“2017 YILINDA SOSYAL ÇALIŞMALARA AĞIRLIK VERECEĞİZ”
Muş Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Abdulbari Aksoy, 2017 yılında Aile Sosyal Destek Programının saha çalışmasına başlayacaklarını belirtti.
Tarih: 16.1.2017 07:27:51/ 259okunma / 0yorum

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Abdulbari Aksoy, geçtiğimiz gün basın mensuplarıyla düzenlediği basın toplantısında; 2016 yılı değerlendirmesi ve 2017 yılında yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı. 2016 yılında 195 milyon 401 bin 296 TL sosyal yardım yapıldığını ifade eden Müdür Aksoy, 2017 yılında ise, sosyal çalışmalara ağırlık vereceklerinin söyledi. Çocuklara ve kadınlara yönelik aldıkları tedbir kararları ile SYDF fon kurulu aracılığı ile yapılan yardımlar hakkında bilgiler veren Aksoy:Çocuklara yönelik33 danışmanlık tedbir kararı uygulanmaktadır. 15 adet sağlık tedbiri kararı teklif edilmiştir. 10 adet eğitim tedbiri teklif edilmiştir. 80 kadın 6284 sayılı kapsamda şiddeti önleme ve izleme merkezimize başvurmuştur, bakım merkezimizde 36 kişi başvurmuş 29 kişi bulunmaktadır. 52 bin kişiye aile eğitim programı çerçevesinde eğitim verildi, 106 Suriyeli çocuğa yardım yapıldı, SYDF fon kurulu aracılığı ile okul ve pansiyon yapımı toplam yapılan yardım miktar; 75 milyon 485 bin 417,31 kuruş ASP, 119 milyon 905 bin 829,58 kuruş vakıf, toplam 195 milyon 401 bin 246,89 TL” olduğunu belirtti.

“2017 Hedeflerimiz”

2017´de sosyal yardımların devam edeceğini ve 2017´de asıl yapmak istedikleri hedefleriyle ilgili bilgiler aktaran Müdür Aksoy: “Sosyal yardım sürerken sosyal hizmetleri sürdürmek, balık tutup vermeyi değil balık tutmayı öğretmek (mesleki beceri), Bulanık Sosyal Hizmet Merkezini, Varto Sosyal Hizmet Merkezini, Hasköy Sosyal Hizmet Merkezini açmak, engelsiz yaşam merkezinin ihalesi ve yapımı, çocuk evleri sitesinin ihalesi ve yapımı, merkez sosyal yardımlaşma ve ilçe sosyal yardımlaşma hizmet binalarının daha kaliteli hale getirilmesi. Nihayetinde yaşlılara yönelik bir hizmet modeli açmak. 2017´de asıl yapmak istediğimiz sosyal yardım devam derken sosyal hizmete yönelmektir. Bu kapsamda tespit amaçlı hizmet amacını güden yüzyılın projesi olarak gördüğümüz ASDEP´i anlatmak isterim.  Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) nedir?  ASDEP ile ne amaçlanıyor? ASDEP, aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti, ihtiyaca göre sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerin planlanması ve uygulanması, gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden (eğitim, sağlık, istihdam vs.) yararlanılmasının sağlanması amacıyla sürecin tüm aşamalarında rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini de içeren bir Programdır. ASDEP ile nihai olarak, yaşam koşullarının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu program ile bakanlığımız tarafından sunulan sosyal yardım ve sosyal hizmetler başta olmak üzere kamunun imkânları ve hizmetleri konusunda desteğe ihtiyacı olan kişi ve ailelere ulaşılması, psikososyal ve ekonomik durumlarının incelenerek değerlendirilmesi ve ihtiyaç duyulan hizmetlerden yararlandırılmalarına yönelik, rehberlik ve yönlendirmenin yapılması suretiyle vatandaşlarımız ile kamu hizmetlerinin daha hızlı buluşturulması hedeflenmektedir. ASDEP ile aile ve kişilerin Bakanlığımız hizmetlerinden yararlanma süreçlerinin izlenmesi de hedeflenmektedir” dedi.

Risk Haritalarının Oluşumu”

Risk haritalarının oluşumu ile ilgili de bilgiler paylaşan Aksoy, risk haritaları ile girilen veri sayısı ve tespit edilen sosyal sorunların doğru orantılı olarak netleşeceğini söyledi. Müdür Aksoy, konuyla ilgili olarak şunları aktardı: “Hazırlık çalışmalarımız devam eden Bilgi İşlem altyapısı vasıtasıyla sosyal sorunlara ilişkin anlık veri girişleri sayesinde il, bölge ve ülke düzeyinde sosyal risk haritalarının oluşturulması sağlanacaktır. Risk haritaları, girilen veri sayısı ve tespit edilen sosyal sorunlar ile doğru orantılı olarak netleşecektir. İhtiyaç sahibi aile ve bireylerin tespitinin yanı sıra sosyal sorunların analizine de imkân verecek “Alan Taraması” ASDEP´in önemli unsurlarından biridir.  Alan taramaları ile veri girişleri gerçekleşecek, yerel, bölgesel ve ülke düzeyinde oluşacak risk haritaları ile iller ve bölgeler arası farklılıklar gözlemlenebilecek, böylece duruma uygun yeni tedbirler uygulanacak, ihtiyaç doğrultusunda ulusal düzeyde yeni politikalar geliştirilebilecektir. Böylece risk gruplarında yer alan kişi ve ailelerin söz konusu “risklerden” uzaklaşmalarına yönelik çalışmalar yapılmış olacaktır” diye kaydetti.

Müdür Aksoy, konuşmasının devamında Muş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü´nün bina, arsa ve gayrimenkulleri ile ilgili de bilgiler vererek, şunları söyledi: “İlimiz Yeşilyurt Mahallesi Fidanlık mevkinde bulunan binamız 5 bin m2 arsa üzerine kurulu olup etrafı İhata duvarı ile çevrilidir. Hâlihazırda Muş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile bağlı kuruluşumuz olan Muş Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğümüz aynı binada hizmet yürütmektedir. Muş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Muş Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünün binasının üzerinde bulunduğu arsa 5 bin m2 ´dir Muş Çocuk Evleri Sitesi ve 10 dairelik lojman binası; 16 bin 917 m2 arsa. Üzerinde bulunmaktadır. Muş Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü ile Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürlüğü binası;  bin 207 m2´lik arsa üzerinde bulunmaktadır. Muş Sosyal Hizmet Merkezi ek binası; 3 bin 335 m2´lik arsa üzerinde bulunmaktadır. Muş Kadın Konukevi ise 667 m2´lik arsa üzerine kuruludur. Malazgirt İlçemizde şuan protokolle hizmet verdiğimiz bir binamız vardır ve bin m2 arsa inşaat yapımı için ayrılmıştır” ifadelerini kullandı. Müdür Aksoy, konuşmasının devamında ASDEP insan kaynağı ile ilgili olarak da; ASDEP görevlilerinin; Sosyal Hizmet, Psikoloji, Sosyoloji,  Çocuk Gelişimi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık,  Aile ve Tüketici Bilimleri alanlarından seçileceğini sözlerine ekledi. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7573
EURO
6.3395
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar