15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ KONFERANSI VERİLDİ
İlim Yayma Cemiyeti tarafından “”15 Temmuz Darbe Girişiminin Sosyolojik Analizi” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Ramazan Yelken, “ABD sadece darbeci çocuklarını değiştirdi, çocukları bu sefer başarılı olamadı” dedi.
Tarih: 7.12.2016 06:28:07/ 238okunma / 0yorum

 

 

İlim Yayma Cemiyeti tarafından düzenlenen “15 Temmuz Darbe Girişiminin Sosyolojik Analizi” konferansı Muş Öğretmenevinde yapıldı.

Cemiyetin düzenlediği konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Ramazan Yelken,  İlim Yayma Cemiyet Muş Başkanı ve Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Ak Parti İl Başkanı Namık Ergün, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye halkının 12 yıldır sivil iktidarı yaşadığını belirten Prof. Dr. Ramazan Yelken, darbecilerin bu saatten sonra başarılı olamayacağını belirtti. Türkiye de farklı siyasi görüş ve ideolojilerin ortak görüşünün darbelere karşı olduğunu belirten Yelken, 15 Temmuz darbesinin başarısız olan tek darbe olduğunu söyledi.

“Darbe Karşıtlığı Bilinç Sürekli Ayakta Tutuluyordu”

15 Temmuz darbesinin başarısız olan ilk darbe olduğunu belirten Prof. Dr. Yelken, bazı kesimlerin iktidarı darbeyle indirsinler daha sonrasına bakarız düşüncesi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yelken, açıklamasında; “Türkiye halkı on, on iki yıldır sivil iktidarı yaşıyor. Bunların bu saatten sonra başarılı olacaklarını sanmıyorum ve bu Türkiye de başarısız olan ilk darbe girişimi olacaktır. Türkiye´de darbe karşıtı bilinç zaten oluştu ki daha önce vardı. Gerek sol kesimde gerek çeşitli ideolojik kesimlerde Muhafazakâr kesimde, İslamcı kesimde olsun bir örgütlenme ve darbe karşıtlığı bilinç sürekli ayakta tutuluyordu. Darbeye karşı bilinç ideolojik kalıplaşmalarla darbeler iyi darbeler, kötü darbeler, bizim darbeler, bize yakın yâda bize uzak olan darbeler şeklinde ideolojik bir biçimde tasnif edildi. Birinci yanlışlık buradaydı ama yinede bir bilinç vardı. Yani darbe karşıtı siyasi bir irade iktidar ve halk tarafından oluşturuldu. Bazıları darbeyle de olsa siyasi yâda ideolojik karşıtlarının indirilmesini hak görüyordu. Darbeyle indirsinler daha sonrasına bakarız düşüncesi vardı” ifadelerini kullandı.

“Aydınların Maalesef Burada İflas Ettiklerini Gördük”

15 Temmuz´dan önce darbe ile ilgili kitapları analiz ettiğini ve bu kitapların artık iflas ettiğini belirten Yelken, karşıtım olan iktidarın indirilmesi gibi bir darbe karşıtlığına sığınıldığını belirtti. Prof. Dr. Yelken, açıklamasının devamında; “Basında bu şekilde aslında ideolojik bir kamplaşmaya, darbe karşıtı olmasına rağmen bölünmüştü, aydınlarda. 15 Temmuzdan önce darbe ile ilgili kitapları olan darbeleri onların kitaplarında analiz ettiğimiz aydınların maalesef burada iflas ettiklerini gördük. Çünkü burada esas olan halkın seçtiği iktidarın gayrı meşru bir şekilde indirilmesi değil, benim karşıtım olan iktidarın indirilmesi gibi bir darbe karşıtlığına sığınıldı.

“Bu Sefer Onların Çocukları Başarılı Olamadı”

“Uluslar arası duruma baktığımız zaman darbe öncesinde Türkiye´nin bir sıkıştırılma ortamında olduğunu görüyoruz” diyen Prof. Dr. Yelken, Türkiye´nin bu iktidarla AB sürecini ilerletmeye başladığını belirtti. Prof. Dr. Yelken, son olarak açıklamasında; “ABD ile müttefiklik sürecini devam ettirdi. Bu süreç demokratik bir şekilde yürüyen veya algılanan bir süreç değil.  Aslında Türkiye´nin kontrol edilme süreciydi. Ne zaman ki bu kendi kontrollerinden çıkmaya başladığını hissettiler şuanda işleyen süreç gibi. İktidarı bir şekilde içerdeki darbeciler vasıtasıyla devirme güdüsünün başladığını ve Türkiye´yi de siyasal gerilimlerin başladığını görüyoruz burada. AB sürecini rahatlıkla buna örnek gösterebiliriz. ABD´ye baktığımızda ABD´nin Türkiye´de yapılan tüm darbelerin arkasında olduğunu hepimiz biliyoruz. Daha önceki darbelerde bizim çocuklar başardı mesajları artık kayıtlara düşmüş şeyler. Bu sefer onların çocukları başarılı olamadı. ABD sadece darbeci çocuklarını değiştirdi” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar