile bir protokol imzaladık. 200 tane personelle başladık. Şuan 192 personel ile devam ettiriyoruz. Gördük ki dağlarımızda hem güzel ekimler olmuş, hem de ağaçların korunması ve yeni ağaçların ekilmesi çalışması var. Burada da gördüğünüz gibi 50 bin tane ceviz fidesinin dikilmesi için çalışma yapılmaktadır”         ifadelerini kullandı.

“Muş Cevizi Meşhur Olacak”

Nasıl ki Adilcevaz cevizi meşhursa bundan sonra da Muş´unda cevizi çok meşhur olacağını dile getiren Taylan: “Bu 50 bin tane ceviz fidesi ile hem bölgemize hem ilimize hem de ülkemize büyük bir katkı sağlayacak. İstihdam olanakları oluşmuş olacak bunun için toplamda 2 milyon 488 bin 342 TL para harcadık. Burada çalışan işçilerimizin bin 30 lira maaşları hem de sigortalarının bedeli olarak İş-Kur tarafından verilmiştir. Bundan sonrada bu tür çalışmalarımız devam edecektir. İşverenlere yönelik iş başı eğitim programımız vardır. Meslek sahibi olmayanlara meslek kurslarımız vardır. İş yeri kurmak isteyenlere yönelik girişimcilik kurslarımız vardır. Yani biz bu yılın toplamında 70 milyonluk bir bütçeye sahiptik. Tamamını Muş için harcadık. Bundan sonrada harcamaya devam edeceğiz. Sonuç aldığımız işler bizim için mutluluktur” dedi.

“Amacımız 50 Bin Adet Fidan Üretimini Gerçekleştirmek”

Çalışmaları yerinde inceleyen Muş Orman İşletme Müdürü Erkan Davran da, amaçlarının 50 bin adet ceviz fidanı üretimini gerçekleştirmek olduğunu ifade etti. Ceviz fidelerinin bir kısmının Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Merkezinde ve bir kısmının da bölge halkına dağıtılacağını vurgulayan Davran:  “2016 yılı içerisinde Muş Orman İşletme Müdürlüğünce İş Kur ile yaptığımız protokol kapsamında 200 işçi teminimizi sağladık. Bu işçileri çalıştırdığımız noktalardan biri de Muş Orman İşletme Müdürlüğüne ait Fidanlık Şefliği Yaygın Toplu Koruma Merkezimizde bulunan fidanlık alanıdır. Bu yıl çalışmaların başında amacımız 50 bin adet fidan üretimini gerçekleştirmek, fidan üretimlerinin başında ise ceviz yer alacak tatbiki. Bunlar halkın geçim kaynaklarının daha iyi iyileştirilmesi, vatandaşın tarlasına, bahçesine bu fidanları ekmektir. Gerçekleştirilen bu projenin asıl amaçlarından biri de vatandaşa iş kaynağı oluşturmaktır. Bunun yanında ayrıca Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi´nde bu fideleri kullanacağız. Normal kendi programlarımızda bu fidanları değerlendireceğiz” diye kaydetti.

“Bin 350 Hektar Alanda Toprak İşletmesi Çalışmasını Yaptık”

Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında bu yıl bin 350 hektar alanda toprak işletmesi yaptıklarını vurgulayan Davran: “Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi işin birinci ayağı bu kapsamda bu yıl içerisinde bin 350 hektar alanda şuanda toprak işletmesi çalışmasını yaptık. Fidan dikimlerine başlamış durumdayız, toplamda bu yıl dikeceğimiz fidanlar 1,5 milyon olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. İşçiler ise, türküler eşliğinde çalışmalarına devam ettiler.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ADET CEVİZ FİDANI YETİŞTİRİLİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3611
EURO
6.0997
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar