22 ADET DERENİN ISLAHI TAMAMLANDI
“Muş´ta taşkın riskini azaltıyoruz” diyen Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, ilimizde 2003 yılından bugüne kadar 22 adet derenin ıslahının tamamlandığını ve 2019 yılının sonuna kadar da 10 adet dere ıslahının tamamlanacağını belirtti.
Tarih: 16.11.2016 06:31:08/ 265okunma / 0yorum

 

 

 

 

Muş´a 2003-2015 yılları arasında günümüz fiyatlarıyla toplam 1 milyar 175 milyon 143 bin 695 TL yatırımın Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığını kaydeden DSİ Genel Müdürü Murat Acu, 2016 yılında yapılan harcama ile Muş iline yapılan toplam yatırım tutarının da 1 milyar 180 milyon 739 bin 617 TL´ye ulaştığının altını çizdi. Acu Muş´ta DSİ´nin yaptığı yatırımlarla ilgili yaptığı açıklamada, ilimizde 2003 yılından bugüne kadar 22 adet derenin ıslahının tamamlandığını ve tamamlanan tesisler ile toplamda 40 adet meskun mahal ve 15 bin dekar alanın taşkın riskinin azaltıldığını söyledi. 2019 yılı sonuna kadar 10 adet dere ıslahının da tamamlanarak toplamda 37 adet meskun mahal ve 85 bin dekar alanın taşkın riskinin azaltılacağını ifade eden Acu, şunları söyledi: “Bu kapsamda Muş ilimiz için çok büyük önem arz eden Muş Karasu Yatak Deresinde ıslah çalışmalarımız devam ediyor. Muş Ovası sulamasının ana tahliye kanalını oluşturmak, drenajını sağlamak ve ovada meydana gelen taşkınları önlemek amacıyla projelendirilen Muş Karasu Nehri´nin kaynağı, Bitlis ili Güroymak İlçesi sınırlarında olup, Muş ili sınırları içinden geçmekte olan Murat Nehri´ne mansaplanmaktadır” dedi.

“Karasu Nehri Kısalıyor”

119 km uzunluğunda olan mevcut Karasu Nehri´nin yeni proje ile kısalacağını kaydeden Müdür Acu, yapılacak çalışmalarla artık Muş Ovası´nda meydana gelecek olan sel felaketlerinin önlenmiş olacağını söyledi. Acu, yaptığı açıklamanın devamında şunlara değindi: “119 km uzunluğunda olan mevcut Karasu Nehri,  yeni proje ile 64 km´ye düşmektedir. Böylece çok sayıda mendereslerin kesilmesi ile daha düzgün bir güzergahın elde edilmesi ve akış rejiminin düzenlenmesi ile her yıl Muş Ovası´nda meydana gelen sel felaketleri de önlenmiş olacaktır.  Ayrıca nehir boyunca sağ ve sol sahilde olmak üzere 6 metre genişliğinde stabilize servis yolu ve ortalama 4 km aralıklarla birer köprü gelecek şekilde (mevcut köprülerin de korunması suretiyle) ilave köprü yapılması proje kapsamında yer almaktadır. Servis yolu ve ilave köprülerin yapılması ile işletme aşamasında nehrin kanal temizliği ve bakımı kolaylaştırılacak ve nehrin her iki yakasında arazisi bulunan vatandaşların arazisine kısa yoldan ulaşmasını temin edecektir” diye belirtti.

“Çalışmalar 3 Etapta Yapılmakta”

Karasu Nehri´nin yatak deresi ıslah çalışmalarının 3 etapta yapılmakta olduğunu dile getiren Acu, 1. ve 2. etapların 2010 yılında tamamlandığını kaydetti. Acu: “Bu projenin inşaat aşaması 3 etaba ayrılarak etaplar halinde ihaleler yapılarak imalatlar yapılmıştır.

1. ve 2. etap tamamlandı. 1.kısım işi muhtevasında; 63,515 km´lik kısmın 8,5 km´si yer almaktadır. Karasu Nehri´nin Murat Nehri ile birleştiği noktadan menbaya doğru ilk 8,5 km´lik kısmı 2010 yılında iş tamamlanarak işletmeye alınmıştır. 2. kısım işin muhtevasında; 63,515 km´lik kısmın 8+582 ile 20+405 km´leri arasındaki 11,823 km´lik yatak tanzimi ve ıslahı(ıslah edilen nehir yatağına taş tahkimat), 2 adet betonarme köprü ve çok sayıda sanat yapısından ibaret imalatlar tamamlanarak 2014 yılında geçici kabulü yapılmış ve işletmeye alınmıştır” dedi.

“3. Etap Çalışmaları Devam Ediyor”

Karasu Nehri´nin yatak deresinin ıslah çalışmalarının 1. ve 2. etabın tamamlandığını ancak 3. etabın halen devam etmekte olduğunu belirten Müdür Acu: 3. kısım işi muhtevasında Muş Karasu Yatak Islahı 20+405 ile 63+515 kilometreleri arasında ki 43.110 km´lik dere ıslahı (ıslah edilen nehir yatağına taş tahkimat) , 7 adet köprü (fore kazık temelli betonarme köprü), 48 adet kavşut ve kutu menfez ile dere birleşimlerinin sağlanması, 6 adet temizleme rampası inşası, 100 adet brit yapısı çalışmalarının yapılmasını kapsamaktadır.

 

İşe 2015 yılında başlanmış olup 9 km yatak tanzimi ve ıslahı, 4 adet betonarme köprü ve 13 sanat yapısı tamamlanmıştır. İşin fiziki gerçekleşmesi % 58´ olup, ihale bedeli 52 milyar 795 milyon 829 bin 40 TL´dir” ifadelerine yer verdi.

“Çarçayı´nda Çalışmalarımız Devam Ediyor”

Merkez Çarçayı taşkın koruma çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Müdür Acu, Çarçayı çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Bütün çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür eden Acu, son olarak şunları dile getirdi: “Diğer taraftan Muş merkez Çarçayı taşkın koruma inşaatında da çalışmalarımız devam ediyor. Proje kapsamında çift taraflı 5 bin 223 metre taşkın koruma duvarı ile bu duvarlar üzerine kafes telli korkuluk ile 118 adet brit yapımı ve 4 adet köprü imalatını kapsamaktadır. DSİ olarak yaptığımızı bütün bu çalışmalarda en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu´na şükranlarımı sunuyor, emeği geçen bütün personellerimize teşekkür ediyorum” diye belirtti. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ADET DERENİN ISLAHI TAMAMLANDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.6919
EURO
6.2979
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar