450 ÜNİTE KAN BAĞIŞI TOPLADI
Türk Kızılay Muş Şubesi Kan Bağışı Merkezi, Valilik önünde kurduğu standa kan bağışı almaya devam ediyor. Ağustos ayı kan bağış hedefini 700 ünite olarak belirleyen Türk Kızılay Muş Şubesi Kan Bağışı Merkezi şimdiye kadar 450´ye yakın kan ünitesi topladı.
Tarih: 24.8.2016 07:16:59/ 255okunma / 0yorum

 

 

 

Merkez vilayet önünde kurulan kan bağışı aracıyla kan bağışı toplamaya başlayanTürk Kızılay Muş Şubesi Kan Bağışı Merkezi ekipleri, Ağustos ayı sonuna kadar kan bağışı toplamaya devam edecek. Kan almadan önce kan değerlerinin ölçüp ondan sonra kan alan Kızılay 18 yaşını doldurmuş, 65 yaşından henüz gün almamış, ağırlığı en az 50 kilo olan, kendisini sağlıklı hisseden kan bağışı alabiliyor. Türk Kızılay Muş Şubesi Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Kenan Şeker, bölgede meydana gelen çatışma olaylarından ötürü kan bağışının azaldığını ifade etti. Ağustos ayının sonuna kadar 700 ünite kan toplamayı amaçladıklarını ifade eden Dr. Şeker, son bir haftada 450´ye yakın ünite kan topladıklarını belirtti. Günlük 35-40 ünite kan topladıklarını ifade eden Şeker, genel olarak Türkiye´de Kızılay olarak hedeflerinin %100 ulaşmak olduğunu aktardı. Kan bağışı konusunda Muşluları duyarlı olamaya davet ediyorum diyen, Dr. Şeker, Kızılay Kan Merkezi´nin çalışmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Muş Kızılay kan alma şubesi olarak hedefimiz ağustos ayında 700 ünite kan almak. Şuana kadar 450 ünite civarında kan aldık. Ay sonuna kadar otobüs ekiplerimiz çalışmalarına devam edecek. Bu ayın 24´üne kadar ekiplerimiz Muş merkezde çalışmalarına devam edecek. Bu ayın 25 ve 27´sinde ise Bulanık merkezde olacağız. Önümüzdeki haftada Varto´da kan toplama faaliyetlerimiz olacak. Genel olarak Türkiye´de Kızılay olarak kan toplama hedeflerimiz %100´e ulaşmak.  Ama Muş´ta bu hedeflerimizde düşüş var. Bu konuda diğer illerin biraz gerisindeyiz. Bunun bir sürü sebepleri var; ama bizim açımızdan değerlendirirken sebeplerden en büyüğü bölgede oluşan çatışma nedenleridir. Bütün Muşlu hemşerilerimize kan bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

“Kendisini Sağlıklı Hisseden Kan Bağışı Yapabiliyor”

Dr. Şeker, “18 yaşını doldurmuş, 65 yaşından henüz gün almamış, ağırlığı en az 50 kilo olan, kendisini sağlıklı hisseden kan bağışı yapabiliyorlar” dedi. Şeker,  şunları ifade etti: “Öncelikle hatırlatmak isterim ki bizim için önemli olan kan bağışçının sağlığıdır. Dikkat ettiğimiz hususlardan bir tanesi budur. İkinci dikkat ettiğimiz hususlardan biri ise, kan vereceğimiz kişinin sağlığıdır. Kan almadan önce biz kan değerlerinizi ölçüp ondan sonra kan alırız. 18 yaşını doldurmuş, 65 yaşından henüz gün almamış, ağırlığı en az 50 kilo olan, kendisini sağlıklı hisseden kan bağışı yapabiliyorlar. Burada kan bağışı sorgulama formumuzda 41 sorumuz var. O soruları cevaplandırıyoruz. Kan bağışını engelleyen ya da hiçbir engeli olmayan durumları değerlendiriyoruz. Tansiyon ölçümü, ateş ölçümü yapılıyor. Nabza bakıyoruz. Ayrıca hemoglobin seviyesini, kandaki demir oranını ölçüyoruz. Bu kriterlere göre karar veriyoruz. Açlık, aşırı yorgunluk olmamalı. Uykusuzluk olmamalı. Bu kriterlere göre bağışçımızdan kan alıyoruz. Vatandaşlarımızın hiç çekinmeden herhangi bir kan bağış noktalarına başvurup kan ihtiyacını karşılamak noktasında kendilerine katkıda bulunabilirler.”

“Tüm Muşlular Kan Bağışı Yapsın”

Yılda iki kez kan bağışında bulunduğunu belirten, Orhan Köybaşı ise, herkesin kan bağışında bulunmasını istedi. Kan vermenin sağlık açısından da iyi olduğu için zaman zaman kan bağışında bulunduğunu belirten Köybaşı şunları aktardı: “Bu yıl içerisinde ikinci kez kan bağışında bulunuyorum.  Burada Kızılay ekibinin kan bağışı otobüsünü kurduğunu görünce kan bağışında bulunmak istedim. Kan vermenin sağlık açısından da iyi olduğunu bildiğim için zaman zaman kan bağışında bulunuyorum. Tüm Muşluları kan bağışında bulunmaları konusunda çağrıda bulunuyorum.” 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÜNİTE BAĞIŞI TOPLADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.6919
EURO
6.2979
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar