14 MİLYONLUK EĞİTİM YATIRIMI GELİYOR
Ekonomi Bakanlığı 2015 yılı Ağustos ayı yatırım teşvik programı kapsamında ilimize 14 milyon 463 bin 350 TL tutarında eğitim yatırımı yapılacak.
Tarih: 16.10.2015 11:00:08/ 902okunma / 0yorum

Ekonomi Bakanlığı, 38 yeni eğitim yatırımı teşviki kararı aldı. Bakanlık, toplam 20 şehirdeki anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise yatırımı kapsamında 302 milyon TL´lik pay ayrıldı. Ekonomi Bakanlığı´nın 2015 yılı Ağustos ayı yatırım teşvik programı kapsamında ilimizde yapımı tamamlanan ve öğrenci alımına başlayan Bilim Teknoloji Koleji ve henüz inşaat aşamasında olan bir okula teşvik verilecek. Bin 320 öğrenci kapasiteli olan ve bu yıl itibariyle 300´e yakın öğrenci kabul eden Bilim Teknoloji Koleji´ne 5 milyon 363 bin 350 TL değerinde teşvik verilecek. Kolej, Organize Sanayi Bölgesi´nde yer aldığı için kabul ettiği tüm öğrenciler için bu teşvikten yararlanabilecek. Yapımı devam eden ve 560 öğrenci kapasiteli olan bir diğer özel eğitim kurumuna ise 9 milyon 100 bin TL değerinde teşvik verilecek.

 

 

Özel Okul Oranı Yüzde 5

Ülkemizde özel okul oranı şu an için yüzde 5 seviyelerinde. Gelişmiş Avrupa ülkelerinde (OECD ülkeleri) bu oran yüzde 25´leri buluyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 230 bin öğrenciye verilen teşviklerle Avrupa´daki özel okullaşma oranı yakalanmaya çalışılıyor. Ekonomi Bakanlığı´nın da 2015 yılı Ağustos ayı yatırım teşvik programı ile 20 ilde verilecek teşviklerle eğitimde bu oranın artırılması amaçlanıyor. Ekonomi Bakanlığı, teşvik programı kapsamına aldığı 20 ilde 302 milyon liralık sabit yatırım gerçekleştirecek. Teşvik yatırım programından en yüksek teşviki alan Yeditepe Yüksek İhtisas Hastanesi´ne hastane yapımı ve tıbbi malzeme alımında 80 milyon TL´lik yatırım hedefleniyor. Teşvik yatırım programında özellikle Muş, Batman ve Hakkari illeri ön plana çıkıyor. Program kapsamında Muş ve Batman illerinde toplam 2 bin 400 öğrenci kapasitesinin artırılması hedefleniyor. İlimizde ise bu artı kontenjan sayısı bin 880 öğrenci civarında olacak.

 

Arslan, Bakanlık Çalışmalarına İlişkin Bilgi Verdi

Hali hazırda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından devam eden öğrenci başına teşvik programlarına ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, ilimizde bu yıl bin 320 kapasiteli özel bir okulun açıldığını ve öğrenci kabulüne başlandığını belirtti. Arslan konuya ilişkin açıklamasında: “Milli Eğitim Bakanlığımızın son yıllarda özel okullara yapmış olduğu teşvik çalışmaları bağlamında Muş İlimizde de Organize Sanayi Bölgesi´ne bir okulumuz açıldı Bilim Teknik Koleji adı altında. Bu tür organize sanayi bölgelerinde açılan okullarımızın öğrencilerinin tüm masrafları bakanlığımız tarafından karşılanmaktadır. Bu organize sanayi bölgelerinde açılan okullarımızın özelliği, orada eğitim alan öğrencilerimizin bir meslek edinmesi, oradaki fabrikalarla eşgüdümlü olarak çalışarak öğrencilerin teorik eğitimler alarak kalifiye eleman yetişmesini sağlamaktır. Muş İlimizde de bu yıl bin 320 öğrenci kapasiteli bir okulumuz açıldı ve 300 civarında öğrenci kabul ettiler. Buraya kaydedilen tüm öğrencilerimizin bölümlerine göre 4 bin 500, 5 bin 500, 6 bin tutarındaki masrafları bakanlığımız tarafından karşılanacaktır. Ayrıca yine özel okulların teşviki kapsamında illere kontenjan verildi. Yeni açılan temel lise ve özel okullara giden öğrencilerin 3 bin 200 TL gibi bir miktarda masrafı karşılanmaktadır. Muş İlimizde de 352 öğrencimize bakanlığımız tarafından teşvik verilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

“Devlet-millet işbirliği amaçlanıyor”

Ekonomi Bakanlığı´nın 38 yeni eğitim yatırımına ilişkin de açıklamalarda bulunan Arslan, bakanlıkların bu eğitim çalışmalarıyla devlet-millet işbirliğinin amaçlandığını ifade etti. Arslan konuşmasında: “Milli Eğitim Bakanlığımızın özel okullaşma konusunda yapmış olduğu çalışmalara Ekonomi Bakanlığımız da destek vermiş ve ilimizde iki okul bu kapsama alınmıştır. Bir tanesi şu an için faaliyete geçti, bin 320 kapasiteli okulumuz. Diğer 560 kapasiteli okul da henüz inşaat aşamasındadır. Bu anlamda bakanlıklar arası çalışmaların amacı; özel okullaşma oranını artırmaya yönelik çalışmalardır” dedi. Türkiye´nin özel okullaşma oranında Avrupa´nın çok gerisinde olduğunu da ifade eden Arslan: “ Tabi özel okullaşma oranlarına baktığınızda Türkiye çok gerilerdedir. Bugün Avrupa´da yüzde 20, Rusya´da yüzde 15 civarındadır. Biz ülke olarak diğer ülkelere göre oldukça gerideyiz. Türkiye´de şu an itibariyle yüzde 5 oranında özel okullaşma vardır. İşte bakanlığın amacı sermayesi olan vatandaşların, şirketlerin eğitime katkı sağlayıp kendilerine de kazanç sağlamalarıdır. Devlet-millet işbirliği ile bu özel okulların artırılması çalışmalarıdır” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MİLYONLUK EĞİTİM YATIRIMI GELİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YOLLARDA YIKAMA ÇALIŞMASI YAPILDI
YOLLARDA YIKAMA ÇALIŞMASI YAPILDI
Muş Belediyesi İtfaiye ekipleri dün sabahın erken saatlerinde Cumhuriyet Caddesi´nde yol yıkama çalışması yaptı.
23 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI
23 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI
Geçtiğimiz gün ilimiz Bulanık İlçesi´nde çıkan çatışmaların durdurulması için bölgeye giden ve burada gözaltına alınan 23 kişi çıkartıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı.
CHP HEYETİ ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİRDİ
CHP HEYETİ ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİRDİ
Muhtaç Öğrencilere Kırtasiye Projesi´ kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 120 öğrenciye kırtasiye malzemesi dağıtımı yaptı.
GÖÇERLER DÖNÜŞ YOLUNDA
GÖÇERLER DÖNÜŞ YOLUNDA
İlimizin dağlık alanlarına hayvanlarını ilkbahar aylarında otlatmaya getiren konar göçerler, kış aylarının yanaşması ile beraber dönüş yoluna çıktılar.
1´İ ÖLDÜRÜLDÜ 2´Sİ YAKALANDI
1´İ ÖLDÜRÜLDÜ 2´Sİ YAKALANDI
Muş´ta yapılan operasyonda 1´i ölü 2 PKK üyesi yakalandı ve PKK´lıların silahlarına, güvenlik güçleri tarafından el konuldu.
OKUL MÜDÜRLERİNE KONFERANS VERİLDİ
OKUL MÜDÜRLERİNE KONFERANS VERİLDİ
Okul müdürlerine yönelik Muş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından, Çocuk Hakları adı altında konferans verildi.
HASTA VE HASTA YAKINLARINI ZİYARET ETTİLER
HASTA VE HASTA YAKINLARINI ZİYARET ETTİLER
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş Milletvekili ve yeni dönem Milletvekili Adayı Mehmet Emin Şimşek ile diğer Milletvekili Adayları Abdulselam Er ve Medeni Çağlar, Muş Devlet Hastanesi´ne bir ziyaret gerçekleştirdiler.
ADAYLARA EĞİTİM VERİLECEK
ADAYLARA EĞİTİM VERİLECEK
Tartı aletleri yetkili muayene servis adaylarına 3-5 Kasım 2015 tarihleri arasında eğitim verilecek
DİN GÖREVLİLERİNİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
DİN GÖREVLİLERİNİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras, ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası´ münasebetiyle yazılı basın açıklaması yaptı. Aras basın açıklamasında din görevlilerinin sıkıntılarını dile getirdi.
HDP SEÇİM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
HDP SEÇİM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş milletvekili adayları, seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerini sürdürüyor.
“Toplumsal Duyarlılığın Artarak Devam Etmesi Gerekir”
“Toplumsal Duyarlılığın Artarak Devam Etmesi Gerekir”
Valilik Toplantı Salonu´nda ‘Uyuşturucu Koordinasyon Toplantısı´ yapıldı. Toplantı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.
CAMİ VE NAMAZLA ARINMA KONULU KONFERANS VERİLDİ
CAMİ VE NAMAZLA ARINMA KONULU KONFERANS VERİLDİ
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Muş İl Müftülüğü´nce Muş Gençlik Merkezi´nde program düzenlendi.
BAŞVURULAR NİSAN AYINA KADAR SÜRECEK
BAŞVURULAR NİSAN AYINA KADAR SÜRECEK
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 2015 yılı ürünü yağlı tohumlu bitkiler, hububat ve baklagil fark desteği müracaatlarının başladığı açıklandı.
KASASI 5 TL´TE SATILIYOR
KASASI 5 TL´TE SATILIYOR
Bu yıl ilkbahar yağışlarıyla birlikte meyve ve sebze üreticisinin yüzü gülerken domates de aynı verim yaşanmadı.
AFAD EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR
AFAD EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR
Afet ve Acil Durum Yönetimi Muş İl Müdürlüğü, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarındaki eğitimlerini sürdürüyor.
ASYA´NIN KONUĞU İL MÜFTÜSÜ BOZLURT OLDU
ASYA´NIN KONUĞU İL MÜFTÜSÜ BOZLURT OLDU
Bakanlar Kurulu kararnamesiyle ilimize atanan Muş İl Müftüsü Alettin Bozkurt, Belediye Başkanı Feyat Asya´yı makamında ziyaret etti.
BULANIK´TA 3 GÖZALTI
BULANIK´TA 3 GÖZALTI
Jandarma ekipleri tarafından Bulanık İlçesi´nde başlatılan hava destekli operasyonlar kapsamında 3 kişi gözaltına alındı.
ÇEVRE TEMİZLİĞİNE DESTEK VERİLDİ
ÇEVRE TEMİZLİĞİNE DESTEK VERİLDİ
Muş İl Özel İdaresi tarafından 13 köye çöp konteynırı dağıtımına başlandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, çöp toplama hizmetini 4 köyden 13 köye çıkardıklarını ifade etti.
ÇOLAKOĞLU´NDAN ‘BAĞ´ ZİYARETİ
ÇOLAKOĞLU´NDAN ‘BAĞ´ ZİYARETİ
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Kale Mahallesi bağlarını ziyaret etti.
KÜTÜPHANE FAALİYETE GİRDİ
KÜTÜPHANE FAALİYETE GİRDİ
Şanlıurfa´nın Suruç İlçesi´nde meydana gelen bombalı saldırı sonucunda hayatını kaybeden 3 Muşlu gencin anısına yapımına başlanan Suruç Şehitleri Kütüphanesi, törenle hizmete açıldı.
ANKARA SALDIRISI İLÇELERDE KINANDI
ANKARA SALDIRISI İLÇELERDE KINANDI
10 Ekim´de Ankara´da meydana gelen bombalı saldırı sonucunda hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anmak ve olayı protesto etmek amacıyla ilçelerde çeşitli eylemler düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7982
EURO
6.4267
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar